مهر/ مرتضي ضرابي، بازيگر سريال «معصوميت از دست رفته» که اين روزها در حال بازپخش است، از پيشنهاد نقش‌هاي کليشه اي منفي به خود و باندبازي در گروه‌هاي ساخت سريال، انتقاد کرد.
مرتضي ضرابي، بازيگر قديمي تلويزيون است که در سريال‌هايي چون «مثل آباد»، «محله بروبيا» و «محله بهداشت»، «او يک فرشته بود» و «امام علي (ع)» به ايفاي نقش پرداخته است.
ضرابي در سريال «معصوميت از دست رفته» به کارگرداني داود ميرباقري هم ايفاگر نقش بن سنان است؛ کاراکتر منفوري که فرزند يکي از اشقياي واقعه کربلا است و از بريدن سر دوست‌داران و شيعيان علي (ع) هيچ ابايي ندارد. اين سريال، اين روزها بارديگر از شبکه آي‌فيلم روي آنتن رفته است. 
ضرابي درباره بازپخش اين سريال گفت: «بارها بازپخش سريال را ديده‌ام، استقبال مردم از سريال خيلي خوب بود و پيگيرش بودند. آن زمان اين‌قدر ترافيک پخش سريال در تلويزيون هم بالا نبود و اين حد شبکه‌هاي مختلف وجود نداشت.»
او ادامه داد: «به نظرم بازپخش‌هاي «معصوميت از دست رفته» به نوعي اين سريال را تثبيت کرد. گاهي با گذشت زمان مشخص مي‌شود که يک سريال چقدر باکيفيت بوده است. اصولاً اگر چه در گذشته، سريال‌هاي تلويزيون از نظر کمي چندان قابل توجه نبودند، اما کيفيت خيلي خوبي داشتند. هنوز هم سريال‌هاي سال‌هاي ابتدايي دهه ۶۰ و به خصوص مجموعه‌هاي تاريخي و مذهبي فاخر در ميان مردم خيلي پرطرفدار است.»
اين بازيگر درباره شخصيت بن سنان در سريال گفت: «اين کاراکتر به هيچ قاعده و چارچوب اخلاقي اعتقادي ندارد و کارش سر بريدن و سر بردن است. در آن زمان هر کسي که سر شيعيان حضرت علي (ع) را براي حکام اموي مي‌برده، جايزه و دستخوش مي‌گرفته است. بن سنان فقط به دنبال پول است و برايش هم مهم نيست سر چه کساني را مي‌برد. فلسفه‌اي را هم براي توجيه جنايت‌هايش دارد که خاص است، مثلاً مي‌گويد زندگي و حال مهم است و آخر و عاقبت کار برايش هيچ اهميتي ندارد.»
او درباره جذابيت‌هاي نقش نيز گفت: «بازي در نقش يک فرد سفاک و خون‌ريز جذاب است. اصولاً خيلي از بازيگران دوست دارند چنين نقش‌هايي را بازي کنند. بن سنان علاوه بر اين‌که انسان بي رحم و وحشتناکي است، داراي پيچيدگي‌هاي رفتاري و اخلاقي است و اين کاراکترها جاي کار بيشتري در بازيگري دارند.»
بازيگر «او يک فرشته بود» درباره همکاري با داود ميرباقري گفت: «ميرباقري يکي از نويسندگان کاربلد و کارگردانان خوبي است که در عرصه سريال سازي فعاليت مي‌کنند. متن‌هاي آقاي ميرباقري فاخر است و ديالوگ‌هايي که مي‌نويسند خاص و سخت است، بازيگر بايد تلاش کند تا بتواند به اين ديالوگ‌ها اداي دين کند. گفتن درست اين ديالوگ‌ها واقعاً بازيگر خودش را مي‌خواهد. حتي بازي در نقش‌هاي کوتاه آثار آقاي ميرباقري هم دشوار است. به همين دليل است که حتي نقش کوتاه کارهاي ايشان را هم بايد هنرپيشه حرفه‌اي بازي کند.»
ضرابي درباره فعاليت‌هاي اين روزهايش و کم‌رنگ شدنش در عرصه بازيگري گفت: «يک مدت فقط نقش‌هاي منفي به من پيشنهاد مي‌شد. نقش‌هاي وحشتناکي که فقط کم مانده طرف بيايد آدم بخورد، اما واقعاً اين نقش‌ها برايم جذابيت نداشتند. وقتي يک بازيگر براي مدتي نباشد و فعاليت نکند، به مرور فراموش مي‌شود. اين روزها کساني هم در پروژه‌ها حضور دارند که اهل باندبازي هستند و حتي اگر کارگردان روي بازيگري نظر دارد، سعي مي‌کنند نظرش را تغيير دهند و آدم خودشان را بياورند. باندبازي‌ها تاثير بدي در رسيدن نقش به بازيگر دارد.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar