خراسان/ پسري 14 ساله دارم که چند وقت پيش با يکي از دوستانش در خيابان بودند که  تصادف مي‌کنند و دوستش همان‌ جا فوت مي‌کند. پسرم درون‌گراست و اصلا دوست ندارد در اين باره با کسي صحبت کند. کلا هم خيلي کم حرف شده است. چه کنم؟
 
 
مخاطب گرامي، به نزديکان فرد سوگوار در چنين شرايطي توصيه مي‌شود که براي حضور موثر در کنار فرد سوگوار بيش از تلاش براي پر کردن فضاي خالي با جملات و کلمات نصيحت‌ گرانه، با بودن در کنار فرد داغديده و شنيدن احساساتش، عبور از آشفتگي‌هاي هيجاني را براي او تسهيل کنند. همچنين در صورتي‌ که فرد را ناتوان از مدارا با احساساتش و نيازمند حمايتي فراتر از حضور همدلانه اطرافيان مي‌بينند، در فکر کمک گرفتن از يک مشاور باشند. در ادامه چند توصيه به شما دارم.
 ترغيبش کنيد تا احساساتش را به شما بگويد
گفته‌ايد که دوست ندارد با کسي در اين باره صحبت کند اما او را بايد به بيان افکار و احساساتش ترغيب کنيد. براي اين منظور، او را تشويق کنيد که نامه‌اي به دوست از دست رفته‌اش بنويسد. همچنين با رفتن بر سر مزار وي و تخليه حس گناهش در اين ماجرا و اين‌ که چه کارهايي از دستم بر مي‌آمد و ... ، به او يادآوري کنيد که تقدير چنين بوده است. از او بخواهيد يک دفتر خاطرات تهيه و به ‌تدريج خاطرات فرد فوت شده را در آن يادداشت کند.
 اوقات فراغتش را پر کنيد
همچنين توصيه مي‌شود که براي اوقات‌ فراغتش به خصوص الان که فصل تابستان است، برنامه‌ريزي بهتري داشته باشيد. به طور مثال او را به شرکت در فعاليت ‌هاي هنري، ورزشي و فعاليت ‌هاي مذهبي تشويق کنيد. رفت و آمدهاي مفيد را ادامه دهيد. سعي کنيد در دوست‌يابي وي را کمک کنيد و اجازه دهيد تحت نظارت ‌تان با دوستان مدرسه يا محله، فرايند دوست‌يابي جايگزين برايش اتفاق بيفتد.
 بگذاريد روند طبيعي سوگ طي شود
اجازه دهيد سوگ روند طبيعي خود را طي کند و با مرور زمان احساس امنيت و سلامت در وي تأمين شود. فراموش نکنيد ايجاد مشارکت و همدلي‌ کردن با پسرتان مي‌تواند در روند کنار آمدن او با سوگ و داغديدگي بسيار قابل اهميت باشد. در ضمن به فرد سوگ ‌ديده به صورت آشکار و بي‌ جهت دلسوزي نشان ندهيد. همچنين شايان ذکر است که هر آسيب و از دست دادني به گذر زمان براي کنار آمدن فرد با آن نياز دارد، از اين رو سعي نکنيد اين زمان حساس را حذف کنيد و فقط تلاش کنيد روند آن را سريع‌تر طبيعي جلوه دهيد.

نويسنده : صديقه معدني | کارشناس ‌ارشد روان ‌شناسي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar