حامي هنر زندگي/ آداب معاشرت با آقايان چگونه است؟ امروزه، مردم از فحش دادن در ملاء عام نمي ترسند و ابايي ندارند. در را روي يک غريبه مي کوبند و در تمام مدت شام به گوشي هاي خود خيره مي مانند. اما برخي از ما هنوز مشتاق آداب ارتباطي و معاشرت به سبک روزهاي قديمي هستيم. محققان حوزه ارتباطي معتقدند مردم دوست دارند در کنار افرادي باشند که براي آنها احترام قائل هستند. فارغ از اينکه زن باشيد يا مرد، وقتي آداب معاشرت را رعايت مي کنيد دوست يابي آسان تر است و نشان مي دهد به مردم احترام مي گذاريد. بنابراين، چگونه مي توانيم کفه ي رابطه را به نفع ادب سنگين تر کنيم؟ به پيشنهادات ارائه شده عمل کنيد و بهترين ظاهر خود را داشته باشيد. خود واقعيتان باشيد و براي نحوه ارائه خود وقت بگذاريد. از درستي شيوه تان مراقبت و اطمينان حاصل کنيد. چه در ظاهرتان و چه در رفتارتان. براي کسب اطلاعات بيشتر درباره آداب معاشرت در زندگي کليک کنيد.  
 

اهميت رعايت آداب معاشرت با آقايان
آداب معاشرت يکي از مهمترين درس هايي است که افراد مي توانند بياموزند. درسي که به افراد کمک مي کند در زندگي اجتماعي و شغلي خود پيشرفت کنند که يک موفقيت محسوب مي شود. در فرهنگ و عصر حاضر، اهميت آداب معاشرت کمي کاهش يافته است. اين روزها سخت است که خط باريک بين ادب واقعي و برخورد نمايشي را کنار بگذاريم و واقعا باملاحظه رفتار کنيم.
آداب معاشرت براي عصر مدرن چگونه تعريف مي شود؟ چگونه افراد بايد بدانند که چه کاري درست تر است؟ با چه روشي مي توانيم درس هاي مودبانه گذشته را به رفتارهاي عملي و قابل قبول براي زندگي امروز تبديل کنيم؟ اينجا ليستي از چند قانون آداب معاشرت را که ارزش رعايت کردن دارد ياداوري مي کنيم. پيروي از قوانين خاصي از آداب در هر موقعيتي ضروري است. رعايت کردن يا نکردن اين اصول که از مهات هاي زندگي هستند، مي تواند تفاوت بين حفظ يا از دست دادن دوستان و پيشرفت هاي شغلي و اجتماعي را پررنگ کند. 
 قوانين آداب معاشرت با آقايان
کتاب کنديس سيمپسون، چگونه يک خانم باشيم، راهنماي معاصر با احترام عمومي، اين نکته را بيان مي کند که از قرار معلوم، جامعه در ۵۰ سال گذشته بسيار تغيير کرده است. تعريف خانم بودن، تفاوت هاي زيادي کرده و اين تفاوت گاهي گيج کننده مي شود. يک خانم در دنياي امروز مي داند که آموزش خود به هر طريق ممکن به او اين قدرت را مي دهد که يک زن موفق و شايسته احترام باشد. او مي داند که مارک لباس يا ميزان حساب بانکي نيست که باعث رضايت در زندگي مي شود.
يک خانم مي داند که زيبايي و ثروت ممکن است به زودي از بين برود، اما شخصيت دروني او معياري است که ديگران در نهايت او را به عنوان يک شخص محترم قضاوت مي کنند. در روابط اجتماعي رعايت آداب در برخورد با مردان و بطور کلي افراد جامعه مي تواند بيانگر رشد شخصيتي فرد باشد.  براي اشنايي با برخي آداب معاشرت، به شرح چند نمونه پرداخته مي شود

1-آداب معاشرت با آقايان | تمجيد چاپلوسانه نکنيد
يک قاعده اساسي در رفتار خوب، بازخورد دادن است. وقتي با شخصي ملاقات مي کنيد، هميشه مي توانيد به همراه توجه و علاقه خود به تعريف و تمجيد واقعي فکر کنيد. يک سلام و احوالپرسي ممکن است اغلب اوقات کافي نباشد. در ارائه کلمات صادقانه، سلام گرم و همدردي يا هر آنچه مناسب آن موقعيت است سخاوتمند باشيد.

2-فخرفروش، متکبر يا بلندگوي دستاوردهايتان نباشيد
آداب معاشرت با ديگران ايجاب مي کند هميشه کنترل رفتار خود و خوش سليقه بودن را رعايت کنيد. صدا، رفتار و حتي لباس شما بايد نشان دهنده دقت نظر شما باشد. هنگام گفتگو با افراد در طول مکالمه به آن ها زمان مساوي با خودتان بدهيد. مکالمه دوطرفه لذت بخش تر است و در بين افرادي که به انها اهميت مي دهيد مورد توجه قرار مي گيريد. طوري رفتار نکنيد که خودشيفته و خودخواه به نظر بياييد. لطفاً در مورد دستاوردها صحبت کنيد اما اغراق نکنيد، فرد متکي به نفس نيازي به تبليغات شخصي ندارد. بگذاريد اعمال شما به خودي خود نمايانگر دستاوردهاي شخصيتان باشد.

3-آداب معاشرت با آقايان | قبل از صحبت، خوب گوش کنيد
احترام به ديگران لازمه رفتار خوب است. گوش دادن به ديگران راهي براي نشان دادن احترام است. بخشي از يک مکالمه خوب اين است که بدانيد چه زماني صحبت را متوقف کنيد و به جاي ان چه زماني به صحبت ها گوش بسپاريد. بر گوش کردن فعال تمرکز کنيد، به اين که، گوش کنيد تا زماني که شريک گفتگوي شما به نقطه توقف طبيعي برسد. به ديگران علاقه واقعي داشته باشيد، نام آنها را بياموزيد. مابين صحبت نام آنها را صدا بزنيد و آنها را تشويق کنيد تا درباره خودشان صحبت کنند. هرگز حرفشان را قطع نکنيد. به چشم آنها نگاه کنيد و با دقت به صحبت ها گوش دهيد.

4-با مهرباني و احتياط صحبت کنيد
رفتار خوب با ديگران در همه شرايط مهمترين قانون آدابي است که مي توانيد رعايت کنيد. ممکن است نحوه قرار دادن ظروف غذاخوري و زمان استفاده از چنگال را ندانيد، اما اکثر مردم شما را به خاطر اين تخلفات کوچک مي بخشند. اما بخشي از رفتارها ارتباط مستقيم با تصميم گيري انها مبني بر ادامه دادن رابطه با شما دارد. قبل از صحبت با ديگران، توجه کنيد که کلمات شما چه تاثيري خواهند داشت. دقت کنيد که از چه بياني براي انتقال منظورتان استفاده مي کنيد.
همچنين به ياد داشته باشيد که زبان بدن در واقع مهمتر از زبان کلمات است. دوراني که ما در آن ممکن است کمي خودبين تر باشيم و موقعيت هاي فرد مقابل را ناديده بگيريم، تلاش براي مهربان تر بودن مي تواند تلاش باارزشي در راستاي حفظ آداب معاشرت باشد.

5-آداب معاشرت با آقايان | انتقاد کردن
از منفي گرايي به هر شکلي بايد اجتناب شود. شايعات را ناديده بگيريد. دلخوري هايتان را مستقيما به فرد مورد نظر بگوييد و از حرف زدن پشت سر کسي خودداري کنيد. اگر با ديگران مخالف هستيد اين کار را با احترام اعلام کنيد. لزومي ندارد با تمام گفته هايشان موافقت کنيد. نظر خودتان را با اعتماد به نفس بيان کنيد.

6-وقت شناس باشيد
قدر زمان خود و ديگران را بدانيد. اگر قرار ملاقات گذاشتيد، به موقع در محل حاضر شويد. اگر ممکن است دير کنيد، ابتدا تماس بگيريد. هنگام خداحافظي هم موقع شناسي کنيد. خداحافظي زودهنگام ممکن است باعث ناراحتي شود، مي تواند اوقات خوبي که در اينده خواهيد داشت را خراب کند. يک خداحافظي سريع و ساده در زمان مناسب معمولاً قابل قبول است.

7-ديگران را شرمنده نکنيد
آداب معاشرت درباره مهرباني، دوست داشتن ديگران، مودب بودن، صداقت داشتن و اخلاق خوب است. آداب معاشرت به ما کمک مي کند تا نحوه ي درست رفتار با ديگران را بياموزيم. در نتيجه کسي که از اصول اداب معاشرت بهره اي نبرده است به راحتي ديگران را تحقير مي کند. به انها توهين مي کند. به خود اجازه مي دهد نامهربانانه به ديگران انگ و برچسب تمسخرآميز بزند. صدا زدن هر کسي با شوخي هاي بي ادبانه يا نام مستعار ناخواسته بي احترامي است. حين مکالمه، هرگز در مورد روابط افراد سوالات شرم آور نپرسيد. يا سوال نکنيد که چقدر براي انچه که پوشيده يا سفارش داده است هزينه کرده است

8-خود واقعيتان باشيد
خودتان باشيد و به ديگران اجازه دهيد با شما با احترام رفتار کنند. اينکه شما در واقعيت چه کسي هستيد قابل قبول است و شما با آنچه هستيد شايسته رفتار مودبانه مي باشيد. وقتي کسي از شما تعريف مي کند يا کار خوبي برايتان انجام مي دهد، بهترين پاسخ يک "متشکرم" ساده است. "لطفا" ، "ببخشيد" و "خوش آمديد" را نيز به خاطر بسپاريد که از ديگر نشانه هاي رفتار خوب با افراد است. 


 «نبايد ها» در آداب معاشرت با آقايان
همه ما در شرايطي بوده ايم که با يک دوست معاشرت مي کنيد و به طور تصادفي با شخصي که مي شناسيد برخورد مي کنيد. دوست شما او را نمي شناسد. به خاطر سردرگمي يا شتابزدگي در ارتباط، به طور تصادفي فراموش مي کنيد که اين دو را به هم معرفي کنيد. عدم معرفي افراد به يکديگر هم يک بي ادبي و هم يک لحظه ي ناخوشايند براي همه خواهد بود.
عدم معرفي افراد باعث مي شود همه افراد مشارکت کننده در ارتباط، احساس ناراحتي کنند. بدتر از آن اينکه ممکن است احساس کنند ارزش معرفي شدن را ندارند. تنها چيزي که لازم است محض معرفي عنوان کنيد ذکر مختصري از نام هر فرد و نحوه شناخت اوست.

.1-عدم برقراري ارتباط چشمي
اينکه کسي در حين مکالمه معمولي به شما نگاه نکند هميشه احساس ناخوشايندي ايجاد مي کند. اجتناب از تماس چشمي به طور کلي ناراحت کننده است. برقراري ارتباط چشمي هنگام صحبت با شخص ديگري نشان دهنده احترام به آن شخص بوده و نشان مي دهد که اعتماد به نفس داريد. بنابراين برقراري تماس چشمي حاکي از رعايت آداب معاشرت مي باشد.
چه ميزان از زمان مکالمه بايد صرف نگاه کردن به فردي که با او صحبت مي کنيم بشود؟ محققان حوزه ي ارتباطي پيشنهاد مي کنند وقتي با کسي صحبت مي کنيد، بايد ۴۰ تا ۶۰ درصد زمان گفتگو را صرف تماس چشمي بکنيد. نگاه کردن شما را به شنونده بهتري تبديل مي کند و نشان مي دهد که به آنچه طرف مقابل مي گويد علاقه مند هستيد.

2-صحبت تلفني در رستوران
همه افراد ممکن است تماس هاي تلفني داشته باشند که به هردليلي نمي توانند پاسخ ندهند. با اين حال، اگر در ميانه شام ​​با دوستان هستيد يا در يک قرار ملاقات حضور داريد، بهتر است به جاي اينکه تماس را لزوما پاسخ بدهيد، مودبانه خود را معذور کنيد. صرف نظر از اين که رستوراني که در آن حضور داريد پر سر و صدا باشد يا نه، صحبت کردن با تلفن در حضور فرد ديگر بي شک بي ادبانه است. اگر مجبور به پاسخگويي بوديد قبل از برقراري تماس، مخاطب را در جريان قرار دهيد و توضيح بدهيد که بنا به دلايلي ناچاريد يکي از تماس ها را فورا جواب بدهيد.

3-دير رسيدن عمدي يا سهوي به قرار ملاقات
همه ما هر از گاهي سر قرارها دير مي رسيم. اين کاملاً قابل درک است. اما اينکه يک فرد دائماً دير برسد يکي از اشتباهات آداب معاشرت است که بهتر است به آن ادامه ندهيد. به طور مداوم دير رسيدن، مساله را به شکلي نشان مي دهد که وقت شما از زمان فرد مقابل ارزشمندتر است. اين نشان دهنده بي احترامي به شخصي است که با او ملاقات مي کنيد. زمان هر شخصي محترم است و او براي وقتي که براي ما مي گذارد برنامه ريزي کرده است. بي توجهي به اين موضوع بيانگر يک نقص شخصيتي است. ضعف هاي شخصيتي نيز به نقص در آداب معاشرت منتهي مي شود.

4-نگفتن لطفا و متشکرم
لطفا و متشکرم بخشي از واژگان بسياري از افراد در سن ۳۰ سالگي هستند. اين بدان معنا نيست که آنها از اين عبارات به اندازه کافي در جايي مناسب استفاده مي کنند. اگر مي خواهيد مودب ترين شکل خود را در اداب معاشرت نشان دهيد، اين جملات حاکي از تواضع و قدرداني را بايد هر زمان که چيزي را درخواست مي کنيد يا از شخص ديگري احترام دريافت کرده ايد استفاده کنيد. تحقيقات منتشر شده در مجله روانشناسي مثبت نشان داده است: رابطه اي که قدرداني در آن به آساني ابراز مي شود، با افزايش کيفيت و آرامش کلي رابطه، ارتباط معني داري دارد.

5-ارسال پيام کوتاه هنگام صحبت با کسي
شخص مقابل شما اگر زودتر به سر قرار برسد بايد بابت ديرکرد خود از او عذرخواهي کنيد. اگر با کسي ناهار مي خوريد، تلفن شما حتي نبايد جايي باشد که بتوانيد آن را ببينيد. اگر پيامي داريد يا با شما تماس مي گيرند مي توانيد در حين بيرون رفتن با کسي پاسخش را ندهيد. بهتر است تلفن در حالت سکوت يا لرزش باشد. در صورت ضرورت قبل از پيام‌ گرفتن به فرد اطلاع دهيد.

 سخن آخر در باب آداب معاشرت با آقايان
آداب معاشرت چيزي است که به راحتي مي توان از آن استفاده کرد. مراقب رفتار خود باشيد و تمام تلاش خود را بکنيد تا هميشه کار درست را انجام دهيد. شما و همه اطرافيان خود در نهايت سود خواهيد برد. وقتي مي بينيد ديگران مرتکب اشتباهات اخلاقي مي شوند به راحتي مي توانيد به آنها مودبانه تذکر بدهيد که اين شيوه مناسب آداب معاشرت نيست. به ياد داشته باشيد که هرکس هر از چندگاهي ممکن است رفتار غلطي را در پيش بگيرد، حتي متخصصان آداب معاشرت. کليد درست کردن امور اين است که بابت اشتباهتان عذرخواهي کنيد و به راه خود ادامه دهيد. از اشتباهات خود درس بگيريد و سعي کنيد آنها را مکررا تکرار نکنيد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar