بيتوته/ اوتميل يکي از مقوي ترين و سير کننده ترين و سالم ترين مواد غذايي است که جزئي جدانشدني از سبک زندگي سالم و رژيم غذايي لاغري محسوب ميشود. معمولا اوتميل براي صبحانه مصرف ميشود تا بتواند انرژي لازم براي فعاليتهاي روزمره را براي بدن تامين نمايد. 
اوتميل چيست؟
اوتميل ( به انگليسي : oatmeal ) در لغت به معني بلغور جو دوسر يا آرد جو دوسر است ولي در اصطلاح بيشتر به صبحانه آماده شده از انواع بلغور يا پرک جو دوسر گفته ميشود که در شير يا آب جوشانده شده است و اغلب به صورت داغ براي صبحانه مصرف ميشود. ولي شما ميتوانيد با افزودن يک سري مواد غذايي مختلف مثل انواع جوانه ها و تخم مرغ به عنوان ميان وعده يا اوتميل براي شام نيز از آن استفاده کنيد. 
براي تهيه اوتميل ميتوانيد خودتان پرک جو دوسر را با کمي آب يا شير بخيسانيد يا بجوشانيد و يک صبحانه مقوي به همراه افزودني هاي دلخواهتان آماده کنيد يا اين که بسته اوتميل آماده را خريداري نموده و مطابق دستور پشت جعبه ، آن را مصرف نماييد. 
اوت ميل معمولا با شکر قهوه اي يا عسل سرو ميشود ولي شما ميتوانيد با توجه به ذائقه خودتان و مواد خوراکي و آجيل ها و ميوه هايي که در دسترس داريد انواع طعم هاي جديد و جذاب را به همراه اوتميل تجربه کنيد تا وعده غذايي مقوي تري داشته باشيد. 
اوتميل (به انگليسي : oatmeal) غذايي سرشار از فيبر است به همين دليل بسيار سير کننده است و جلوي ولع غذايي به شيريني و پرخوري را ميگيرد . از اينرو يکي از بهترين مواد غذايي براي لاغري و کاهش وزن محسوب ميشود.
از مهم ترين خواص اوتميل علاوه بر کاهش وزن ميتوان به کاهش کلسترول خون و قند خون اشاره کرد.
اوتميل يک غذاي مقوي و سريع است که فقط نياز به 5 - 15 دقيقه جوشاندن روي حرارت ملايم دارد بنابراين خيلي سريع آماده ميشود. استفاده از اوتميل براي صبحانه ميتوانيد يک انتخاب سالم و مقوي باشد. 


نکات لازم طرز تهيه اوتميل 
براي طرز تهيه استاندارد اوتميل ميتوانيد 50 گرم پرک جو دوسر را با 150 ميلي ليتر شير کم چرب بپزيد . اين وعده غذايي در اين حالت 265 کالري دارد. 
معمولا يک وعده اوتميل از پخت نصف فنجان پرک جو دوسر با 1 ليوان شير يا آب يا ترکيب نصف از آب و شير تهيه ميشود. 
براي اين که اوتميل شما غلظت بهتري داشته باشد ميتوانيد از ترکيب آب و شير به اندازه هم براي پخت پرک جو دوسر استفاده کنيد. 
براي خوشمزه تر شدن اوتميل ميتوانيد از انواع ميوه ها به عنوان تاپينگ و براي تزئين آن استفاده کنيد از جمله انواع توت ها ، سيب ، موز ، ميوه هاي خشک ، کشمش ، قيسي ، خرما ، نارگيل ، انبه ، انواع مربا و غيره.
براي تهيه اوت ميل مايع دلخواهتان را درون قابلمه ريخته روي حرارت بالا قرار دهيد و زماني که شروع به جوش زدن کرد شعله را کم کرده و پرک جو دوسر را به آن اضافه کنيد و حدود 5 دقيقه اجازه دهيد به آرامي بپزد و تمام آب و شير را به خود جذب کند ، هر از گاهي هم بزنيد تا ته نگيرد و غليظ شود. 
اوت ميل شما آماده است ميتوانيد از روي حرارت برداشته و با شيريني و ادويه دلخواه طعم دارش کنيد و با تاپينگ دلخواهتان تزئين نماييد. ميتوانيد از موارد زير بنا به ذائقه خودتان همراه با اوتميل استفاده کنيد : 
انواع آجيل ها مثل بادام ، گردو ، بادام زميني .
انواع دانه ها مثل دانه چيا ، دانه کتان ، دانه آفتابگردان يا دانه کدو .
انواع کره هاي آجيلي و گياهي مثل کره بادام زميني و کره کنجد .
ادويه هايي مثل پودر دارچين ، هل ، جوز هندي يا زنجبيل .
لبنيات مثل شير ، خامه يا ماست يا پودرهاي پروتئيني.
انواع مواد شيرين کننده طبيعي مثل عسل ، شيره افرا ، شيره انگور يا شکر قهوه اي.  

طرز تهيه انواع اوتميل  
• اوتميل پروتئيني براي ورزشکاران و بدنسازي 
شما ميتوانيد 50 گرم پرک جو دوسر را با 150 ميلي ليتر شير کم چرب بپزيد و 50 گرم پودر پروتئين به آن اضافه کنيد. اين وعده غذايي 375 کالري دارد  و ميتوانيد يک ميان وعده مناسب براي قبل يا بعد از بدنسازي باشد. 

• طرز تهيه اوتميل با موز
اگر بعد از پخت 50 گرم پرک جو دوسر با 150 ميلي ليتر شير کم چرب ، 100 گرم موز اضافه کنيد ، وعده غذايي شما داراي 445 کالري خواهد بود.

• طرز تهيه اوتميل رژيمي
150 ميلي ليتر شير را درون ظرفي مناسب ريخته روي حرارت قرار دهيد تا داغ شود سپس 50 گرم پرک جو دوسر را اضافه کرده و مرتب هم بزنيد.
پودر دارچين را به اندازه دلخواهتان اضافه کرده و هم بزنيد تا غليظ شود.
اوتميل را از روي حرارت برداريد و صبر کنيد تا از داغي بيوفتد سپس 1 قاشق چايخوري عسل   را به آن اضافه کرده مخلوط نماييد. 
روي آن را با برش هاي ميوه و آجيل دلخواه تزئين نموده و ميل نماييد. 
در صورت تمايل ميتوانيد عسل را با شيره انگور جايگيزين کنيد . شيره انگور را ميتوانيد بعد از دارچين به مواد اضافه کرده و هم بزنيد تا غليظ شود.

• طرز تهيه اوتميل شکلاتي
ميتوانيد به دستور بالا به دلخواه خود مقداري پودر شکلات تلخ در آخر طبخ و قبل از خاموش کردن حرارت اضافه کنيد و هم بزنيد شکلات ذوب شود سپس شعله را خاموش کنيد. 

• طرز تهيه اوتميل شکلاتي با کره بادام زميني
ميتوانيد علاوه بر شکلات از کره بادام زميني هم استفاده کنيد. اوتميل شکلاتي و اوتميل کره بادام زميني يک ترکيب بسيار دوست داشتني و خوشمزه براي کودکان است .

براي تهيه اوتميل شکلاتي و کره بادام زميني مطابق دستور بالا اوتميل را آماده کنيد و در انتهاي پخت 2 قاشق چايخوري پودر کاکائو و ۱ قاشق غذاخوري کره بادام زميني را اضافه کرده هم بزنيد يکدست شود و از روي حرارت برداريد. 
در صورت تمايل براي شيرين شدن کمي عسل يا شکر قهوه اي به آن اضافه کرده ۲ قاشق چاي خوري شکلات چيپسي و ۱ قاشق چاي خوري بادام زميني بو داده براي تزئين رويش استفاده کنيد. 

• طرز تهيه اوتميل براي چاقي
در صورتي که تمايل به اضافه وزن داريد بايد کالري بيشتري در يک وعده غذايي همراه با اوتميل استفاده نماييد . يکي از خوشمزه ترين دستور تهيه هاي اوتميل براي چاقي اضافه کردن خامه يا روغن نارگيل و شکر قهوه اي به آن است که طعم بسيار لذيذي خواهد داشت. 
بعد پخت اوتميل با شير ، ۱ قاشق غذاخوري خامه ، ۲ قاشق چاي خوري عسل و يک هشتم قاشق چاي خوري عصاره وانيل را به آن اضافه کرده و با يک دوم فنجان توت فرنگي تازه، خرد شده رويش را تزئين کنيد. 

• طرز تهيه اوتميل در مايکروفر
نصف فنجان جو پرک را با 1 ليوان آب يا شير يا ترکيب هر دو مخلوط نموده و داخل کاسه بريزيد و به مدت 2 دقيقه در مايکروفر با دماي بالاقرار دهيد. 

• طرز تهيه اوتميل با ماست
در صورتي که از بسته بندي هاي بهداشتي که اصطلاح quick oatmeal يا instsnt رويشان نوشته شده است استفاده ميکنيد ، ميتوانيد بدون نياز به پخت از آن ها استفاده کنيد. يعني اوت ميل را از شب قبل در شير يا ماست کم چرب بخيسانيد و صبح روز بعد ميل نماييد. 
براي تهيه اوتميل با ماست ميتوانيد مقدار مساوي quick oatmeal را با ماست و مقداري دارچين مخلوط نموده و شب در يخچال بگذاريد بماند تا پرک هاي جودوسر کاملا نرم شوند و صبح روز بعد در صورت تمايل با افزودن مقداري عسل و ميوه دلخواهتان ميل نماييد. 

خواص اوتميل
اوتميل داراي هر دو نوع فيبر محلول و نامحلول است. فيبر محلول در روده ها به شکل ژله اي چسبناک در مي آيد که با عث کاهش کلسترول و تثبيت قند خون ميشود. فيبر نامحلول باعث تامين غذاي مورد نياز پروبيوتيک هاي روده شده از ايجاد يبوست پيشگيري ميکند. 
اگر يک صبحانه سريع و پرانرژي ميخواهيد ، اوت ميل يک گزينه بسيار مناسب است. 1 فنجان اوت ميل پخته شده داراي 150 کالري انرژي ، 4 گرم فيبر و 6 گرم پروتئين است. 
اوتميل داراي مواد معدني از جمله منيزيم ، فسفر ، روي ، آهن ، سلنيوم و منگنز و ويتامين ب 1 يا تيامين است. 
در صورتي که نسبت به گلوتن ( پروتئين موجود در غلات ) حساسيت داريد، اوتميل يک گزينه مناسب براي شما و فاقد گلوتن است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar