چيدانه/ هميشه آنچه که مي‌توانيد از ديوار و سقف خانه آويزان کنيد تابلو و ساعت و لوسترو.. نيست يک گياه آويزي آپارتماني که در جاي مناسب خود قرار بگيرد مي‌تواند زيبايي و سرزندگي را به شکل خاص‌تري به خانه شما بياورد. گياهان آويزي آپارتماني را مي‌توان با استفاده از گلدان‌هاي خاص و يا طناب‌هاي مخصوص از سقف و ديوار آويزان کرد و همچنين اين گياهان با قرار گرفتن در سطحي بالاتر از سطح زمين وقتي رشد مي‌کنند ساقه‌هاي آنها به سمت پايين آويزان مي‌شود. شايد بپرسيد گياهان آويزي آپارتماني کدام گياهان هستند؟ پس با اين مطلب همراه ما باشيد.

گياهان آويزي آپارتماني چه گياهاني هستند؟
همانطور که از نام گياهان آويزي آپارتماني پيداست، گياهاني هستند که داخل ساختمان نگهداري مي‌شوند و تفاوتشان با ديگر گلدان‌ها در اين است که اين گياهان را مي‌توانيد به صورت آويزان نگهداري کنيد. فرم گياه و ميزان نياز به نگهداري از گياه به شما در انتخاب گياهان آويزي آپارتماني کمک مي‌کند. داشتن چنين گياهاني در خانه خود گياهان آپارتماني متفاوت‌تري خواهيد داشت، ولي بايد توجه کنيد که رسيدگي و نگهداري از آنها کمي صبر و علاقه بيشتري مي‌خواهد. در ادامه مطلب چندين گياه آويزي آپارتماني پر کاربرد معرفي مي‌کنيم، اگر شما هم به فکر تهيه اين نوع گياهان هستيد اين مطلب را بخوانيد.

۱.سرخس برگ شمشيري
از آن دسته گياهاني است که وقتي رشد مي‌کند و از گلدان آويزان مي‌شود سبزينگي خوبي را به خانه شما مي‌آورد و ظاهر آن شما را ياد خزه‌هاي شمال مي‌اندازد. سرخس برگ شمشيري علاقه‌ي زيادي به رطوبت دارد و در جاي خنک بهتر رشد مي‌کند. اين گياه نور مستقيم را دوست ندارد، در نتيجه اگر به دنبال فضاي براي آويزان کردن آن هستيد فضايي با نور کافي ولي غير مستقيم را برايش تهيه کنيد. توجه کنيد که براي آويزان کردن آن را خيلي نزديک سقف قرار ندهيد تا هوا به خوبي جريان داشته باشد.
اين گياه آويز آپارتماني را حتي مي‌توانيد در حمام و سرويس بهداشتي که رطوبت بالا دارند بگذاريد ولي بايد پنجره‌اي براي دريافت نور کافي و هواي تازه داشته باشند.


۲.گياه پتوس
يکي ديگر از گياهان آويز آپارتماني پتوس است. اين گياه که اغلب ما مي‌شناسيمش، گياه کم توقع و مقاومي است که در اغلب خانه‌هايي که گل و گياه دارند پيدا مي‌شود. پتوس به صورت رونده رشد مي‌کند يعني رشد ساقه‌ي آن طولي است در نتيجه گياهي است که مي‌توانيد گلدان آن را آويزان کنيد. با کاشتن چندين شاخه در يک گلدان و پر پشت شدن آن يک گلدان آويز آپارتماني زيبا براي منزل تهيه کنيد.
پتوس از گياهان تصفيه کننده هواست و براي آويزان کردن در اتاق خواب بسيار مناسب به نظر مي‌رسد.

۳.گياه هدرا (عشقه)
هدرا از انواع گياهان رونده و پوشاننده سطح باغچه و يا ديوار محسوب مي‌شود ولي از اين گياه به عنوان گياه آويزي آپارتماني هم استفاده مي‌شود.  هدرا يا عشقه که با اسم پاپيتال هم شناخته مي‌شود در دو نوع ابلغ و سبز وجود دارد. هدرا به آن و نور متوسط نياز دارد.ساقه هاي هدرا بسيار بلند مي‌شوند در نتيجه براي فضاهاي باز و بزرگ مناسب است.

۴.گياه پپروميا
يکي از گياه آپارتماني که مي‌توانيد به صورت آويز آن را نگهداري کنيد، گياه پپروميا است.  با اينکه پپروميا مانند گياهان آويز ديگر به شکل رونده و ساقه هاي بلند رشد نمي‌کند، ولي گلدان پر پشت آن به صورت آويزان فضاي جالبي را در دکوراسيون شما ايجاد مي‌کند. مراقبت کمي احتياج دارد و نور متوسط برايش کافي است. پپروميا رطوبت را دوست دارد. شايد فضاي آشپزخانه براي آويزان کردن اين گياه زيبا مناسب باشد.

۵.گياه گندمي
گياه گندمي يا عنکبوتي برگ‌هاي دراز و بلندي دارد در نتيجه يک گياه آويز آپارتماني عالي براي آويزان کردن است و براي قرارگيري در قفسه و يا روي يک شلف مي‌تواند انتخاب بسيار مناسبي باشد. گندمي در دو نوع ابلغ و سبز وجود دارد. رشد نسبتا سريعي دارد و فضاي خنک برايش مناسب است.

۶.ساکولنت غوره‌اي
ساکولنت غوره‌اي از گياهاني است که بهترين روش قرارگيري آن در گلدان به صوت آويزان است. اين گياه از خانواده ساکولنت است. برگ‌هاي به شکل غوره و آبدار است که آب را در خود ذخيره مي‌کند تا در شريط خشکي دوام بياورد.
ساکولنت غوره‌اي يکي از گياهان آويزي است که مي‌تواند فضاي دکوراسيون شما را خاص و مدرن جلوه دهد. ساکولنت غوره‌اي را زياد آبياري نکنيد و نور کافي و چندين ساعت نور مستقيم براي رشد اين گياه لازم است. ساکولنت غوره‌اي گياهي سمي است در نتيجه آويزان کردن گلدانش آن را از دسترس حيوانات و کودکان دور نگه مي‌دارد.

۷.گياه پرسياوش
پرسياوش، يا گياه پرسياوشان گياهي با بافت ظريف است که برگ‌هاي کوچکي دارد. اين گياه را نبايد در معرض نور مستيم خورشيد قرار دهيد مگر اينکه نور غروب و يا صبح به آن بتابد. پرسياوش جزو گياهان آويزي آپارتماني است که بايد هواي اطرافش را مرطوب نگه داريد در نتيجه آن را نزديک بخاري و يا شوفاژ آويزان نکنيد. در فصول گرم و خشک غبارپاشي را فراموش نکنيد.

۸.فيلودندرون اسکانديس
جزو گياهان آويزي آپارتماني است که با پتوس اشتباه گرفته مي‌شود. برگ‌هاي فيلودندرون اسکانديس به شکل قلب است و سطح براقي دارد. اين گياه در نور و آبياري کم رشد خوبي دارد. اگر در نگهداري از گل و گياهان آپارتماني مبتدي هستيد اين گياه آويز براي شما پيشنهاد مي شود. فيلودندرون همانند پتوس جزو گياهان تصفيه کننده هواست.
 
ايده‌هايي براي گياهان آويزي آپارتماني
  
۱.آويزان کردن گياهان آپارتماني؛ راه حلي براي کمبود جا
اگر عاشق گل‌وگياه هستيد ولي فضاي کافي براي گذاشتن گياهان نداريد، گياهان آويزي آپارتماني به شما امکان داشتن گياه در فضاي کوچک را مي‌دهند. مي‌توانيد گياه را پشت پنجره و يا از سقف و ستون آويزان کنيد.

۲.بازي با رنگ با گلدان آويزي آپارتماني
گياهان به خانه شما انرژي مي‌بخشند، مي‌توانيد براي تزيين دکوراسيون منزل خود گياهان آويز آپارتماني را با استفاده از طناب‌هاي رنگي آويزان کنيد. گياهان آويزي با طناب‌هاي رنگي رنگي حال و هواي صميمي و متفاوتي به خانه شما مي‌دهند.

۳.ايجاد جداکننده با گياهان آويزي آپارتماني
با طراحي يک پارتيشن و يا جدا کننده گياهي در دکوراسيون داخلي خانه، متفاوت باشيد. از يک ميله‌ي فلزي و يا چوبي که ساختار اصلي پارتيشن شما را مي‌سازد، استفاده کنيد و گياهان آويزي آپارتماني را در ارتفاع مختلفي از آن بياويزيد. با اين کار مي‌توانيد يک جدا کننده بين دو فضا داشته باشيد.

۴.استفاده از گياهان آويزي آپارتماني در تراس سبز
آويزان کردن گلدان گياهان آپارتماني در تراس راهي براي تزيين فضاي بالکن است.  حالا مي‌توانيد گلدان را روي ديواره‌ي تراس يا بالکن بياويزيد و يا از گلدان‌هايي که به ديوار متصل مي‌شوند استفاده کنيد، يا اينکه گلدان‌ها را به لبه‌ي بالکن آويزان کنيد. در اينصورت نماي بيروني تراس و بالکن هم جذاب خواهد بود. نياز نوري گياهان را براي اين کاربرد در نظر بگيرد.

۵.گياهان آويزي آپارتماني؛ تلفيق نور و گياه در دکوراسيون!
يکي از ايده‌هاي جذاب براي به کار بردن گياهان آويزي آپارتماني در دکوراسيون خانه استفاده از گياهان آويزي در کنار روشنايي‌هاي سقفي و يا ديواري است. ترکيبي از نور و گياه جذابيت دکور خانه شما را زياد مي‌کند. در اين نوع طرح مراقب نياز نوري گياه و ميزان گرماي حاصل از روشنايي باشيد. فاصله‌ي بين برگ گياه و منبع نور را حفظ کنيد.

۶.گياهان آويزي آپارتماني؛ يک استند سبز در دکوراسيون!
گياهان آويزي آپارتماني مي‌تواند مانند يک تابلو تزييني عمل کند. شبيه آنچه که که در ايده‌ي پارتيشن سبز گفتيم با استفاده از يک چارچوب فلزي و يا چوبي که نقش نگهدارنده‌ي گلدان‌هاي آويز را دارند مي‌توان يک تابلو سبز با گياهان آويز آپارتماني داشت. يا مي‌توانيد يک فضاي مشخصي از ديوار خانه که نورگيري و شرايط خوبي براي گياهان دارد را انتخاب کنيد سپس در فاصله‌ي مشخصي با استفاده از قلاب و يا ميخ گلدان‌ها را آويزان کنيد. اگر تراکم گياهان شما در اين قسمت از ديوار زياد باشد مانند يک ديوار سبز و جذاب عمل مي‌کند. 
 
۷.گياهان آويزي آپارتماني، جايي براي گياه در قفسه کتاب!
همانطور که گفتيم گياهان آويز را مي‌توان در هر سطحي بالاتر از زمين قرار بدهيم تا آويزان شوند. يکي از جاهايي که مي‌توانيد براي قرار دادن گياهان آويزي آپارتماني در نظر بگيريد قفسه کتاب‌هايتان است. يک جاي کوچک در کنار کتاب‌ها خالي کنيد و يک گلدان کوچک از گياه آويز را در آن قرار دهيد. البته بايد در اين ايده نکته‌هاي اساسي مانند رسيدن نور و هواي کافي به گياه و همچنين مسئله آبياري گياه را در نظر بگيريد تا هنگام آبياري گياه کتاب‌هايتان خيس نشود!!
 
گياهان آويزي آپارتماني، نکته‌هايي که بايد بدانيد:
براي آويختن گلدان‌هاي آويز مي‌توانيد از انواع وسايل مانند طناب، گلدان‌هاي آويز مخصوص، سطح چوبي که با طناب به سقف متصل مي‌شود، سيم هاي فلزي و يا طناب‌هاي آويز گلدان که با حصيرهاي مختلف بافته شده است استفاده کنيد.
حواستان باشد که آويزان کردن گلدان باعث فراموشي آنها و عدم مراقبت از آنها نشود، هر از گاهي بايد آنها را پايين بياوريد و خاک و ساقه‌هايش را چک کنيد.
در آويزان کردن گياهان آويز آپارتماني علاوه بر توجه به نيازهاي گياه بايد فضايي را براي آويزان کردنش در نظر بگيريد که در مسير رفت‌وآمد افراد نباشد و کمترين مزاحمت براي خانواده ايجاد کند تا گياه هم آسيب نبيند.
از آنجايي که گلدان‌هاي گياهان آويز بيشتر به چشم مي‌آيند در انتخاب گلدان‌ها دقت کافي داشته باشيد. به طور مثال براي زيبايي بيشتر مي‌توانيد از يک قوري قديمي براي کاشتن گياه آويز استفاده کنيد، البته در صورتي که زهکش مناسب برايش بگذاريد.
اين موضوع را فراموش نکنيد که دماي هوا در سطح بالاتر از زمين بيشتر مي‌شود، و يا اگر پنجره‌هايتان دوجداره نباشد، کنار پنجره در زمستان سرماي بيشتري وارد مي‌شود. همه‌ي اين عوامل در روند رشد گياهان تاثيرگذار است.
 


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar