نمناک/ کوچک ترين هسته جامعه و مهم ترين نهاد اجتماعي خانواده است که متشکل از زنان و مردان و فرزندان آنها مي باشد.
ازدواج يکي از ارکان اصلي و اساسي خانواده به عنوان زير بناي جامعه مي باشد بنابراين مي توان آن را مهم ترين و بزرگترين اتفاق زندگي هر فرد يا انساني دانست به صورتي که احساس شکست يا موفقيت هر يک از زوجين سرنوشت هر دوي آنها را تعيين مي کند. به خاطر همين است که بايد ازدواج را بر پايه اصول صحيح بنا نهاد تا رشد و شکوفايي افراد و در نتيجه جامعه را به دنبال داشته باشد، پس ضروري است هر دختر و پسري پيش از اينکه ازدواج کند اطلاعات لازم را کسب کند و بعد اقدام به ازدواج و شروع يک رابطه هميشگي نمايد. 

تفاهم به معني نبود اختلاف در زندگي است؟ 
تفاهم به اين معني نيست که اختلافي در زندگي وجود ندارد بلکه عبارت است از درک علل رفتارهايي که از همديگر سر ميزند به نوعي مي توان گفت همديگر را فهميدن و حق دادن به باورها و سليقه هاي شخصي يکديگر است.
بايستي شرايط و عواملي حاضر باشند که زن و مرد پيش از ازدواج با توجه و اکتفا به آنها سعي در فراهم کردن تفاهم هر چه بيشتر داشته باشند و با وجود تفاوت هاي فردي که حاصل عوامل ژنتيکي و محيطي است درک متقابل داشته باشند و زبان هم را بفهمند، در شناخت تفاوت هاي خود جدي باشند و مهمتر از همه در عين اينکه تلاش به تکامل و خودسازي دارند همزمان نسبت به هم پذيرش نيز داشته باشند. 
 
تفاهم واقعي و حقيقي به چه معناست؟ 
پاسخ هاي متفاوتي به اين پرسش مي توان داد چراکه ديدگاه هاي بسياري از روانشناسان هر کدام در نوع خود متفاوت و جالب است که ما در اين بخش از خانواده پلاس نمناک يک جمع بندي از اين ديدگاه ها را در اختيار شما کاربران عزيز قرار خواهيم داد تا درک درستي از تفاهم داشته باشيد پس ما را همراهي کنيد. 
برابري در شدت ميزان نيازهاي بنيادين يعني تفاهم، اما سوال اينجاست اين نيازهاي بنيادين چه نياز هايي هستند؟بايد بدانيد که هر شخصي داراي 5 نياز بنيادين مي باشد. 
اين پنج نياز عبارت است از: 
 نياز به بقا و زنده ماندن
 نياز به عشق و احساس تعلق
 نياز به قدرت و پيشرفت
 نياز به استقلال و آزادي
 نياز به تفريح و شادي 
چنانچه زوجين داراي نياز هايي شبيه به هم باشند در حوزه هاي بنيادي و اصلي احتمال ايجاد تعارض به حداقل مي رسد. به عنوان مثال چنانچه من نياز دارم به صورت کلامي علاقه به همسرم را اثبات کنم و همسرم اين کار را چيزي جز بچه بازي و لوس بازي نمي داند مطمئناً به جاي اينکه از اين کار من سرخوش شود، احساس بدي پيدا کرده و خجالت زده خواهد شد. 
چنانچه من نياز به استقلال شديدي داشته باشم، احتمالش بسيار بالا است که در تصميم گيري ها احترامي براي نظر همسر خود قائل نباشند و اين موضوع منجر به رنجش او شود. 
نياز به بقا نيز ارتباط بسيار بالايي با ميزان ريسک پذيري يا حسابگري اقتصادي و مسائل مالي دارد. چنانچه يکي از زوجين اهل پس انداز کردن باشد و اقتصادي پيش برود اما ديگري اهل ريخت و پاش باشد قطعا درباره ي اين دست موضوعات به مشکل جدي بر خواهند خورد و درکي از همديگر نخواهند داشت چراکه هر فردي از نگاه خودش واقعيت را مطرح مي کند. 
 همه افرادي که در شروف ازدواج هستند در جستجوي فردي مي باشند که تفاهم زيادي بينشان وجود داشته باشد اما در اين ميان به قدري همين کلمه تفاهم گسترده است که معمولاً در ذهن افراد و جامعه تعريف دقيقي از آن موجود نيست، تعريفي که در اکثر مواقع به گوش رسيده است اين است که:" حرف هم را بفهميم و درک کنيم" حال اين درک و فهم دقيقا متعلق به چه موضوعاتي مي باشد معلوم و مشخص نيست. 

اشتباهات رايج در رابطه با  تفاهم در زندگي مشترک
در ادامه اين بخش از خانواده پلاس نمناک اقدام به گردآوري چند مورد از اشتباهات رايجي که در رابطه با تفاهم وجود دارد کرده است و در نهايت تعريف جامعي از تفاهم در اختيارتان قرار داده است با مطالعه اين مطالب کاربردي سعي کنيد در جهت رفع اشتباهات خود بر آييد. 

تفاهم زندگي در طالع بيني ها 
عده اي از افراد در جستجوي تفاهم بر پايه طالع بيني و فال هستند و به دنبال همسري هستند که بر اساس سال و ماه تولد و اين دست موارد با آنها تفاهم داشته باشند به عنوان مثال گفته مي شود متولدين بهمن ماه افرادي بسيار منطقي هستند ولي خردادي ها دمدمي مزاجند. اما بايد بدانيد اين برداشت از شخصيت افراد بي پايه و اساس مي باشد چراکه با هيچ طالع بيني نميتوان شخصيت افراد را پيشگويي کرد و هر فردي خصوصيات و ويژگي هاي رفتاري منحصر به فردي دارد.

بايد افکارمان کاملاً شبيه به هم باشد 
اولين اشتباهي که زوجين در تعريف تفاهم به آن دچار مي شوند اين است که انتظار دارند کاملاً شبيه به هم فکر کنند و خواستار اين هستند طرف مقابلشان ارزش ها و باورها و علايق او را دنبال کند و دقيقاً عين خودش فکر کند. در بعضي اوقات ديده شده است که افراد براي تفاهم به جستجوي غذا و رنگ مورد علاقه خود مي روند گويي که شخص به دنبال همزاد خود مي گردد آنچنان که هيچ تفاوتي را در رابطه خود براي شخصيتشان قائل نيست چنين افرادي در زندگي مشترک خود درگير مشکلات زيادي خواهند شد. 

با گذشت زمان عشق پايان مي يابد 
بعضي از افراد بر اين باورند که با گذشت زمان عشق و علاقه محو و تمام مي شود بخاطر همين است که کسي را براي ازدواج انتخاب مي کنند که هيچ حس و علاقه اي به او ندارند.اما چنانچه شما يک عاشق واقعي هستيد و براي عشق و علاقه خود دلايل بسياري داريد چيزي به نام عشق در شما محو نمي شود بلکه چيزي مثل ساده انگاري و هيجان است که امکان دارد همين اتفاق شما را در ماه هاي اول رابطه ماجراجو تر و شجاعت تر کند و اين حس را به شما القا کند که تنها عاشق روي زمين هستيد ولي کنار کشيده شدن پرده هيجان از اين حس موضوعي نيست که براي آن سوگواري کنيد. يک عشق حقيقي روزمرگي و آرامشي هميشگي به همراه دارد در چنين مواقعي فاصله اي بين شما و همسرتان ايجاد نشده است بلکه به درجه بالاتري از دوست داشتن نائل شده ايد که با هيجان کمتر و آرامش بيشتري همراه است. 

حتماً بايد براي هم بميريم 
همه افراد به اين موضوع که هيجان انگيز ترين بخش زندگي عاشق شدن است واقف هستند همان بخشي که لذت زندگي مشترک را صد چندان مي کند اما اين فکر را نکنيد که براي چنين آغازي نياز به يک زندگي رويايي و افسانه اي داريد. اگرچه اين که بايد به خواستگارتان علاقه مند باشيد موضوع مهمي هست ولي اين را نيز بايد بدانيد که آنقدرها هم که فکر ميکنيد عشق چيز ساده اي نيست که در هر موقعيتي خود را نشان دهد.
چنانچه با گذراندن يک دوره نامزدي کوتاه احساس عاشق پيشگي مي کنيد بايد بدانيد که بيشتر از عشق دچار هيجان شده ايد چنين حدي از علاقه براي يک نامزدي کوتاه مدت نيست زماني اين اندازه از عشق به وجود مي آيد که در موقعيتهاي پيچيده زندگي درک و حمايتي درست از هم مي بينيد و اين باعث مي شود که رفته رفته طرف مقابلتان همان کسي باشد که در روياهاي شما بوده است دقيقا همان کسي که فقط براي شما به اين جهان پا گذاشته است و دقيقا امروز شما را همراهي مي کند. 

موفق ترين زندگي ، يک زندگي بدون بحث است 
اکثر زوج ها دعوا و بحث را نقطه پايان خوشبختي خود مي دانند و به خاطر اين که اين تفکرات را دارند سعي مي کنند اختلاف نظري که با طرف مقابل شان دارند را در دل خود حفظ کرده و سکوت کنند اما بايد بدانيد که سکوت، ترس از جر و بحث، خوشبختي نمي آورد.
زوج هايي که خوشبخت هستند تلاش مي کنند به راحتي اختلافات خود را با يکديگر به اشتراک بگذارند و حتي درباره موضوعاتي که ارزش حياتي براي آنها دارد جنگيده و پيروز شوند. زندگي يک زوج ايده ال روي خط صاف پر لبخند نيست. چراکه که زوج ايده آل هم به اختلاف نظر بر مي خورد و گاهي نيز بينشان دلخوري پيش مي آيد ولي تفاوتي که بين آنها و ديگران وجود دارد اين است که با هوشمندي هرچه تمام از پس مسائل زندگي خود بر مي آيند و به جاي اينکه بي مورد از همديگر دلخور شوند از دل اين بحث ها درس زندگي مي گيرند. 

اگر دوستم دارد هر کاري برايم مي کند 
هرچند اين که عشق قدرت مي آورد حرف درستي است اما قرار نيست به خاطر عشقي که همسرتان نسبت به شما دارد از او يک فرد زير دست و ضعيفي خلق کنيد. بسياري از افراد فکر مي کنند اگر همسرشان عاشقشان باشد به خاطر آن ها تمامي پل هاي پشت سر خود را تخريب مي کنند و به هيچ چيز ديگري توجه نکرده و اهميتي نمي دهند.
بيشتر آنها با چنين تفکراتي همسر خود را در معرض آزمون هاي بسيار دشواري قرار مي دهند به او مي گويند چنانچه به من علاقه مندي هر چه که من درخواست مي کنم بايستي عملي کني ولي واقعيت اين است که اسم چنين شخصي را نمي توان عاشق گذاشت و بهتر است به جاي برچسب عاشق بودن ، لقب فردي منفعل ، ضعيف و بي پناه به او داد. به خاطر اينکه يک شخصي که واقعا عاشق است به هيچ عنوان به خاطر احساساتش از منطق و اصول خود عبور نمي کند و سعي مي کند حس خود را با عقلانيت همسو کرده و از اين طريق به پيشرفت چشمگيري دست يابد. 

مسئوليت امور زندگي ، وظيفه مرد است 
هر چند هنوز هم در بسياري از خانواده ها مسئوليت امور مالي بر عهده مرد ها مي باشد اما اين اتفاق نبايد منجر شود که بي خيالي خود را به حاشيه ببريد و فقط نظاره گر تلاش و کوشش او باشيد. چنانچه به دنبال يک زندگي آرام و موفقي هستيد بايستي از همان اول مسئوليت ها و وظايف را تقسيم بندي کنيد و اين تقسيم وظايف را مي توانيد طبق توانايي ها و علايق خود انجام بدهيد. اگر آشپزي همسرتان خوب است و درآمد بيشتري داريد با کنار گذاشتن کليشه ها هرکدام در کاري که توانمندي بيشتري داريد نقش بيشتري را ايفا کنيد. به هيچ عنوان با اين تفکرات پيش نرويد که شما هم حتماً بايد همچون والدين تان زندگي کنيد به اين فکر باشيد که بدون ترس از قضاوت ديگران و با تفاهم هر چه بيشتر در همه بخش هاي زندگي خود شريک بوده و تنها براي دستيابي آرامش بيشتر و کاهش تنش ها تلاش کنيد. 

خودم را دوست دارد نه جسمم را 
چنانچه از آن گروه خانم هايي هستيد که احساس ميکنيد رابطه زناشويي از الويت آخر زندگي مشترکتان است سخت در اشتباهيد.فکر نکنيد مردي که به شما علاقه مند است توجهش فقط به کلام و تفکرات شماست و نيازي به جسمتان ندارد. بايد بدانيد که تنها راه پسنديده و مشروع براي شروع يک رابطه سالم جسماني ازدواج است و اين رابطه حق شما و همسرتان مي باشد.چنانچه طالب يک زندکي موفق هستيد بايستي از ابعاد مختلف به رابطه خود بنگريد و هيچ کدام از ابعاد را فداي بُعد ديگري نکنيد. 

مردها ارزشي براي حمايت کردن ندارند 
هر چند نميتوان گفت که مرد ها به قدري منطقي هستند که مي توانند تمام کمک ها و حمايت هاي شما درک کرده و به آنها اهميت دهند .اما خب مي توانيد اطمينان حاصل کنيد که آن ها جزئي ترين همدلي هايتان را ميبينند و همه آنها را در ذهنشان ثبت مي کنند. تفاوت شما با زنان ديگر براي مرد ها بسيار محرز است و در بيشتر مواقع اقدام به مقايسه شما با زنان ديگر ميکنند. 
چنانچه طالب يک زندگي موفق هستيد به اطرافيانتان خوب دقت کنيد. ببينيد چه ويژگي هاي زنان ديگر باعث رنجش و بيزاري همسرتان مي شود و چه خصوصياتي از آن ها تحسين همسرتان را به دنبال دارد؟ 
اين را بدانيد اگر در صدد حذف آن خصوصيات در زندگي خود برآييد و چند قدمي در جهت ويژگي هاي تحسين بر انگيز برداريد حتما مورد توجه همسرتان قرار خواهيد گرفت و به هيچ عنوان شما را با زنان ديگر مقايسه نميکند. 

نقطه تعادل در تفاهم 
موضوع مهمي که در ايجاد تفاهم نقش پررنگي دارد اين است که هر شخصي مسائل را از ديدگاه طرف مقابلش بنگرد. چنانچه اين اتفاق بيوفتد قطع به يقين راه حل هاي بسيار مناسبي پيش روي شما قرار گرفته خواهد شد و براي ايجاد اين تغيير اساسي، اصلي ترين شرط بيان صادقانه خواسته ها، نياز ها، احساسات و ... به طرف مقابلتان است و اين را مطمئن باشيد چنانچه شيوه هايي همچون بهانه گيري و قهر يا روش هاي اجتنابي در پيش بگيريد در رفع و رجوع و مسائل و مشکلات عاجز خواهيد ماند. 

تعريف جامعي از تفاهم 
همانطور که پيش از اين اشاره شد تفاهم به معني نبود اختلافات در زندگي نيست، به معناي يکسان بودن خصوصيات رفتاري زوجين نيست و حتي به معناي برابري ارزش ها و خواسته ها و نياز ها نيست. اگر بخواهيم تعريف جامعي از تفاهم در زندگي مشترک داشته باشيم بايد بگوييم که شيوه کارآمد در رفع تعارضات و حل مسائل را تفاهم مي گويند.
هيچ زوجي در دنيا وجود ندارد که در زندگي مشترک خود اختلافي نداشته باشند بنابراين تفاهم به کارآمدي روش هاي حل همين اختلافات گفته مي شود. 

ريشه و منشأ عدم تفاهم در چيست؟ 
خودمحوري ريشه نبود تفاهم در زندگيست و از آنجايي که اکثر افراد قبل و بعد از ازدواج درگير خود محوري مي شوند انتظار دارند هر احساساتي که خودشان دارند ديگران نيز از آن تبعيت کنند. زمانيکه نگاه عميقي به تعاملات زوجين مي اندازيم مشاهده مي کنيم که بيشترين موردي که آنها به عدم تفاهم در زندگيشان اشاره کرده اند خودمحور بودن هر کدام از آنها عنوان شده است.
زوجين از اين شاکي هستند که همسرم درکي از حرف هاي من ندارد و به خواسته ها و نيازهاي من احترام قائل نيست ولي در اکثر موارد نيز ملاحظه شده است که اصلاً هيچ نياز و خواسته اي مطرح نشده و انتظار دارند طرف مقابل نيازها و احساسات را خودش درک کند بدين معني که يکي از طرفين توقع دارند طرف مقابلش به صورت پيش گويانه احساسات، نيازها و خواسته هاي او را درک کند اما غافل از اين هستند که اين اتفاق ميسر نيست دنياي مرد و زن، دنياي بسيار متفاوتي مي باشد بنابر اين برداشتي که هر کدام از آنها از يک اتفاق در زندگي دارند خيلي باهم ديگر فرق دارد پس در نتيجه براي اينکه درک متقابل و تفاهمي بين زوجين شکل بگيرد شرط اصلي و اول اين است که ديدگاه ها احساسات و نيازها بطور صريح به طرف مقابل بيان شود.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar