خراسان/ يکي از مشکلات بيشتر مادرها در مسير تربيت فرزند، جدا کردن محل خواب کودک است. معمولا کودکان به دليل وابستگي عاطفي که به مادر دارند و همچنين ترس از تنهايي در برابر جدا شدن محل خواب‌شان مقاومت نشان مي‌دهند. در ادامه به شما چند روش را براي راحت‌تر جدا کردن کودک از خود در زمان خواب خواهيم گفت.
 
1- آهسته و پيوسته  | براي جدا کردن کودک از خود لازم نيست يک باره اين کار را انجام دهيد. چند شب را در اتاقش کنارش بخوابيد و بعد از مدتي کم کم از او جدا شويد  و بگذاريد آهسته به اين موضوع عادت کند. بهتر است تا چند ماه اول هر شب به او سر بزنيد و از کيفيت خوابش مطمئن شويد.
2- تعيين برنامه‌خواب  | تا به حال براي يک سفر برنامه‌ريزي کرده‌ايد؟ لازم است براي خواب کودک خود هم به همان روش برنامه ريزي کنيد. داشتن يک برنامه منظم باعث مي‌شود او راحت‌تر از شما جدا شود. براي مثال ابتدا کودک شما لباس خواب بپوشد، دست شويي برود، مسواک بزند و داستان شب را گوش دهد و سپس بخوابد. حتما در آخرين لحظات اين برنامه بايد وجود شما را در کنار خودش حس کند.
3- مشخص‌کردن زمان‌خواب  | زمان‌خواب بايد سر يک ساعت مقرر تعيين شود و شما کودک خود را سر آن ساعت به اتاق ببريد. داشتن ساعت مشخص به بهتر خوابيدن کودک کمک مي‌کند و باعث مي‌شود راحت‌تر و با آرامش بيشتري به خواب برود.
4- دادن احساس شادي‌و‌امنيت به کودک  | بايد به کودک خود احساس امنيت دهيد. براي ايجاد اين حس قبل از خواب کنار او بخوابيد، او را بغل کنيد و به او اطمينان بدهيد که تنها خوابيدن به او آسيبي نمي‌رساند و شما هميشه حواس‌تان به او هست. بهتر است قبل از خواب براي او داستان‌هاي شادي‌بخش بخوانيد و از ورودش به دنياي بزرگ سالي بگوييد. حتي مي‌توانيد داستان‌هاي قبل از خواب را با توجه به نياز کودک خود انتخاب کنيد. مهم اين است فضاي اين داستان‌ها شاد و پر از حس امنيت باشد.

نويسنده : مهسا کسنوي | روزنامه‌نگار

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar