نمناک/ شیردهی یکی از مهم ترین جنبه های مادری است. شما می توانید به طور معمول به کودک خود شیربدهید، از شیردوش دستی یا برقی استفاده کنید و یا تمام روش های انجام این کار را با یکدیگر ترکیب کنید.
در این قسمت قصد داریم به معرفی شیردوش های برقی سینه، مزایا و معایب آن، روش های استفاده ایمن از آن و همچنین پاسخ به برخی از سوالات متداول کاربران بپردازیم.

چه زمانی می توان از شیردوش برقی استفاده کرد؟
ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که چه کسانی باید از شیردوش برقی استفاده کنند:
1- مادرانی که ممکن است زودتر از موعد زایمان کنند
زنانی که در بارداری خود دچار عوارضی هستند و یا در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند ، بهتر است از شیردوش برقی استفاده کنند زیرا نوزاد نارس نمی تواند مکیدن سینه مادر را به درستی انجام دهد.
2- مادرانی که شاغل هستند
اکثر مادران شاغل پس از زایمان، چند ماهی را مرخصی زایمان می گیرند. بااین حال تعداد کمی از این مادران ممکن است مجبور شوند بلافاصله پس از زایمان کار خود را شروع کنند. این گونه مادران باید شیر خود را بدوشند تا کودک در طی روز گرسنه نماند.
3- مادرانی که نوزادان دوقلو دارند
برای مادرانی که دوقلو دارند، شیردهی بسیار خسته کننده است بنابراین این مادران می توانند شیر بیشتری را در زمان کمتری با شیردوش های برقی بدوشند و به نوزادان خود دهند.
4- مادرانی که مقدار شیر زیادی دارند
برخی از مادران بیش از حد مورد نیاز نوزاد شیر دارند. چنین مادرانی می توانند شیر خود را دوشیده و برای استفاده های بعدی ذخیره نمایند.
5- مادرانی که وقت زیادی برای دوشیدن شیر ندارند
مراقبت از نوزاد برای مادرانی که خانه دار هستند یا ساعات کاری منعطفی دارند، آسان تر است اما مادرانی که برنامه کاری شلوغ و وقت کمتری برای شیردهی دارند، باید از شیردوش برقی استفاده کنند.

مزایای استفاده از شیردوش برقی
امروزه برخی از مادران به دلیل مزایای شیردوش برقی بیش از پیش از این وسیله استفاده می کنند، برخی از این مزایا عبارتند از:
مادرانی که محدودیت زمانی دارند، شیردوش برقی می تواند یک مزیت محسوب شود زیرا در مقایسه با شیردوش های دستی زمان کم تری صرف دوشیدن شیر می شود.
از آن جا که شیردوش برقی دارای دو پمپ تعبیه شده می باشد، به طور همزمان می توان از هر دو سینه شیر دوشید و در وقت مادر صرفه جویی کرد.
مادرانی که باید روزانه و به طور منظم شیر بدوشند، این کاربا زحمت کم تری انجام می شود.
شیردوش های برقی به صورت دو پمپه و پمپ های بیمارستانی در دسترس هستند.
تمیز کاری و ضدعفونی شیردوش برقی بسیار آسان است. اغلب کیسه و دستمال بخار مایکروویو به همراه دستگاه عرضه می شود.
 
مواردی که باید هنگام انتخاب شیردوش برقی به آن ها دقت کنید:
1- مدل دو پمپه
در مدل دو پمپه، می توان همزمان از دو سینه شیر دوشید و به این ترتیب در وقت صرفه جویی می شود. بعلاوه هرچه شیر بیشتری دوشیده شود به مقدار بیشتر نیز شیر تولید می شود.

2- قابل استفاده، تمیزکردن و جمع کردن راحت
در نظر گرفتن شیردوش هایی که قابل استفاده، تمیزکردن و جمع کردن راحتی هستند. شیردوشی را انتخاب کنید که پس از استفاده به راحتی تمیز و ضدعفونی شود. علاوه بر این برخی از مدل های برقی دارای پمپ وکیوم هستند که گرفتن سینه برای مکش شیر آسان تر است. مدل دیگری نیز وجود دارد که شیر به سرعت و به راحتی دوشیده می شود.

3- سرعت مکش
شیردوش هایی را انتخاب کنید که در کم ترین زمان بتوانند شیر بیشتری بدوشند. آن هایی که کیفیت بالاتری دارند دکمه ای برای تنظیم دستی سرعت دوشیدن شیر دارند.

4- دوشیدن شیر خارج از منزل
اگر مادری هستید که ناچارا باید بیرون از منزل یا محل کار باشید، شیردوشی را انتخاب کنید که به راحتی قابل حمل باشد. بسیاری از این شیردوش ها به منظور نگهداری بهتر شیر، کیسه های یخ یا شارژرهایی برای اتصال به باتری خودرو دارند.

چگونه می توان از شیردوش برقی به صورت ایمن استفاده کرد؟
اولین و مهم ترین نکته قبل از دوشیدن شیر، این است که در مکانی آرام و راحت بنشینید. ناراحتی و اضطراب بر مقدار شیر مادر تاثیر می گذارد.
دستورالعمل استفاده از شیردوش برقی را به دقت بخوانید تا اشتباهی رخ ندهد.
هرگز از شیردوش های آلوده به ویروس و باکتری هایی مانند اچ.آی.وی و سیتومگالوویروس استفاده نکنید زیرا امکان انتقال این میکروب ها به مادر و نوزاد وجود دارد.
به منظور پیشگیری از کاهش کارایی شیردوش، درب آن ها را در هر شرایطی به خوبی ببندید.
بهتر است شیردوشی را تهیه کنید که از لبه مناسبی برخوردار باشد زیرا درپوش ها و لبه های نامناسب و مکش ناکافی شیر مادر، موجب بروز درد و سوزش در نوک سینه خواهد شد.
مراقب آسیب های احتمالی شیر دوش باشید و در صورت مشاهده هرگونه خرابی، هر چه سریع تر آن را تعویض کنید.
در صورت ترک خوردگی نوک سینه، مکش را متوقف کنید زیرا هنگام دوشیدن شیر نباید هیچ دردی احساس شود.
قبل و بعد از دوشیدن شیر، دست هایتان را به خوبی شستشو دهید.
در روز های اولیه ممکن است حجم شیر دوشیده شده خیلی کم باشد اما تداوم این کار به طور منظم در روز های آتی موجب افزایش حجم شیر خواهد شد.
قبل از دوشیدن شیر، وسایل لازم مانند دستمال مرطوب، شیشه شیر برای ذخیره ، تلفن و ... را نزدیک خود بگذارید.
سرعت دوشیدن شیر را در حدی که راحت هستید، تنظیم کنید.
هنگامی که جریان دوشیدن شیر کاهش یافت و سینه ها تقریبا خالی شدند، شیردوش را خاموش کنید.
بعد از ریختن شیر دوشیده شده در شیشه شیر، روی آن تاریخ بزنید و در یخچال نگهداری کنید.
پس از استفاده سریعا تمام قسمت های شیردوش را تمیز و ضدعفونی کنید زیرا در غیر این صورت، ممکن است مشکلاتی برای کودک ایجاد شود. پس از تمیز کاری و ضدعفونی نیز، آن ها را با دستمال کاغذی خشک کنید تا مرطوب نماند.

عوارض جانبی استفاده از شیردوش برقی چیست؟
در صورتی که نوزاد شیر دوشیده شده را با شیشه شیر می نوشد، ممکن است دیگر سینه مادر را نشناسد و از گرفتن آن اجتناب کند.
احتمال این وجود دارد که شیر دوشیده شده آلوده شود و مشکلات جدی برای سلامتی کودک ایجاد نماید.
در صورتی که لبه شیردوش مناسب نباشد یا سرعت دوشیدن آن خیلی زیاد یا کم باشد، احتمال آسیب دیدگی نوک سینه وجود دارد.
دوشیدن شیر اضافی و ذخیره آن برای استفاده های بعدی باعث تولید شیر بیشتر می شود که در نتیجه باعث تورم و احتقان سینه خواهد شد.
مراحل تمیز کاری و ضدعفونی کردن شیردوش پس از استفاده، زمان و انرژی زیادی را می طلبد.
 
شیردوش برقی بهتر است یا دستی؟
هر نوع از شیردوش مزایا و معایب خاص خود را دارد. انتخاب آن به کاربر بستگی دارد که اولویت های خود را تعیین کند و براساس آن یکی از آن ها را انتخاب کند.
برای مادرانی که نمی توانند وقت زیادی را صرف شیردهی کنند، مطمئنا شیردوش برقی بهترین انتخاب است هرچند ممکن است گران تر از شیردوش دستی باشد. از طرف دیگر شیردوش های دستی قابل حمل هستند و می توان آن ها را در کیف دستی نیز حمل کرد در حالی که حمل شیردوش برقی در خارج از منزل ممکن است کمی دشوار باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar