زيبامون/ چرا برخي از مدل هاي عينک که در فروشگاه ها مشاهده مي کنيم به نظر بسيار جذاب و زيبا هستند اما وقتي اون رو بر روي صورت قرار مي دهيم، چندان هم عالي و مناسب به نظر نمي رسند؟ نکته اي که در اين رابطه وجود داره اين هست که شايد مدل فريم عينک، با حالت چهره شما سازگار نبوده و به همين دليل زيبايي که مد نظر داريد رو براتون ايجاد نمي کنه. شکل و حالت صورت تاثير خيلي زيادي در انتخاب مدل فريم عينک داره و بايد اين نکته رو حتما در انتخاب هاي خودتون در نظر بگيريد.
 با چند تا از نکات کاربردي در رابطه با انتخاب فريم عينک بر اساس حالت چهره بيشتر آشنا شويد.

حالت صورت من چه شکليه؟
براي اينکه بتونيد شکل و فرم صورتتون رو به درستي تشخيص بديد ابتدا بايد تمام موهاتون رو از اطراف صورت جمع کنيد و پشت سرتون جمع کنيد. رو به روي آينه بايستيد و مستقيم به آينه نگاه کنيد و خطوط کلي که در صورتتون وجود داره رو بررسي کنيد. به طور کلي، شکل و فرم صورت داراي حالت هاي زير است:


حالت صورت بيضي شکل
 صورت بيضي همون طور که از اسمش مشخصه، حالت بيضي شکل داره و از اونجايي که تمام اجزاي صورت اندازه و نسبت يکسان و متعادلي دارند، به عنوان حالت صورت ايده آل و استاندارد شناخته شده است. 
شما مي تونيد هر مدل عينک که دوست داريد رو استفاده کنيد فقط به اين موضوع توجه داشته باشيد و عينکي رو انتخاب کنيد که فريم آن کمي پهن تر و بزرگ تر از اندازه صورت باشه.


بهتره از عينک هاي خيلي بزرگ که تقريبا نصف صورت رو پوشش ميده استفاده نکنيد. چون که اين مدل از عينک ها تعادل و تقارني که در صورت هاي بيضي وجود داره رو از بين ميبره و ممکنه بعد از عينک زدن اون طور که بايد زيبا ديده نشيد.

حالت صورت قلبي شکل
اگر حالت صورتتون به گونه اي هست که "يک سوم" بالايي صورت پهن بوده و "دو سوم" پاييني صورتتون باريک هست، يعني مدل صورت شما قلبي شکله!


در انتخاب عينک بايد به سراغ عينک هايي بريد که قسمت پايين فريم عينک کمي پهن تر و گسترده تر باشه تا پهن بودن قسمت بالايي صورت کمتر به نظر برسه. فريم عينک باريک با رنگ روشن و عينک هاي بدون فريم، هم گزينه هاي مناسبي براي صورت قلبي شکل خواهند بود.

بهتره از هر مدل عينکي که در قسمت بالايي داراي رنگ و مدل خاصي هست دوري کنيد. اين مدل از فريم هاي عينک، تاکيد بيشتري بر روي حالت قلبي شکل صورت دارند و باعث ميشن تا قسمت چانه باريک تر به نظر برسه.

حالت صورت مستطيلي


وقتي حالت کلي صورت کشيده و بلند هست و گونه ها هم صاف و کشيده باشند، يعني صورت شما مستطيلي شکل است. اگر حالت چهرتون مستطيلي شکل و بلند هست بايد عينکي رو استفاده کنيد که حالت چهرتون رو متعادل تر نشون بده و فريم هايي رو انتخاب کنيد که عمق بيشتري نسبت به عرض آن داشته باشند! عينک هايي که در قسمت بالايي داراي فريم ضخيم تر و بزرگ تري هستند، مي تونن انتخاب خيلي خوبي براي اين افراد باشند.

حالت صورت مربعي

در حالت صورت مربعي، قسمت فک و پيشاني، پهن و قوي بوده و صورت داراي طول و عرض تقريبا يکساني هست. براي اينکه چهره هاي مربعي کمي بلندتر و متعادل تر به نظر برسند بايد به سراغ عينک هايي برويد که داراي فريمي با زواياي نرم و ملايم باشد. عينک هايي با فريم هاي باريک و سبک، فريم هاي عريض و فريم هاي بيضي شکل مي تونن انتخاب خيلي مناسبي براي اين افراد باشند.

عينک هايي که داراي فريم هاي زاويه دار و نوک تيز هستند، به هيچ عنوان انتخاب مناسبي براتون نيستند و باعث ميشن تا چهره شما مربعي تر و حجيم تر ديده بشه.

حالت صورت الماسي شکل

صورت هاي الماسي شکل معمولا داراي پيشاني و فک باريک بوده و گونه هاي پهن و گسترده اي دارند که معمولا خيره کننده و چشم گير هستند. اين مدل از حالت صورت بسيار نادر بوده و افراد بسيار کمي با اين مدل از چهره وجود دارند.
اگر صورتتون الماسي شکل هست و تمايل داريد بعد از عينک زدن حالت چشم هاتون برجسته تر ديده بشه و حالت گونه ها ملايم تر به نظر برسه، عينک هايي رو امتحان کنيد که داراي فريم برجسته در قسمت پيشاني و ابرو هستند. علاوه بر اين عينک هاي بدون قاب، عينک هايي با فريم چشم گربه اي و بيضي شکل هم انتخاب مناسبي براي اين افراد خواهند بود.

عينک هاي جعبه مانند و داراي فريم باريک، باعث ميشن تا عرض گونه هاتون بيشتر ديده بشه و توجهات بيشتري رو به قسمت هاي باريک صورتتون جلب مي کنه.
حالت صورت گرد
در صورت هاي گرد هيچ گونه زاويه اي در اطراف صورت وجود نداره، طول و عرض صورت داراي نسبت هاي مساوي هست و همونطور که از اسم اون مشخصه، صورت به طور کامل گرد هست.


براي اينکه صورت هاي گرد، باريک تر و بلندتر ديده بشن لازمه از عينک هايي با فريم زاويه دار رنگي با پل بيني شفاف استفاده کنيد. عينک هاي مستطيلي شکل يکي از بهترين انتخاب ها براي افرادي هستند، که شکل صورت اونها گرد و دايره اي شکل هست.


اين افراد بهتره به هيچ عنوان از عينک هاي بدون قاب، عينک هاي گرد و کوچک استفاده نکنند. با استفاده از اين عينک ها گرد بودن صورت بيشتر ديده ميشه.

حالت صورت مثلثي
در مدل صورت مثلثي، قسمت پيشاني باريک بوده و قسمت فک و چانه و گونه ها ، گسترده تر و پهن تر هستند. افرادي که داراي اين مدل از حالت صورت هستند براي اينکه صورتشون عريض تر ديده بشه و بر روي قسمت بالايي و باريک صورت نيز تاکيد بيشتري داشته باشند بايد عينک هايي رو انتخاب کنند که جزئيات، رنگ و ... فريم عينک، در قسمت بالايي ان باشد.

عينک هايي که داراي فريم چشم گربه اي هستند هم گزينه مناسبي براي اين افراد هست.

انتخاب عينک بر اساس رنگ پوست
در هنگام انتخاب عينک، فقط شکل و حالت صورت تعيين کننده نيست و بايد در کنار اين موضوع به رنگ پوست نيز دقت داشته باشيد تا بتونيد بهترين و مناسب ترين فريم عينک رو که با ويژگي هاي ظاهري شما تناسب داره رو انتخاب کنيد و بعد از عينک زدن، زيبايي و جذابيت شما بيشتر و بهتر ديده بشه. 

در زير به نکات مهم در رابطه با انتخاب فريم عينک بر اساس رنگ پوست اشاره کرده ايم:

تشخيص رنگ پوست
صرف نظر از هر رنگ پوستي که داريد، تمام افراد داراي يک آندرتون (ته رنگ) مخصوص هم براي رنگ پوستشون دارند که به دو بخش "گرم" و "خنک" تقسيم ميشه. توجه به اين موضوع بهتون کمک ميکنه تا بهترين و مناسب ترين رنگ رو براي فريم عينکتون انتخاب کنيد. يک چهره خنک داراي اندرتون (ته رنگ) صورتي و آبي هست و يک چهره گرم اندرتون (ته رنگ) هلويي و کرمي داره. پوست هاي زيتوني هم که ترکيبي از رنگ آبي و زرد هست هم خنک محسوب ميشه. 

انتخاب رنگ فريم عينک 
بعد از اينکه خنک يا گرم بودن ته رنگ پوست خودتون رو تشخيص داديد مي تونيد بهترين و مناسب ترين رنگ رو براي فريم عينکتون انتخاب کنيد و مورد استفاده قرار بديد.

از بهترين رنگ هاي فريم عينک براي افرادي که آندرتون يا ته رنگ گرم دارند عبارتند از:
رنگ شتري
رنگ خاکي
رنگ طلايي
رنگ مسي
رنگ هلويي
رنگ نارنجي
رنگ مرجاني
رنگ سفيد
رنگ قرمز اتشين
رنگ آبي گرم
 
از بهترين رنگ هاي فريم عينک براي افرادي که آندرتون خنک دارند عبارتند از:

رنگ مشکي
رنگ نقره اي
رنگ رزگلد
رنگ قهوه اي
رنگ آبي - خاکستري
رنگ آلويي
رنگ ارغواني
رنگ صورتي
رنگ سبز يشمي
رنگ آبي

فريم عينک متناسب با شخصيت و سبک زندگي خودتون انتخاب کنيد
 عينکي که استفاده مي کنيد، ميتونه سبک زندگي و شخصيت شما رو بهتر نشون بده. مثلا مي تونيد از يک مدل فريم عينک مخصوص براي آخر هفته ها و دورهمي هاي دوستانه استفاده کنيد و چهره دوست داشتني تر و سرگرم کننده تري پيدا کنيد.
براي روزهاي کاري و فعاليت هاي مهم از يک عينک ساده و متناسب با موقعيت شغلي خودتون استفاده کنيد تا نشون بده که تمام توجهات شما به انجام فعاليتتون هست.
اگر مجبور به استفاده از عينک هستيد، بهتره عينکي رو با رنگ دلخواه و مورد نظر خودتون انتخاب کنيد تا احساس راحتي بهتري با عينک داشته باشيد. علاوه بر اين مي تونيد چند نمونه عينک با فريم ها متفاوت تهيه کنيد و متناسب با روحيه و حال و هوايي که در هر موقعيت داريد، از عينک مناسبي هم استفاده کنيد تا تمام جزئيات مربوط به چهره و استايلتون با همديگه تناسب داشته باشند.
پيشنهاد ميشه مد روز بودن فريم عينک رو در درجه دوم اهميت قرار بديد و فريمي رو براي عينکتون انتخاب کنيد که با حالت چهره و استايلتون تناسب داشته باشه. مد روز بودن اگرچه بسيار خوب و عالي هست اما ممکنه مدل خاصي از فريم عينک فقط براي مدت کوتاهي ترند و پرطرفدار بشه و خيلي زود از مد بره و شما مجبور باشيد براي مدت طولاني از عينکي استفاده کنيد که دِمُده شده و ديگه جذابيتي هم نداره!

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar