ايرنا/ تميز کردن کفش‌هاي جير کار سختي است اما مي‌توان با شگردهايي زيبايي و تميزي آن را حفظ کرد.

در زمان انتخاب و خريد کفش مسلما بارها خواسته‌ايد کفش جير انتخاب کنيد چرا که زيبايي بسياري دارد اما امان از روزي که کثيف شوند نه تنها زيبايي خود را از دست مي‌دهند که حتي به کفشي زشت تبديل مي‌شود. تميز کردن کفش‌هاي جير کار سختي است اما مي‌توان با شگردهايي زيبايي و تميزي آن  را حفظ کرد.

کفش‌ جير را با اين روش‌ها تميز کنيد

کفش خشک باشد

جير يک لايه‌ نرم دارد که مي‌توانيد با استفاده از برس مخصوص کفش جير به‌راحتي آن را تميز کنيد اما مراقب باشيد که کفش حتما خشک باشد. چرا که کفش‌هاي جير در برابر آب و رطوبت بسيار آسيب‌پذير هستند به همين خاطر توصيه مي‌شود قبل از تميز کردن کفش جير حتما از خشک بودن آن مطمئن شويد. برس را به عقب و جلو نکشيد و در يک جهت کفش را برس بزنيد.  اما زماني که کفش‌تان را واکس مي‌زنيد، پرزهاي جير در يک جهت فشرده مي‌شود. براي اينکه پرزها از حالت فشردگي خارج شوند بهتر است بعد از واکس‌زدن با استفاده از برس مخصوص کفش جير، کفش را به‌صورت رفت‌وبرگشت برس بزنيد.

از پاک‌کن لوازم التحرير استفاده کنيد

اگر لکه‌هاي روي کفش با برس‌کشيدن پاک نمي‌شود، مي‌توانيد از يک مدادپاک‌کن يا يک تکه سوهان لاستيک استفاده کنيد. بعد از تميز کردن کفش روي آن يک لايه اسپري محافظ کفش بزنيد. اين کار باعث مي‌شود که کفش‌تان ديرتر کثيف شود.

تعلل نکنيد

لکه‌هاي چربي معمولا به‌سختي از روي کفش‌هاي جير پاک مي‌شوند و اگر در پاک‌کردن سريع اين لکه‌ها تعلل کنيد، کفش خيلي زود زيبايي اوليه‌ي خود را از دست مي‌دهد. نشاسته‌ ذرت براي از بين بردن لکه‌هاي تازه‌ چربي مفيد است. مي‌توانيد مقداري نشاسته را روي لکه بپاشيد و بگذاريد يک شب تا صبح بر روي کفش بماند. روز بعد کفش را برس بزنيد و سپس بر روي لکه‌ اتو بکشيد.

کفش‌ جير را با اين روش‌ها تميز کنيد

کفش را خشک کنيد

اگر شما براي تميز کردن کفش جير آب زيادي استفاده کرده‌ايد، کاغذ خشک‌کن را داخل کفش قرار بدهيد تا به جذب آب اضافي کفش کمک کند. مچاله‌کردن کاغذ و قراردادن آن داخل کفش به حفظ شکل ظاهري آن نيز کمک مي‌کند. توصيه مي‌شود از روزنامه استفاده نکنيد، زيرا ممکن است جوهر نوشته‌هاي روزنامه به کفش شما نفوذ کند و ظاهر کفش خراب شود.

سرکه را جدي بگيريد

اگر لکه با تمامي راه‌هاي بالا تميز نشد با استفاده از مقداري سرکه‌ سفيد با پارچه يا دستمال نرم آن را تميز کنيد. دستمال آغشته به سرکه را بر روي لکه بکشيد و بعد از خشک‌شدن برس بزنيد. اين يک روش مناسب براي از بين‌بردن لکه‌هاي نمک نيز هست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar