مشاوره24/ سوال: سلام من دختری هستم ۳۵ ساله که به خاطر کم حرفی و هم اینکه با جنس مخالف بلد نیستم صحبت کنم ازدواجم صورت نمیگیره. وقتی میخوام با خواستگار صحبت کنم خیلی بدنم سرد میشه و هم اینکه یه کلمه که حرف میزنم همه به من میگن بچه ام و روانی ام. چیکار کنم که حرف زدن بلد باشم؟ رفتارم باید چگونه باشه که خواستگار منو قبولم کنه؟ و هم اینکه در هر کاری وابسته به دیگرانم یعنی خرید خونه بلد نیستم انجام بدم. تنهایی نمیتونم برم بیرون. و میترسم به خاطر این مشکلاتم هیچ وقت ازدواج نکنم باید چیکار کنم؟


نسیم مرتضوی (بازی درمانگر کودک، درمانگر اعتیاد و مشاور پیش از ازدواج)
سلام دوست عزیز
با این اطلاعات کم به قطع نمیشه گفت اما احتمال شخصیت وابسته در شما زیاده و این وابستگی و تکیه همه جانبه به اطرافیان باعث شده به نظر دیگران بی عرضه و ناتوان برسی در صورتی که این انتخاب خود شماست. یعنی در واقع توان خرید دارید اما ترجیح میدهید در موضع ضعف باشید و از این طریق حمایت کسب کنید. تربیت خانواده در شکل گیری این نوع از شخصیت بسیار دخیل است.
در مورد خودت و کارها و اهداف و آرزوهای زندگیت صحبت نکردی. به این فکر کن که چه چیزهایی به جز ازدواج در زندگی برای تو ارزشمند هست و دوست داری به آنها دست یابی. در زمینه های مختلف مثل کار و تحصیل و روابط شخصی و تفریح و رشد و سلامت شخصی و…و اینکه چقدر در هفته برای رسیدن به این اهداف وقت صرف میکنی ؟ چقدر برای خودت و اهدافت زمان میگذاری؟
برای اینکه بتونی با دیگران به خصوص جنس مخالف ارتباط برقرار کنی باید در اجتماع فعال باشی و این را از یک جایی باید شروع کنی. قدم اول همین خرید کردن هاست. کتاب خواندن و کسب اطلاعات عمومی نیز میتواند به شما کمک کند.
هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشی موضوعات بیشتری برای مکالمه وجود خواهد داشت . هرچه دایره روابط شما بیشتر باشدو در معرض ارتباط با آدمهای بیشتری باشید بهتر میتوانید تمرین کنید .
وابستگی و تکیه به دیگران و ضعیف بودن نمیتواند از رنج تنهایی جلوگیری کند. از روابطی که وابستگی شما را بیشتر میکند و حمایتگر هستند باید فاصله بگیرید و برای ایجاد و حفظ استقلال عملتان بجنگید.
با آرزوی موفقیت

پرستو قندی(روانشناسی تربیتی،دانشگاه تهران)

سلام دوست گرامی
سپاس از شما که به ما اعتماد کردید و مساله تون رو بیان کردید.
اول اینکه لطفا نگرشتون رو نسبت به خودتون تغییر بدید از هیچ کس نپذیرید که شما بچه اید! روانی هستید! یا حرف زدن بلد نیستید!
خواندن عاشق یکی از استادامون شدم ولی نمی دونم آیا ایشون تمایلی به ازدواج دارند یا خیر
اگر واقعا به ازدواج و تشکیل خانواده علاقه دارید قدم اول اینه که خودتون رو دوست داشته باشید به خودتون احترام بذارید. کسی که خودش رو دوست داره قطعا روی افزایش سطح مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگیش وقت می ذاره.
شما یک نقطه قوت عالی دارید و اون اینه که به نظر می رسه به حدی از خودآگاهی رسیدید که به مهارت های نداشته تون آگاهید.
ازینکه نمی تونید تنهایی برای خرید برید و یا اینکه در انجام امور مختلف به دیگران وابسته اید و… آگاهی به اینها خیلی عالیه.
بله درسته، داشتن مهارت ارتباط موثر در جلب و جذب همسر مناسب می تونه نقش داشته باشه. و شما باید در پی یادگیری این مهارت باشید اما قبل از اون باید علت این رفتارهای اجتنابی شما مشخص بشه!
آیا ممکنه ریشه در تجارب ناکام کننده در کودکی داشته باشه!
آیا ممکنه رفتار های جراتمندانه شما از جانب دیگران سرکوب شده باشه؟!
آیا ممکنه سکوت، ارتباط نگرفتن با دیگران، خرید نرفتن و سر به زیر بودن افراطی یک دختر در خانواده شما، ارزش بوده و همیشه تقدیر می شده؟!
به همه این سوالها باید فکر کرد و ریشه رفتارهاتون رو پیدا کرد. و البته برای پیدا کردن این علل نیاز به همفکری یک مشاور دارید.
اما پیشنهادات من به شما شامل موارد زیره:
۱- در دوره هایی که تحت عنوان مهارت های زندگ برگزار می شه شرکت کنید
۲- روی نقاط قوت خودتون متمرکز بشید و اونها را پر رنگ تر کنید.
۳- سعی کنید هر روز یک قدم برای ارتباطات اجتماعی بهتر بردارید. یه دفترچه مخصوص خودتون داشته باشید و تلاش هاتون رو بنویسید.
مثلا: امروز موقع صحبت کردن با ….. تو چشماش نگاه کردم و باهاش صحبت کردم.
یا
امروز در صحبت کردن با….. پیش قدم شدم.
دوست عزیز، به خاطر داشته باشید تا زمانی که خودتون، خودتون رو دوست نداشته باشید کسی شما رو دوست نخواهد داشت پس خودتون رو ارزشمند و دوست داشتنی ببینید. و برای خود ارزشمندتان وقت بگذارید و مهارت ها و توانمندی هاتون رو بالا ببرید.
براش برنامه بریزید، نه اینکه صرفا به این اکتفا کنید که: تو صفحه مجازی راهنمایی خواستم و راهنمایی گرفتم.
موفق و پیروز باشید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید