سینما تیکت/ سه‌گانه مجموعه‌ای از سه اثر هنری معمولاً در قالب فیلم یا کتاب است که موضوع مشترکی دارند که نمونه‌های موفق آن را در سینمای جهان شاهد بوده‌ایم.
 در این پست نمونه‌های موفق ایرانی را معرفی می‌کنیم.

کدام سه‌گانه را دیده‌اید و دوست داشته‌اید؟

سه گانه کوکر یا زلزله که گاهی با نام درخت نام برده می‌شود، با محوریت روستای زلزله‌زده‌ی کوکر (در نزدیکی شهر رودبار ) و اطرافش است. هر سه فیلم دارای عناصر مشترکی مانند طبیعت، کوه و درخت هستند.

سه‌گانه شب یا شهری که دوستش می دارم،  با محوریت سفر به شهر مشهد و زیارت ساخته شده است. این سه فیلم  درباره زائران حرم امام رضا(ع) است. در فیلم شب، گروهبان برای تحویل دادن مجرمی سابقه‌دار به زندان، مجبور می‌شود که به همراه مجرم شبی را در مشهد بگذراند. در فیلم هر شب تنهایی، روایت زوجی است که برای درمان بیماری و شفا یافتن به مشهد آمده‌اند. در فیلم آخر در انتظار معجزه نیز زوجی را می‌بینیم که برای شفا یافتن فرزندشان به مشهد سفر می‌کنند.

🏔سه‌گانه شمال، به کارگردانی آیدا پناهنده، در شهرهای شمالی ایران ساخته شده‌اند که موضوع محوری هر سه اثر، زنان و حضورشان در جامعه‌ای نسبتا کوچک است که ساختار و مناسبت افراد با یکدیگر به نوعی دیگر تعریف می‌شود. فیلم ناهید روایت زندگی زنی است که از همسرش جدا شده است و به تنهایی فرزندش را بزرگ می‌کند. او با مردی آشنا می‌شود که قصد ازدواج با او را دارد اما مانعی بر سر راه وجود دارد. در فیلم اسرافیل مردی پس از سال‌ها به شهر مادریش باز می‌گردد و عشق دوران جوانیش را ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود تمام  این سال‌ها بر آن زن چه گذشته است. در فیلم تی‌تی نیز ما شاهد زندگی زنی عجیب هستیم که برای کسب درآمد رحم خود را اجاره می‌دهد. 

سه‌گانه جوانی، شور و شوق و لحظات گاه سخت و پیچیده و گاه شیرین آن را پرویز شهبازی در آثار خود تصویر کشیده است. او در فیلم نفس عمیق اولین فیلم این سه‌گانه به خوبی توانسته است داستان زندگی سه جوان، هر یک با حال و هوایی متفاوت، را روایت کند. فیلم دربند بر اساس داستان دو دختر جوان است که بر حسب اتفاق با یکدیگر همخانه می‌شوند اما هر کدام در سر راه رسیدن به اهداف خود مشکلات و چالش‌هایی را تجربه می‌کنند. در فیلم آخر مالاریا نیز ما شاهد تلاش دختر و پسر جوانی هستیم که می‌خواهند به مردی کمک کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar