تسنیم/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارائه گزارش عملکرد خود در سال گذشته پرداخت و درباره موارد متعددی از جمله بیمه و مسکن روزنامه‌نگاران و هنرمندان سخن گفت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد کشور، در گفت‌وگوی نوروزی خود در شبکه خبر به گزارش عملکرد فعالیت‌های سال گذشته در این وزارتخانه پرداخت. 

اسماعیلی با بیان اینکه در حوزه عدالت فرهنگی از سال‌های قبل کارهای زیادی روی زمین باقی مانده بود گفت که پروژه‌های زیادی را در استان‌ها به نتیجه رساندیم که می‌توان به راه‌اندازی مجتمع‌های فرهنگی در ارومیه و کرمان و دیگر شهرهای کشور اشاره کرد. از 300 پروژه 100 پروژه راه‌اندازی شده است. 

او در بخش بعدی گفت: در لایحه بودجه گام عالی برداشتیم و به‌طور مشخص درباره معیشت هنرمندان به مدیر صندوق هنر گفتم که هر خبرنگاری که بیمه نیست بیمه شود. در مورد لایحه جامع روزنامه‌نگاری نگرانی‌هایی در مورد خبرنگاران بود که رفع می‌شود. در مورد هنرمندان پیشکسوتان باید بگویم که هر هنرمند پیشکسوت که بدون خانه است، حتماً خانه‌دار می‌شود.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی دیگر از کارهایی که انجام دادیم تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار بوده است. 

اسماعیلی درباره سندهای حوزه‌های هنر گفت که تمام سندهای سینما، موسیقی و نمایش کارهای کارشناسی خود را به پایان رسانده‌اند و این قول را می‌دهم که تا پایان سال 1402 آماده خواهند شد. 

وی درباره حوزه نشر و کتاب بیان کرد که نزدیک به 110 هزار مجوز کتاب در سال قبل دادیم که حدود 60 درصد آنها مجوزهای چاپ جدید هستند. سال قبل نیازهای کاغذ انتشارات را با ارز ترجیحی رفع کردیم. 75 درصد کتب درسی نیز از کاغذ داخل تولید می‌شوند. 

او درباره بحث حجاب و عفاف گفت که طبق پیمایشی که پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت ارشاد انجام داده است، نزدیک 80 درصد از زنان پایتخت به الزام حجاب اعتقاد داشتند. جامعه ایرانی عفیف است و این عفاف از قبل اسلام هم وجود داشته است. ما ضمن توجه به عفت و پوشیدگی، تنوع پوشش و تفاوت سلایق را به رسمیت می‌شناسیم اما قانون هم اجرا می‌شود. 

وزیر ارشاد در بخش پایانی گفت که مهم‌ترین اتفاق سال گذشته برگزاری جشنواره‌های فجر بود. برخی می‌گفتند که آیا اصلا جشنواره‌ها برگزار می‌شود؟ اما دیدیم که همه آنها برگزار شدند. در جشنواره تئاتر فجر که در تحریم از همه مدعی‌تر بود حضور مردم بسیار عالی بود و برنامه‌های زیادی برگزار شد. این قول را می‌دهم روزهای جدید در سال جاری اوضاع بهتری در فرهنگ و هنر شاهد باشیم. به همه اهالی فرهنگ و هنر نیز خسته نباشید می‌گویم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar