خراسان/  خانمي حدودا ۴۰ ساله هستم. شوهرم ازدواج دوم داشته و بين من و همسر دومش، زمين تا آسمان فرق مي گذارد. خاطر او را خيلي مي خواهد ولي من را نه. براي همين نسبت به همسرم خيلي سرد شدم. ديگر حتي تمايل به هيچ رابطه اي با او ندارم و بي رو دربايستي، حس خوبي از بودن در کنارش ندارم. چه کنم؟

پاسخ
مخاطب گرامي، مي دانم که اين روزها سطح هيجاني بالايي را تجربه مي کنيد و از رفتارهاي شوهرتان ناراحت هستيد. هرچند به اين اشاره نکرده ايد که شما موضوع ازدواج دوم همسرتان را از ابتدا خبر داشتيد يا به تازگي متوجه شده ايد و ... با اين حال و در ادامه چند توصيه به شما داريم.

در قدم اول درخواست طلاق نکنيد
اگر چه ممکن است فکر کنيد که بايد اين روزها چمدان تان را ببنديد و خانه را ترک کنيد يا همسرتان را از خانه بيرون کنيد اما هرگز در قدم اول به او نگوييد که طلاق مي خواهيد. توصيه مي کنم هيچ گونه اقدامات شديدي را فوري انجام ندهيد. کاري نکنيد که بعدا موجب پشيماني شود که از صحبت شما در پيامک تان معلوم است تا حالا هم صبوري به خرج داديد.

خواسته هاي خود را طلب کنيد
قبل از صحبت کردن با همسرتان، ببينيد چه مي خواهيد بگوييد. زود شروع نکنيد به صحبت درباره اين که چرا زن دوم گرفته است. در عوض، زمان صرف کنيد تا در صورت ادامه رابطه، همسرتان بداند که از او چه انتظاري داريد. بگذاريد بداند براي ادامه رابطه چه بايد بکند. اين مي تواند شامل موارد زير باشد: رفتن نزد مشاوره با هم و احتمالا جدا از هم، برداشتن گام هاي ملموس براي کشف چيزهايي که دوست داريد با هم انجام دهيد و اختصاص زمان براي برقراري ارتباط بهتر.

درباره نفر سوم خيلي کنکاش نکنيد
به دنبال چرايي کشش همسرتان به همسر ديگرش، خيلي خودتان را سرزنش نکنيد و به جاي آن دنبال ايجاد جاذبه در خودتان و محيط زندگي مشترک تان باشيد.

به همسرتان گوش بدهيد
هر چند شما احساس مي کنيد در اين باره صدمه ديده ايد و به همين خاطر عصباني هستيد، ولي مهم اين است که بنشينيد و به همسر خود گوش دهيد. شايد اين آخرين کاري است که دوست داريد انجام دهيد ولي براي دريافت حقايق، بايد داستان را از جانب او هم بشنويد تا از احساسات جديد يا سرخوردگي اش که از آن بي خبر بوديد، آگاه شويد. اين عادلانه نيست که فکر کنيد او سزاوار نيست داستان را به روايت خودش بازگو کند و احساساتش را در اين باره آشکار سازد.

ارتباطات خود را هر روز بهبود بخشيد
هنگامي که شما و همسرتان شروع به صحبت مي کنيد، مي توانيد ارتباطات تان را بهبود بخشيد. حتما مهارت هاي گفت وگوي خود را بهبود بخشيد. به طور خلاصه اشاره مي کنم: مهارت خوب گوش کردن، توجه و بازخورد دادن، حل تعارض و مشکلات با گفت وگويي مبني بر اهميت به خواسته هاي خودتان و نيز خواسته هاي همسرتان و در نهايت بررسي عوامل ايجاد کننده سردي در ارتباط بين خودتان و همسرتان و زدايش آن ها را در اولويت قرار دهيد. در اين زمينه از شما مي خواهم مطلب گفت وگوي زوج ها را که در تاريخ يکم دي ماه در همين صفحه چاپ شده با دقت بخوانيد.
نويسنده : صديقه معدني| کارشناس ارشد روان شناسي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar