نمناک/ ذرت يکي از غني ترين مواد غذايي است که در تمام سال به صورت تازه يافت نمي شود. اين ماده با ارزش معمولا در انواع غذاها، سالادها و ميان وعده ها مورد استفاده قرار مي گيرد. براي داشتن ذرت در تمام سال بايد آن را به صورت کنسرو يا فريز شده تهيه کرد. اگر از آن دسته افرادي هستيد که تمايل به نگهداري طولاني مدت ذرت در منزل داريد، در اين بخش با ما همراه شويد تا با روش جدا کردن دانه هاي ذرت، فريز کردن و نگهداري آن در فريزر آشنا شويد.

دانه کردن ذرت با دست:
براي جدا کردن دانه هاي ذرت ابتدا يک ريف از بلال را به طور عمودي با چاقو جدا کنيد و دانه هاي رديف هاي بعد را با دست به سمتي که خالي شده است فشار دهيد تا دانه ها به راحتي از ريشه جدا شوند.

جدا کردن دانه هاي ذرت با چاقو :
بري جدا کردن دانه هاي ذرت مي توانيد از چاقو استفاده کنيد، اين روش سرعت کار را افزايش مي دهد اما ظاهر دانه ها زيبا نخواهد ماند زيرا در اثر برخورد چاقو خرد مي شوند. چاقو را بين يک رديف از بلال قرار دهيد و با لبه ي چاقو انتهاي آن رديف را برش بزنيد، سپس تمام رديف ها را به همين صورت برش بزنيد تا دانه ها کمتر خرد شوند. اگر چاقو را از بالا به پائين بلال بکشيد چند ريف از دانه ها با هم جدا مي شوند اما دانه هاي زيادي خرد خواهند شد.

دانه کردن ذرت با سيخ هاي کوچک:
روش ديگر براي جدا کردن دانه هاي ذرت، استفاده از سيخ کوچک است.بعد از پوست گرفتن بلال و جدا کردن مو و پرزهاي آن، سر سيخ را در انتهاي دانه هاي بلال قرار داده و با فشار به سمت جلو حرکت دهيد تا دانه ها جدا شوند.

روش هاي نگهداري ذرت به مدت طولاني
براي نگهداري ذرت به صورت خام باي بلال را با پوست در فريزر قرار دهيم. اين روش براي نگهداري يک هفته تا 10 روز مناسب است و بيش از آن بلال خراب مي شود. پوست بلال براي حفظ تازگي آن نبايد گرفته شود.
بلال هايي را انتخاب کنيد که داراي ساقه تازه و نرم باشند، همچنين بلال ها نبايد داراي خرابي و يا کرم زدگي باشند. بلال ها را به طور جداگانه در کيسه نايلوني قرار داده و در فريزر بگذاريد. با اين روش ذرت تازه و ترد باقي مي ماند.
براي نگهداري ذرت خام در فريزر بايد پوست بلال ها را گرفته و ذرت ها را به خوبي بشوييد. سپس آنها را داخل آب در حال جوش بريزيد و در ظرف را ببنديد و پس از ده دقيقه بلالها را به مدت يک دقيقه در آب يخ قرار دهيد. بعد از آن بلال ها را کاملا خشک کرده و در کيسه فريزر قرار دهيد. اين کار موجب آنزيم زدايي بلال(بلانچ) مي شود. هواي درون کيسه هاي فريزر را به طور کامل خارج کنيد. با اين روش مي توانيد به مدت يکسال ذرت ها را درون فريزر نگهداري نمائيد.

براي نگهداري ذرت پخته شده در فريزر دو روش وجود دارد :

1. نگهداري ذرت پخته شده به طور کامل
براي نگهداري ذرت در فريزر به مدت طولاني، از نمک و شکر استفاده کنيد. در اين روش ابتدا پوست و دسته بلال را جدا کنيد، سپس درون قابلمه آب ريخته و شعله را روشن کنيد. بعد از جوشيدن آب، ذرت ها را به طور درسته درون قابلمه بگذاريد و به آن يک قاشق سر پر شکر و يک چهارم قاشق چايخوري نمک اضافه کنيد، البته نبايد ميزان نمک و شکر به اندازه اي باشد که طعم ذرت را تغيير دهد.
بعد از نرم شدن ذرت، ظرف را درون آبکش خالي کنيد. پس از خشک شدن ، ذرت ها را درون کيسه فريزر قرار داده و در فريزر بگذاريد.

2. نگهداري ذرت پخته شده به طور دانه شده
بهترين روش براي نگهداري ذرت، دانه کردن بلال است. دانه هاي ذرت را جدا کرده و بپزيد، همچنين مي توانيد بلال را به طور کامل پخته و سپس دانه ها را جدا کنيد اما اين روش پيشنهاد نمي شود زيرا جدا کردن ذرت پس از پخته شدن موجب له شدن دانه ها مي شود.
براي پختن دانه ها ذرت مي توانيد از روشهاي آب پز يا بخار پز استفاده کنيد، البته آب پز کردن ذرت موجب حفظ سلامت آن در فريزر به مدت طولاني مي شود. افزودن نمک و شکر به ذرت باعث مي شود ذرت هاي شما شبيه کنسرو هاي ذرت آماده، خوشمزه شوند.
پس از نرم شدن ذرت ها، ظرف را در آبکش خالي کرده و پس از خشک شدن در کيسه هاي فريزر دسته بندي کنيد و هواي اضافي درون کيسه ها را بگيريد.
براي بخارپز کردن بلال شما نياز به يک سبد يا يک صفحه فلزي داريد که بلال را روي آب در قابلمه بذاريد تا ذرت ها درون آب نروند. با اين روش نيازي به دستگاه بخار پز وجود ندارد. قابلمه را تا قبل از تماس با سبد پر از آب کنيد و روي حرارت زياد قرار دهيد تا آب بجوش بياد. سپس بلال ها را با يک انبر روي سبد بچينيد و درب قابلمه رو بذاريد تا به مدت 15 دقيقه بلال بپزد. اگر زمان پخت کمي بيشتر طول بکشد ممکن است نياز به آب بيشتري در قابلمه باشد، بنابراين از کنار بلال ها درون قابلمه آب بريزيد. پس از اتمام زمان پخت، بلال ها را از قابلمه خارج کرده و بعد از خنک شدن، بسته بندي کنيد.

نگهداري ذرت به روش کنسروي
درمورد اين روش سوالات بسياري از بخش سبک زندگي و رازهاي خانه داري نمناک مطرح شده بود براي همين لازم دانستيم به توضيح آن بپردازيم ، شما بايد دانه هاي ذرت را درون يک شيشه با درب فلزي بريزيد و درون آن را با همان آبي که ذرت در آن پخته شده است پر کنيد. درب شيشه را محکم کنيد تا از ورود هوا جلوگيري شود. سپس شيشه را درون يک قابلمه روي حرارت بگذاريد و به اندازه اي آب درون قابلمه بريزيد که حداقل تا نصف شيشه داخل آب قرار بگيرد. پس از به جوش آمدن آب حرارت را کم کنيد و اجازه دهيد تا ذرت ها 20 الي 30 دقيقه به آرامي درون شيشه بجوشد، پس حرارت را خاموش کنيد تا ذرت ها خنک شود.

دلايل سفت شدن ذرت پس از پخت
افزودن نمک به تنهايي در هنگام پخت، موجب سفت شدن دانه هاي ذرت مي شود و شکر موجب نرم شدن آن مي شود. به همين دليل در هنگام پخت فقط مقدار کمي نمک براي طعم دهي ذرت استفاده مي شود.
علاوه بر اين پخت بيش از حد نيز باعث سفت شدن ذرت مي شود.

روش هاي تشخيص ذرت تازه و با کيفيت
هنگام خريد ذرت براي اطمينان ز کيفيت و تاز بودن به نکات زير توجه کنيد:
وجود سوراخ هايي به رنگ قهوه اي نشان از عدم کيفيت بلال است، زيرا اين سوراخ ها توسط کرم ها ايجاد شده است.
پوست بلال تازه به رنگ سبز روشن و کمي مرطوب بوده و به سختي از دانه ها جدا مي شود.
در صورت امکان قسمتي از پوست بلال را کنار زده و دانه هاي آن را از نظر تازگي بررسي کنيد. در غير اينصورت از روي پوست بلال، نرمي يا سفتي دانه هاي ذرت را احساس کنيد و در صورت سوراخ بودن دانه ها يا نامنظم بودن آن ها، بلال ديگري انتخاب کنيد.
ريش سر بلال را به خوبي بررسي کنيد، اگر ريش بلال، خشک، سياه يا سفيد باشد از انتخاب آن خودداري کنيد زيرا ذرت تازه و با کيفيتي نمي باشد.

نکات مهم براي نگهداري ذرت
پيش از فريز کردن ذرت، از سالم بودن و تازگي آن ها اطمينان کسب کنيد.
براي فريز کردن ذرت، شير بلال ها را انتخاب کنيد. بلال هاي تازه در ماههاي شهريور و مهر وارد بازار مي شوند.
دانه هاي ذرت را قبل از پختن جدا کنيد تا شيره آنها از بين نرود.
بعد از جدا کردن دانه ها ، آنها را درون يک ظرف پر آب قرار دهيد تا پرز و دانه هاي سفت روي آب قرار بگيرند.
توجه داشته باشيد که ذرت ها ايد کاملا سرد شوند چرا که ذرت کنسرو و فريز شده داراي ويتامين C، کربوهيدرات، فيبر و پروتئين است و در صورت فريز شدن آن به صورت گرم، خواص خود را از دست مي دهد.
زمان پخت بلال 15 الي 20 دقيقه است.
بسته بندي مواد غذايي بايد خالي از هوا باشند، يعني هوا داخل آنها نباشد.
24 ساعت پيش از مصرف، ذرت را درون يخچال قرار دهيد تا يخ زدايي شود.
بعضي افراد ذرت را مي پزند و بعد آن را دانه مي کنند که اين روش را اصلا پيشنهاد نمي کنيم زيرا سبب له شدن دانه هاي ذرت مي شود. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar