ستاره/ نعنا داغ يکي از طعم دهنده هاي عالي و پايه اصلي تزيين غذاها و آش هاي ايراني است که معمولا در هر مجلسي بر روي ظرف سرو آش به چشم مي خورد. در اين مقاله با طرز تهيه نعنا داغ مجلسي عالي و جديدترين ايده هاي خلاقانه تزيين آش آشنا شويد.
نعنا، گياهي با طبيعت گرم و خشک است که به صورت تازه، خشک، دم کرده و يا بصورت عرق مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين گياه خوش عطر براي درمان سوء هاضمه، کاهش کلسترول خون، تنظيم غلظت خون، جلوگيري از يرقان، تقويت اعصاب، تقويت نيروي جنسي، رفع تهوع ناشي از سردي مزاج، درمان روماتيسم، افزايش فشار خون و ... موثر است. اما نبايد فراموش کرد که دارو‌هاي گياهي بايد با نظر پزشک و به صورت کاملا کنترل شده مصرف گردند و استفاده بيش از حد از آن‌ها ممکن است عوارض خطرناکي در پي داشته باشد.

نعنا داغ يکي از چاشني‌هايي است که در تهيه غذا‌هاي ايراني و مخصوصا انواع آش جايگاه خاصي دارد. اين طعم دهنده‌ي خوشمزه معمولا به همراه کشک، پياز داغ و سير داغ براي تزيين آش‌هاي پرطرفداري مانند آش رشته، آش قلمکار، آش دندوني، آش دوغ و غذا‌هاي خوشمزه‌اي مانند پوره سيب زميني، حلم بادمجان، عدسي و ... مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

تهيه اين طعم دهنده عالي، بسيار ساده و پيش افتاده است و با حداقل مواد ممکن درست مي‌شود. براي درست کردن نعنا داغ به نعنا خشک و روغن نياز داريد و براي اينکه رنگ سبز خوشرنگ تري پيدا کند، مي‌توانيد مقداري زردچوبه به آن اضافه کنيد. نکته مهم در تهيه نعنا داغ اين است که روغن نبايد زياد حرارت ببيند و پس از اضافه کردن نعنا به روغن، بايد بلافاصله از روي حرارت برداشته شود؛ زيرا حرارت زياد باعث تلخ شدن، تيره شدن و بدبو شدن نعنا مي‌گردد.
در اين مقاله قصد داريم شما را با طرز تهيه نعنا داغ مجلسي عالي، خواص نعنا و ايده‌هاي خلاقانه جديد براي تزيين انواع آش با نعنا داغ، کشک و پياز داغ آشنا سازيم. براي تهيه نعنا داغ، به نعناي خشک نياز داريد. براي خشک کردن نعنا:
ابتدا نعنا را پاک کرده و برگ‌هاي خراب و کپک زده آن را جدا کنيد.
برگ‌هاي نعناي پاک شده را به مدت ۵-۴ دقيقه در آب سرد ريخته و سپس برگ‌ها را در آب حرکت دهيد تا گرد و غبار و اجسام خارجي آن جدا شوند.
برگ‌هاي نعنا را از آب خارج کرده و در صافي بريزيد، اين عمل را ۳-۲ بار تکرار کنيد تا نعنا کاملا تميز شود.
اجازه دهيد برگ‌هاي نعنا کمي در صافي بمانند تا آب آن‌ها کاملا خارج شود، سپس آن‌ها را روي يک دستمال نخي تميز پهن کنيد و در دماي معمولي اتاق و به دور از نور مستقيم خورشيد قرار دهيد تا خشک شوند.
براي خشک کردن نعنا در فر، برگ‌هاي نعنا را با حداکثر ارتفاع انباشتگي ۳-۲ سانتيمتر و نه بيشتر، در سيني فر بچينيد و فر را روي حرارت ۸۲ درجه سانتيگراد تنظيم کنيد. هر ۱۵ دقيقه نعنا‌ها را زير و رو کنيد تا کاملا خشک شوند. ۲ الي ۴ ساعت طول مي‌کشد تا نعنا بدين طريق خشک شود.
براي خشک کردن نعنا در مايکروفر، دستگاه را روي زمان ۳-۱ دقيقه تنظيم کرده و هر ۳۰ ثانيه برگ‌هاي نعنا را زير و رو کنيد.
پس از اينکه برگ‌هاي نعنا کاملا خشک شدند، آن‌ها را آسياب و الک کنيد.
مواد لازم براي تهيه نعنا داغ
پودر نعنا خشک: 1/2 پيمانه
روغن: 1 پيمانه
زردچوبه: 1/2 قاشق چايخوري
طرز تهيه نعنا داغ
مقداري روغن را در يک شيرجوش دسته دار ريخته و روي حرارت قرار دهيد تا روغن داغ شود، البته روغن نبايد خيلي داغ شود؛ زيرا حرارت زياد باعث سوختن نعنا و تلخ شدن آن مي‌شود.
بعد از اينکه روغن داغ شد، کمي زردچوبه به آن اضافه کنيد، بلافاصله پودر نعنا خشک را در آن ريخته و فوري از روي حرارت برداريد و بچرخانيد (علت انتخاب ظرف دسته دار همين است که به راحتي بتوانيد نعنا را در روغن چرخانيد).
مي‌توانيد به نسبت مساوي از پونه کوهي و نعنا خشک به روغن اضافه کنيد، تا نعنا داغي با عطر و بوي عالي داشته باشيد.
تزيين آش با نعنا داغ
در اين قسمت ايده هاي خلاقانه اي از تزيين آش با نعنا داغ ارائه شده است:

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar