خبرآنلاين/ سيداحد ميکائيل‌زاده، معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت از برگزاري بخش اول اين رويداد سينمايي به صورت آنلاين خبر داد.

سيد احد ميکاييل‌زاده، شب گذشته در برنامه نقد سينما، درباره تأثير شيوع کرونا بر توليد آثار و استقبال از شانزدهمين دوره اين رويداد هنري گفت: خوشبختانه استقبال از پيش‌بيني‌هاي اوليه در دبيرخانه فراتر رفت و تاکنون بيش از ۴۴۰۰ عنوان فيلم در دو بخش ملي و بين‌المللي به اين جشنواره ارسال شده است، البته جشنواره امسال در هر ۸ بخش خود به‌صورت کاملاً بين‌المللي برگزار مي‌شود.

ميکائيل زاده درباره مقايسه آثار رسيده به اين دوره از جشنواره نسبت به دوره قبل، افزود: چون همچنان فرصت ارسال آثار وجود دارد نمي‌توان مقايسه درباره تعداد آثار در اين دوره با دوره‌هاي قبل انجام داد اما تا اين لحظه نسبت به دوره قبل، رشد چشمگيري را در ارسال آثار شاهديم.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت در ادامه با اشاره به تمديد مهلت ارسال آثار به شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت گفت: با توجه به استقبال فيلمسازان، بخش اول جشنواره که شهريورماه مقارن با هفته دفاع‌مقدس برگزار مي‌شود، تا ۱۰ شهريورماه و بخش دوم که در هفته بسيج در آذرماه برگزار خواهد شد، تا ۳۰ مهرماه تمديد شده است. 

وي در ادامه با اشاره به بخش‌هاي جديد جشنواره در دوره شانزدهم گفت: با توجه به سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سليماني، امسال بخش سيدالشهداء مقاومت نيز به شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت اضافه شده که اين بخش نيز به‌صورت بين‌المللي برگزار خواهد شد و تاکنون ۲۰۰ فيلم کوتاه، مستند و نماهنگ از ايران و ديگر کشورها به دبيرخانه ارسال شده که حاکي از استقبال خوب مخاطبان از اين بخش است.

ميکائيل‌زاده سپس درباره برگزاري آئين نشان رسول به عنوان يکي از بخش‌هاي جشنواره گفت: نشان رسول يکي از برنامه‌هاي انجمن سينماي انقلاب و دفاع‌مقدس است که قرار بود در اسفندماه سال‌ گذشته همزمان با سالگرد فوت مرحوم رسول ملاقلي‌پور، برگزار و جايزه نشان رسول به سينماگر خلاق در حوزه دفاع‌مقدس و مقاومت اعطا شود اما اين برنامه به دليل شيوع ويروس کرونا به تأخير افتاد. اين نشان که مقرر است هر ساله اعطا شود، امسال در شهريورماه و در حين برگزاري بخش اول شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت اعطا خواهد شد.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت در ادامه از برگزاري بخش اول اين رويداد سينمايي به صورت آنلاين خبر داد و گفت: اصراري به برگزاري فيزيکي جشنواره وجود ندارد اما تلاش بر اين بود که جشنواره به هر دو صورت فيزيکي و مجازي برگزار شود. در نهايت اما تصميم بر اين شد بخش اول جشنواره در شهريورماه به‌صورت آنلاين برگزار شود که البته برنامه‌ها و زيرساخت‌هاي آن نيز مهيا شده تا به بهترين شکل اين اقدام براي اولين‌بار صورت پذيرد. 

وي افزود: در شيوه برگزاري آنلاين، بخش دبيرخانه همچنان به فعاليت اصلي خود ادامه مي‌دهد اما مراسم افتتاحيه، اختتاميه، رويدادها، نشست‌ها و نمايش‌ها که با حضور فيزيکي علاقه‌مندان، اهالي سينما، اهالي رسانه و هنرمندان برگزار مي‌شد، در پلتفرم جشنواره به‌صورت آنلاين ارائه خواهند شد. قطعاً برگزاري آنلاين جشنواره و موفقيت اين نوع برگزاري سبب مي‌شود در آينده و در دوران پساکرونا نيز اين رويه به دليل کاهش هزينه و نقشي که در جذب بيشتر مخاطب دارد، ادامه پيدا کند.

وي در پايان گفت: در شيوه آنلاين، کيفيت برگزاري ارتقاء مي‌يابد و به دليل به‌کارگيري فضاهاي مجازي رسانه‌اي و اجتماعي در بستر اينترنت براي تبليغات و معرفي جشنواره مي‌توان جشنواره را با مخاطب بيشتر برگزار کرد.

شانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهريور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌هاي «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانيِ بخش «فيلمسازان بسيجي» و «نشان رسول» و يکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسيج در بخش‌هاي «سينماي ايران و جهان»، «سيدالشهداي مقاومت»، «روايت قلم»، «نقد و پژوهش تحليل» و انتخاب برگزيدگان ملي «فيلمسازان بسيجي» به دبيري مهدي عظيمي‌ميرآبادي برگزار مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar