ستاره/ انتخاب يک نام نيکو و زيبا براي فرزند دختر، کار زمان‌بري است. اما در ميان اسامي زيباي دخترانه، حنانه از اسامي بوده که هميشه به عنوان يک اسم دلنشين دخترانه، در اداره ثبت احوال فراواني زيادي داشته است. از اين‌رو در اين مطلب، معني اسم حنانه، فراواني اين نام، ريشه و … آورده شده است.

معني اسم حَنّانه
اسم حنانه /hannāne/ داراي معاني مختلفي بوده، اما معناي اسم حنانه در اصل، “مهربان و بخشاينده” ذکر شده است. در برخي از روايات ادعا شده است به مادر حضرت مريم (س) حنانه گفته مي‌شد، اما مفاد برخي از روايات ديگر حاکي از آن است، که به زن عمران يعني مادر حضرت مريم، حنة و به زن زکريا که از او يحيي متولد شده، حنانه گفته مي‌شد.

شايان ذکر است که برخي از منابع آنگاه که القاب حضرت فاطمه زهرا (س) را نام برده‌اند، به اسم حنانه به عنوان لقب اين حضرت اشاره داشته‌اند. همچنين ستون حنانه يا استن حنانه نيز معروف است. گويند که پيامبر اکرم (ص) در مسجد خويش به ستوني چوبين تکيه مي‌داد و وعظ مي‌فرمود؛ تا هنگامي که منبري سه پايه از حبشه براي آن حضرت به ارمغان آوردند. چون حضرت رسول ستون را ترک گفت و براي وعظ بالاي منبر رفت، ستون به فرياد در آمد و از فراق پيامبر بناليد و به همين دليل آن را ستون حنانه (ناله کننده) ناميدند. اين مضمون در اشعار مثنوي مولوي نيز بسيار ذکر شده است. 

ساير معاني
ستوني که قبل از ساختن منبر، پيامبر اسلام (ص) هنگام وعظ به آن تکيه مي‌دادند.
بسيار نوحه کننده، ناله کننده
نوع اسم:
دخترانه
ريشه اسم:
عربي
قابليت ثبت در اداره ثبت احوال:
اين نام در فهرست نام‌هاي سازمان ثبت احوال وجود دارد
فراواني:
بيش از ۶۶۰۰۰ نفر


 

اسم‌هاي مشابه
 اسم‌هاي پسرانه مشابه حَنّانه

حنان، حنين، حانان، حامين، حامي، حافظ، حامد، حميد، حسام

 اسم‌هاي دخترانه مشابه حَنّانه

حنا، حديث، حرير، حسنا، حميرا، حورا، حوريا، حورآسا
 

ابجد اسم حنانه
ابجد کبير اسم حَنّانه برابر است با: ۱۱۴
ابجد صغير  اسم حَنّانه برابر است با: ۱۸

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar