نماد آخرین خبر

«دیوران» در جشنواره فیلم اسلو به نمایش در می‌آید

منبع
مهر
بروزرسانی
«دیوران» در جشنواره فیلم اسلو به نمایش در می‌آید

مهر/ مستند «ديوران» به کارگرداني سيدحميد ميرحسيني و تهيه کنندگي مهدي ملک قاسمي در بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم اسلو به نمايش در مي آيد.

 اين مستند بخشي از فرهنگ ناملموس و معنوي ايران زمين را در خود ثبت کرده است و آيين عروسي در منطقه رابر را روايت مي کند که هفت شبانه روز به طول مي انجاميد.

در گذشته مادر داماد، عروس آينده خودش را انتخاب مي کرد، در شب خواستگاري خانواده داماد و بزرگان و ريش سفيدان محله همراه با شيريني و قرآن و چادر نماز و روسري به منزل پدر عروس مي رفتند و يک روز مقدسي را به عنوان روز جشن عروسي انتخاب مي کردند و بعد مردم براي پاک کردن گندم دور سرهم جمع مي شدند و چند مَن (سه کيلوگرم) را روي فرش پهن مي کردند. البته گندم را مردم هرکس به اندازه توان خود مي آورد تا در اين شادي هم شريک باشند و هم کمکي کرده باشند بعد از آن روز گندم ها را با ساز و دُهل و با صلوات و شادي کنان به آسياب مي بردند و ...

ديگر عوامل اين مستند عبارتند از مدير تصويربرداري: عليرضا نجيب زاده، مدير توليد: سميرا مظفري، مشاور کارگردان: فرهاد ورهرام، صدابردار: بهنام عبدالهي، عکاس: فرزاد ميرحسيني، مشاور رسانه اي: سارا کبريايي، برنامه ريزي: برسيانا صفرزاده، دستياران تصوير: حجت کارگرزاده و سعيد هابيلي، صداگذاري: مژگان محمدي، اصلاح رنگ و نور: رضا سيف الديني، موسيقي محلي: ناصر رضايي، تدوين: سيدحميد ميرحسيني، تهيه کننده: مهدي ملک قاسمي.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar