نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

گیاهان آپارتمانی چگونه باعث مسمومیت کودکان می شوند؟

منبع
عصر ايران
بروزرسانی
گیاهان آپارتمانی چگونه باعث مسمومیت کودکان می شوند؟

عصر ايران/ وجود برخي از گياهان آپارتماني مسموميت و يا حساسيت شديد در کودکان را در پي دارد که لازم است والدين در اين موارد اطلاعات کافي داشته باشند .

کودکان خردسال طبيعتي کنجکاو داشته و معمولاً هر چيزي را به دهان مي برند و بنا به گفته کارشناسان اين عمل بخشي از آموزش و درک اين گروه سني از محيط اطرافشان است. متاسفانه اين واکنش طبيعي مي تواند در عين حال زمينه ساز بروز برخي مسموميت در آنها شود که لزوم توجه جدي والدين را طلب مي کند. در اين راستا، گفت و گويي داشتيم با دکتر طلعت قانع دبير ستاد مرکزي اطلاع رساني داروها و سموم وزارت بهداشت در مورد بروز مسموميت ها در کودکان و علائم آنها .

دکتر قانع يکي از موارد بروز مسموميت ها در کودکان را وجود گياهان آپارتماني ذکر کرده و با تاکيد بر ضرورت هوشياري خانواده ها در استفاده از اين گياهان گفت: تمام گياهان آپارتماني براي کودکان خطرناک هستند و بايد دور از دسترس آن ها قرارگيرند.

وي ادامه داد: بسياري از گياهان و گلهاي آپارتماني مانند خرزهره و ديفن باخيا، سمي هستند و تماس پوست با آنها و يا به دهان بردن آنها منجر به مسموميت چه در کودکان و چه در بزرگسالان مي شود که اين مسموميت در کودکان بسيار شديدتر خواهد بود.

وي ادامه داد: گياه خر زهره که معمولا در باغچه ها نيز کاشته مي شود سم کامل است و در صورتي که توسط کودک خورده شود عوارض هاي خطرناکي را در پي خواهد داشت.

علائم مسوميت کودکان با گل هاي آپارتماني

دکتر قانع در پاسخ به پرسشي در مورد علائم مسموميت ها ي کودکان با گياهان آپارتماني گفت: قرمزي پوست ، چشم و دست و صورت از اولين علائم آلرژيک با گياهان آپارتماني است و در صورت مسموميت نيز تخريب و سوزش مخاط دورني ، سوزش هاي گلو و حتي اگر در موارد نادر که کودک حساسيت هاي مادر زادي نيز داشته باشد شايد به مرگ نيز منجر شود.

وجود گل هاي شمدوني در آپارتمان ها ممنوع

وي در ادامه با بيان اينکه نگهداري گل هايي که در گروه گرد افشاني قرار دارند در آپارتمان ها و فضاهاي بسته مناسب نيست ادامه داد: از جمله اين گل ها شمدوني است که در صورت نگهداري در آپارتمان باعث بروز حساسيت شديد خصوصا در کودکان مي شود .

دکتر قانع ادامه داد: وجود گل هاي گرده افشان در داخل آپارتمان ها که نگهداري از آن ها اخيرا بسيار رايج نيز شده براي کودکان و نوزادان و خصوصا نوزاداني که داراي اگزماي پوستي بوده و يا داراي حساسيت آلرژيک هستند بسيار مضر بوده و در آنها عوارض هاي شديدي ايجاد مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar