روزياتو/ گفته شده که تفنگ‌به‌دستان طالبان خانه به خانه مي‌روند و روستايي‌ها را شکنجه مي‌دهند. مردم افغانستان دوزخ را به چشم خود مي‌بينند. نجلا ايوبي، قاضي سابق و مدير ائتلاف و برنامه‌هاي جهاني «معاهده‌ي هر زن» (Every Woman Treaty) که کارش تشکيل کمپين براي پايان دادن به خشونت عليه زنان کمپين است، گفت که داستان‌هاي دلخراشي از «بدرفتاري و خشونت طالبان عليه زنان» شنيده است.
وي به اسکاي نيوز گفت که روز قبل، يک زن در شمال افغانستان «به اتهام آشپزي بد براي مجاهدان طالبان به آتش کشيده شده است.»

نجلا ايوبي، قاضي سابق افغانستاني
ايوبي اضافه کرد: «آن‌ها دارند مردم را مجبور مي‌کنند که به‌شان غذا بدهند و برايشان آشپزي کنند. همچنين زنان جوان بسياري طي هفته‌هاي اخير درون تابوت به کشورهاي اطراف فرستاده شده‌اند تا از آن‌ها به عنوان برده‌ي جنسي استفاده شود. طالبان همچنين خانواده‌ها را مجبور مي‌کنند که دخترهاي جوان‌شان را به عقد مجاهدين درآورند. آن‌ها گفته‌اند که زنان مي‌توانند به سر کار بروند. ولي وقتي اين خشونت‌ها را مي‌بينيم، نمي‌توانيم آن حرف‌ها را باور کنيم.» ادعاهاي ايوبي مستقلاً اثبات نشده است.

وي زندگي تحت حکومت طالبان را يک «کابوس» توصيف کرده و مي‌گويد که تا روز قبل از به قدرت رسيدن طالبان او در «جايگاه مهمي» بوده اما مجبور به «فرار براي حفظ جانش» شده است چرا که پيش از اين مرتباً درباره‌ي حقوق زنان به نطق مي‌پرداخته.
او مي‌گويد که به عنوان يک قاضي مجبور بوده براي رفتن به سوپرمارکت، پسر چهارساله‌ي همسايه‌اش را با خود همراه کند و اين يعني پسرک ارزش بيشتري از وي به خاطر زن بودنش داشته.
اين فعال حقوق بشر نقش مهمي در فرآيند تدوين قانون اساسي افغانستان داشته است. او دادستان ارشد ناحيه در دفتر دادستان کل و نيز قاضي ولايت پروان بوده است.
ادعاهاي نجلا ايوبي تنها نمونه‌اي از فهرست خشونت طالبان عليه زنان است که گفته مي‌شود روند افزايشي دارد. چند روز پيش نيز گفته شد که زني به دليل نداشتن برقع در خيابان هدف گلوله قرار گرفته است. بنابر گزارش فاکس نيوز، اين زن به علت نداشتن برقع در تالُقان، مرکز ولايت تَخار، در ملا عام اعدام شده است.

پس از اين که پيروزي برق‌آساي طالبان دنيا را شوکه کرد، حالا اين گروه تندرو در حال اعمال قدرت بيشتر در اين کشور هستند. ويديويي که اخيراً به دست فاکس نيوز رسيده بود، کارواني از مجاهدين طالبان را نشان مي‌داد که در جستجوي فعالان و کارکنان دولت در خيابان هياهو به پا کرده بودند و با مردم بدرفتاري مي‌کردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar