شور و شیرین/ پولکی از جمله سوغات‌ سنتی معروف و مخصوص اصفهان بوده و در دیگر مناطق ایران با شرایط آب و هوای مشابه نیز تولید می‌شود. در حقیقت «پولکی» نوعی شیرینی از دسته «آب‌نبات‌ها» است که به صورت قطعات کوچک، گرد و نازک تولید شده و به خاطر شباهت آن به پول فلزی یا سکه، در گذشته «آب‌نبات پولکی» و امروزه به اختصار «پولکی» نامیده می‌شود.
معمولا آن را با چای مصرف نموده و باور عمومی ‌بر این است که آسیب کمتری به دندان‌ها وارد می‌آید (البته اگر جویده نشود) و به علت شیرینی کمتر، برای بدن کم‌زیان‌تر است. این مقاله به اختصار ویژگی‌های پولکی (بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 8538) را بیان می‌کند.
پولکی
یک مخلوط پخته شده از مواد متشکله، که تحت شرایط فشار محیط در دمای نزدیک به نقطه ذوب شکر (160درجه سلسیوس) تهیه می‌گردد، این محصول به صورت جامد و ورقه‌ای که دارای حالت تردی است تولید و عرضه می‌گردد.
یادآوری: نقطه ذوب شکر ١٨٦ درجه سلسیوس می‌باشد. 
انواع پولکی
شامل: پولکی ساده و پولکی همراه با انواع مغزها و اسانس‌ها یا میوه‌ها می‌باشد. 
پولکی ساده
 از یک مخلوط پخته شده از مواد اصلی تهیه می‌شود. 
پولکی غیر ساده
عبارت است از یک مخلوط پخته شده از مواد اصلی و یکی از مواد (شامل: پودر نارگیل، مغز پسته، زرشک، مغز بادام، لیمو‌ترش یا لیمو‌عمانی خرد شده، زعفران و وانیل) که میزان آن مطابق با حداقل درصد تعیین شده در این استاندارد باشد.
پولکی طعم‌دار
عبارت است از مخلوط پخته شده از مواد اصلی به همراه مواد طعم دهنده مجاز خوراکی.
یادآوری: پولکی می‌تواند علاوه بر مواد ذکر شده در تعریف پولکی غیر ساده با سایر مغزها و مواد طعم دهنده، از قبیل طعم انواع میوه‌ها، نیز تولید شود. 
مواد متشکله در تهیه پولکی
مواد اصلی شامل: شکر، آب و اسید‌های آلی مجاز خوراکی و مواد اختیاری شامل: انواع مغزها، زعفران، پودر لیموترش، وانیل و مواد طعم دهنده مجاز خوراکی می‌باشد.
روش تهیه گارگاهی
پولکی در اصل شیره اضافی به جا مانده از فرایند تولید نبات در کارگاه‌های نبات‌سازی است. به این ترتیب که پس از تبلور بلورهای نبات، هرچه که از شیره باقی بماند به آن کمی ‌سرکه اضافه می‌کنند تا از رسوب و شکرک‌ زدن آن جلوگیری شود و سطحی شفاف و شیشه‌ای داشته باشد.
سپس دوباره این شیره را جوشانده به اندازه‌ای که دمای آن به 160 تا 170 درجه سانتیگراد برسد و سپس بر روی سطح صاف یک سینی بزرگ گسترده می‌کنند در این هنگام افزودنی‌های مورد نظر را به آن اضافه نموده و ورز می‌دهند تا به حالت خمیری در آید و پیش از این که کاملا سفت و خشک شود از زیر دستگاه پولکی یا همان غلتک‌هایی که دارای نقوش دایره مانند و گاه همراه با نام یا نماد تولیدکننده است، عبور می‌دهند تا به قطعات کوچک و نازک دایره شکل تقسیم شود.
برخی ویژگی‌ها
رنگ و طعم: متناسب با مواد بکار برده شده مطلوب بوده و معرف نوع پولکی باشد.
تردی: ترد و شکننده باشد و به دندان نچسبد. انواع پولکی باید به صورت ورقه نازک بوده و چنانچه بین انگشتان شست و سبابه قرار گیرد با کوچک‌ترین فشار شکسته شود.
مواد خارجی: پولکی باید فاقد مواد خارجی باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar