تسنيم/ علي دهکردي بازيگر نقش شهيد طالقاني و خيلي از کارهاي تاريخي سينما و تلويزيون اعتقاد دارد که امثالِ سريال "سلمان" بايد ساخته شود اگر نگران آينده فرزندان‌مان هستيم.
علي دهکردي بازيگر نام آشناي سينما و تلويزيون درباره شرايط کار در دوران کرونا گفت: در تمام مشاغل کار سخت شده است و بيش از آن که تصور کنيم کار بازيگري در اين شرايط سخت شده با توجه به ويروس جهش يافته کرونا، واقعاً نگران کننده است. بازيگري در مقابل دوربين يا صحنه تئاتر تنها شغلي است که اجازه استفاده از ماسک ندارد و نه مي‌توان فاصله اجتماعي را رعايت کرد و تدابير بهداشتي و پروتکل‌ها را نمي‌توان به صورت کامل  رعايت کرد.

بازيگري همراه با استرس و نگراني
وي تأکيد کرد: بازيگر از زماني که گريم مي‌شود بدون ماسک است تا کارش تمام شود. در کارهاي تاريخي در فواصل مختلف هم امکان استفاده از ماسک براي بازيگر نيست واقعاً استرس و نگراني بسيار زيادي وجود دارد. همه ما بعد از کار به خانه مراجعه مي‌کنيم؛ خيلي از عزيزان ما در اين حرفه در خانه بيماران (سرطاني، قلب و عروق و....) تحت درمان‌اند و نمي‌دانند وقتي به خانه بازمي‌گردند با توجه به تعدد افراد سرصحنه (گاهي صدها هنرور در صحنه حاضرند)، آيا ويروس را به خانه مي‌برند، منتقل کننده‌اند يا خير؟ واقعاً سخت است اما ما به احترام علائق مردم  به هنر و عشقي که به کارمان داريم، کار مي‌کنيم.

دستمزدهاي نجومي در سريال‌ها وجود ندارد
دهکردي درباره قضاوت غلط برخي بر دريافت پول‌هاي کلان از سوي بازيگران گفت: برخلاف آنچه که در جامعه به غلط جا افتاده که بازيگران پول‌هاي هنگفت دريافت مي‌کنند، واقعاً در سريال‌هاي تلويزيوني اين رقم‌ها وجود ندارد. گاهي ماه‌ها حقوق عوامل پرداخت نمي‌شود. به طور مثال خود من پروژه‌اي دارم که بخش عمده‌اي از دستمزد را نگرفتم و کار به پايان رسيده است. من به عنوان بازيگر خوشحالم اگر سر کاري‌ام ده‌ها نفر ديگر از عوامل مختلف سرکارند و کار هست که ساخته مي‌شود و افرادي که خانواده را اداره مي‌کنند بر سر کارند و چرخش معيشتي در اين وانفساي فشار اقتصادي در هر کار وجود دارد و اگرنه فشار رواني روي ما به عنوان بازيگر بسيار زياد است.
بازيگر سريال "۸۷ متر" تأکيد کرد: متأسفم در کنار اين فشاري که تحمل مي‌کنيم، بازيگران پيشکسوت با کهولت و سن بالا جلوي دوربين مي‌روند و در بي‌پناهي کاملاً مطلق در مقابل ويروس کرونا کار مي‌کنند و عده‌اي پشت کامپيوتر در امنيت مطلق نقد شرايط موجود را مي‌کنند. کار غيرمنصفانه‌اي است و اين بي‌پناهي و فداکاري واقعي همه عواملي که جلوي دوربين‌اند را ناديده مي‌گيرند.

معيشتِ غم‌انگيزِ هنرورها
وي درباره فعاليت هنرورها سر صحنه و معيشت غم‌انگيز اين قشر از جامعه هنري تاکيد کرد: هنرورها زندگي بسيار غم انگيزي دارند زيرا اگر دچار بيماري کرونا بشوند تمام حقوق يک سال‌شان را هم هزينه کنند براي درمان کفاف نمي‌دهد. اين عزيزان حقوق و دستمزد روزانه کارگري دريافت مي‌کنند اما سر صحنه، ماسک‌ها را برمي‌دارند و در فضاي متراکم کار مي‌کنند. اگر هنرورها نباشند فضاي صحنه، خالي به نظر مي‌رسد و کار به يک برنامه پلاتو تقليل مي‌يابد. اميدوارم در کنار توليداتي که تلويزيون در دست دارد هنروران از طرف سازمان صدا و سيما يک حمايت جانبي  شوند.

روايت بازيگر سريال "سلمان فارسي" از تأثير سريال‌هاي تاريخي
بازيگر سريال "سلمان فارسي" تصريح کرد: در شرايط کرونايي و سخت امروز دستمزد عوامل تا جايي که ممکن است به موقع پرداخت شود تا افراد در معيشت روزمره زندگي دچار مشکل نشوند. نظارت مالي وجود داشته باشد تا پول‌هايي که تهيه‌کننده دريافت مي‌کند به عوامل داده شود. حمايت پزشکي از عواملي که دچار بيماري مي‌شوند صورت گيرد. از هنروران و  بازيگراني که نقش‌هاي کوتاه جانبي را عهده‌دارند حمايت شود تا اگر دچار بيماري شدند، دلگرمي داشته باشند. بسياري از آن‌ها بيمه‌هاي رايج را ندارند. همه ما به خاطر علاقه به حرفه در اين شرايط بسيار سخت کار مي‌کنيم تنها عشق باعث حضور ما جلوي دوربين است؛ به خاطر مردم کار مي‌کنيم و تا حدودي شرايط را پذيرفتيم.
 بازيگر سريال‌هاي تاريخي درباره ساخت آثار تاريخي و ضرورت توليد اين نوع آثار در تلويزيون گفت: اگر در جامعه‌شناسي، تمدن‌ها مطالعه کنيم هيچ حکومتي بدون توجه به تاريخ امکان بقا و گسترش پيدا نکرده است. مفهوم تمدن را در شکل علمي ارکاني به وجود مي آورند که يکي از آن‌ها هنر است هنر باعث مي‌شود ارزش‌هاي واقعي گذشته استمرار يابد. اگر به تاريخ توجه نداشته باشيم همچنين به مشاهير توجه نکنيم کم‌کم در ذهن نسل‌هاي بعدي کمرنگ و بي‌هويت مي‌شويم و خيانتي است که به تاريخ و نسل‌هاي بعدي صورت مي‌پذيرد.

سريال‌هاي عظيمي مثل "سلمان فارسي" که بايد ساخته شوند
وي درباره ساخت سريال عظيم و بيگ‌پروداکشن "سلمان فارسي" خاطرنشان کرد: نه تنها بايد سريال "سلمان فارسي" ساخته شود بلکه بايد درباره مشاهير و بزرگان شناخت نشده و مظلوم واقع شده تاريخ ايدئولوژيک ما نيز آثار تلويزيوني ساخته شود. بايد به به مشاهير ملي، ميهني و اساطير ملي و ميهني توجه کنيم.

هنوز تصوير درستي از رستم دستان در فرهنگ ملي‌مان نداريم
دهکردي با اشاره به اينکه جاي تأسف دارد هنوز تصويري از رستم دستان نداريم، گفت: متأسفم که  هنوز تصوير درستي از رستم‌دستان که در فرهنگ ملي ما جايگاه دارد و با فرهنگ مذهبي نيز عجين شده نتوانستيم، ارائه کنيم. به عقيده  من اگر سرِ سوزني نگران و دلسوز گذشته، امروز و آينده فرزندان‌مان هستيم بايد به تاريخ توجه کنيم و به شخصيت‌هاي تاريخي، ملي و مذهبي، توجه جدّي و واقعي داشته باشيم. به طور نمونه سيمرغ در تاريخ ما به ازاي بيروني نداشته است يا ديو سياه و سفيد اما نمادهاي ارزشي فرهنگ‌سازي‌اند که بايد به نسل آينده منتقل شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar