نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
دخترونه زنونه

بانوی قهرمان: من «الهه»روزهای سختی ام

منبع
جام جم
بروزرسانی
بانوی قهرمان: من «الهه»روزهای سختی ام

جام جم/ س از آن که الهه احمدي، قهرمان تيراندازي کشورمان و پرچمدار ايران در بازي هاي آسيايي ۲۰۱۸ از طريق مسابقات قادر به کسب سهميه المپيک نشد، بي مهري هاي بسياري ديد. حالا اما پس از مدت ها در گفت وگو با جام جم در خصوص شرايط اين روزهايش صحبت کرد. او که در ورزش ايران به مادر قهرمان معروف است، يکي از شانس هاي کسب سهميه المپيک در مسابقات اسفندماه هند به شمار مي رود.
از اسفندماه سال گذشته تا الان اتفاق هاي بسياري افتاد. يکي از آنها کنسل شدن مسابقات کسب سهميه رنکينگ در هند بود و اين روزها دوباره به تمرين برگشته ايد. اوضاع شما در روزهاي کرونايي چطور است؟
کسي که سهميه المپيک مي خواهد بايد قوي باشد! بله اتفاق هاي بسياري افتاد. آذر ماه سال گذشته مشخص شد من به واسطه مسابقه، سهميه حضور در المپيک را نمي گيرم، اما در دوره جديد اعلام شد که به خاطر کم شدن تعداد سهميه ها در المپيک توکيو، يک سهميه به آسيايي ها اضافه شده و درهر رشته کسي که رنکينگ خوبي داشته اما نتوانسته به واسطه مسابقات سهميه بگيرد، مي تواند براي يک سهميه رنکينگ تلاش کند. ما قرار بود اسفند ماه عازم کشور هند شويم و بعد از آن رنکينگ اعلام شود، اين در شرايطي بود که من براي رشته سه وضعيت شانس داشتم، اما بخاطر کرونا اوضاع به هم ريخت و همه چيز کنسل شد. همچنين مدتي تمرين ها تعطيل شد ولي من به صورت انفرادي تمرين مي کردم.

تمرين آنلاين هم داشتيد؟
بله. خانم هاشمي سرمربي تيم ما بسيار پيگير بودند و تمرينات ما را به صورت آنلاين زير نظر داشتند. البته تمرين بچه هايي که سهميه گرفته بودند، جدي تر بود. من هم تمرينات خودم را داشتم و استقامتي تمرين مي کردم. تمرينات بدنسازي و تيراندازي با دستگاه اسکت را هم داشتم. از تير ماه تمرينات شروع شد اما من به خاطر پايان نامه دانشگاه مرخصي گرفتم و الان حدودا دو هفته است که سر تمرينات هستم ولي تمرين تيم ملي زير نظر خانم هاشمي برگزار و تمام پروتکل هاي بهداشتي هم رعايت شده است.


تمرين با وجود کرونا چطور بوده و هست؟
شرايط کرونا آزار دهنده است. من هم طبعا افت بدني داشته ام چون تمريناتم ناگهان از شدت زياد به خيلي کم تغيير وضعيت داد. به علاوه بايد بگويم که من نگران پسرم هم هستم و نگرانم که نکند در سالن ناقل شوم و پسرم مريض شود. اميدوارم به زودي بتوانم بدون دغدغه به سالن بدنسازي بروم و تمرين کنم و شرايط جسماني ام را به حالت ايده آل برسانم.

شما سال هاست با مشکلات بسياري مثل نبود فشنگ دست و پنجه نرم مي کنيد. مشکلات همچنان باقي است؟
از سال ۹۳ مشکلات فشنگ ما خيلي شديد شد و متاسفانه تا الان حل نشده. جسته و گريخته فشنگ هايي به دست ما مي رسيد اما مدت هاست که در مقايسه با رقبا در رشته سه وضعيت، تمرين درستي نداريم و تعداد فشنگ ها کم است. در چند سال اخير وقتي به کشوري براي مسابقات اعزام مي شديم، از آن کشور فشنگ مي خريديم و مسابقه مي داديم. نتايج هم نسبت به شرايط عالي بود اما الان اوضاع دلار و يورو و... تاثير مستقيم در رشته ما دارد. خيلي از رشته ها هستند که يک دست لباس، يک سالن مناسب و يک سرمربي خوبي برايشان کافي است اما تيراندازي اينطور نيست و ما بايد دائم ساچمه و فشنگ داشته باشيم و اين قضيه به جز سلاح و لباس است که خودمان مي توانيم آن را تهيه کنيم. نکته اين است که اين فشنگ ها در ايران هم ساخته نمي شود يا کيفيتشان خيلي خيلي پايين است. تجهيزات ما وابسته به خريد از خارج از ايران است و با هر هزار تومان اضافه شدن به قيمت دلار، وضعيت ما وخيم مي شود! اين مساله ماجراي جديدي نيست. در شرايطي که برخي رشته ها به دنبال تهيه بودجه براي سفرها و اردوها بودند، ما دغدغه مان تهيه بودجه براي اعزام به اضافه تهيه بودجه براي تمرين بود! بايد در برخي موارد به فدراسيون تيراندازي حق داد چون واقعا تحت تاثير مشکلات اقتصادي است. سال ۸۷ وقتي لازلو سوچک به ايران آمد و مربي تيم ملي شد تا سال ۹۴ که از ايران رفت، قيمت دلار کم بود و ما وضعيت خوبي داشتيم ولي هرچه وضعيت اقتصادي بدتر شد، مشکلات ما هم بيشتر شد. اما ما همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم مي کنيم.

از مسابقات پيش رو چه خبر؟
فدراسيون جهاني اعلام کرد که مسابقات از اسفند امسال برگزار مي شود. اميدوارم خداوند کمک کند اين ويروس زودتر تمام شود و ما قدر نفس کشيدن بدون ماسک را بدانيم. نعمتي که امسال متوجه آن شديم. اميدوارم بتوانم سهميه بگيرم و براي اين کار مي جنگم.

خانم احمدي، در اين روزهاي کرونايي  چقدر به رسيدن به هدف ورزشي تان فکر مي کنيد؟ اين شرايط چقدر روي شما تاثيرگذار بوده؟
من جنگيدن را بلدم. يعني حتي اگر امسال هم نتوانم، براي المپيک بعدي مي جنگم. من در توانايي خودم شکي ندارم، در ذهنم، باورم و تيرهايي که مي اندازم، مدال المپيک را ديده ام و براي آن تلاش مي کنم و با وجود تمام سختي هاي روحي و رواني و شکست هايم به خودم قول دادم که براي المپيک بعدي بجنگم، مدال را بگيرم و با دست هاي خودم آن را به گردنم مي اندازم چون لياقت دارم و سال ها براي آن جنگيدم. من الهه روزهاي سختي ام.کوتاه نمي آيم، تمرين مي کنم و مي جنگم. هزار بار هم شکست بخورم دوباره بلند مي شوم، مي جنگم و هرگز نااميد نمي شوم؛ چون هدفم گرفتن مدال المپيک است و خداوند حتما به من کمک خواهد کرد و شنونده نجواهاي من است. در زندگي شخصي هم تلاشم همين است. براي همه آرزوي موفقيت و سلامتي دارم و اميدوارم اين شرايط زودتر تمام شود.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar