خراسان/ بچه‌ها می‌خواهیم با همدیگر یک آزمایش انجام بدهیم و بعد به تعدادی سوال فکر کنیم و سعی کنیم برای آن ها پاسخ‌هایی پیدا کنیم.
چه چیزهایی لازم داریم؟
چند قالب یخ یک اندازه، چند ورق دستمال حوله‌ای آشپزخانه، چند تکه ورق فویل کوچک، یک ظرف شیشه‌ای در دار و یک ظرف شیشه‌ای بدون در

چطور آزمایش را انجام دهیم؟
1- یکی از قالب‌های یخ را داخل ظرف شیشه‌ای بدون در گذاشته و آن را کناری بگذارید.
2- قالب یخ دیگری برداشته و آن را وسط دستمال حوله‌ای آشپزخانه قرار دهید و دستمال را دور آن بپیچید.
3- قالب یخ سوم را ابتدا داخل دستمال حوله‌ای آشپرخانه پیچیده و سپس وسط ورق فویل آلومینیوم بگذارید و فویل را دور آن بپیچید.
4- قالب یخ چهارم مانند قالب سوم، داخل دستمال و فویل پیچیده و سپس داخل ظرف شیشه‌ای در دار بگذارید و در آن را ببندید.
  سپس چهار قالب یخ را کنار همدیگر داخل یک سینی در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید. ساعت را نگاه کنید و توجه داشته باشید که یک ساعت دیگر برای بررسی یخ‌ها باید به آن ها سر بزنید. فکر می‌کنید وقتی بعد از این زمان سراغ یخ‌ها بیایید، چه اتفاقی برای آن ها افتاده باشد؟
نتیجه آزمایش و سوالاتی  را که به عنوان یک دانشمند کوچک لازم است به آنها فکر کنید می‌توانید در صفحه بعد بخوانید.
وقتی بعد از یک ساعت سراغ یخ‌ها بروید، مشابه آن چه در تصویر می‌بینید، مشاهده خواهید کرد که همه یخ‌ها به یک میزان آب نشده‌اند.

چند سوال:
  چرا همه یخ‌ها به یک اندازه آب نشده‌اند؟
  چرا یخی که داخل دو لایه قرار داشت و سپس آن را داخل ظرف گذاشته بودیم، کمتر از بقیه آب شده بود؟
  یخی که لای دستمال و فویل بود، بیشتر از یخی که بین دستمال تنها بود، آب شده بود. چرا پیچیدن فویل باعث شده بود تا یخ بیشتر آب شود؟
این آزمایش را می‌توانید به شکل‌های دیگری هم انجام دهید. به عنوان مثال نوبت بعد هر قالب یخ را تنها بین یک لایه بگذارید اما جنس لایه‌ها را متفاوت از همدیگر انتخاب کنید. یک قالب یخ میان ورق دستمال کاغذی، دیگری میان تکه‌ای پارچه، دیگری میان فویل، دیگری داخل کیسه پلاستیک. فکر می‌کنید کدام یک از این قالب یخ‌ها زودتر آب شوند؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar