نی نی سایت/ در مرحله اول توجه به این نکته ضروری است که برخی جنبه‌های شادی کودک به علایق و ترجیحات منحصر به فرد او بستگی دارد. هیچ برنامه کاملی برای تربیت، آموزش یا حمایت از کودک وجود ندارد. گوش دادن به کودک مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای اطمینان از برآوردن نیاز‌های او انجام دهید. با این حال اگر هر یک از ده مورد زیر را به نحوی در زندگی فرزند خود به کار بگیرید، به سرعت خواهید دید که آن‌ها از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند. برای هر یک از نکات زیر ما همچنین نمونه‌های مشخصی را ارائه می‌دهیم که می‌توانید به عنوان الگو برای کودکان در زندگی خود استفاده کنید.

 آن‌ها را با دیگران مقایسه نکنید:
مطالعات بر روی سلامت روانی کودکان مکرراً نشان می‌دهد که وقتی آن‌ها را با سایر کودکان مقایسه می‌کنید عزت نفس و احساس هویت آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. چه بین آن‌ها و خواهر و برادر‌ها، همکلاسی‌ها و یا حتی اعضای خانواده کامل مقایسه کنید به جای اعتماد به نفس احساس ناامنی می‌کنید. به جای تمرکز بر رقابت‌پذیری بر ویژگی‌های منحصر به فرد دستاورد‌های این کودک خاص تمرکز کنید. اگر شما والدینی هستید که وسواس زیادی برای تربیت فرزند دارد این وظیفه شماست که بفهمید چرا این نیاز را دارید و برای مقابله با آن چه می‌توانید بکنید.

بگذارید آن‌ها فرصت ایجاد کنند:
هنگامی که کودکی تحت مراقبت شما بوده کاملاً طبیعی است که بخواهید از آن‌ها در برابر آسیب (چه جسمی و چه احساسی) محافظت کنید. در حالی که حفظ امنیت کودکان بسیار حیاتی است، اما اگر حداقل با برخی موانع روبرو شوند و اجازه پذیرفتن ریسک‌های حساب شده را داشته باشند انعطاف‌پذیر خواهند شد. بنابراین اگرچه گاهی اوقات احتیاط مناسب است اما مطمئن شوید که آنقدر کودکان را زیر نظر نمی‌گیرید.

 به آن‌ها احساس مسئولیت دهید:
چیز‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند به آن‌ها در احساس مسئولیت محکم کمک کنند. مثال‌های خوب شامل کار‌های کوچک خانه، مراقبت از حیوان خانگی و کمک به شما در خانه است. در حالی که ممکن است فکر کنید این‌ایده خوبی می‌باشد اما ممکن است دقیقاً به این دلیل اهمیت آن توجه نکرده باشید. این خودمختاری و مسئولیت‌پذیری به کودکان این حس را می‌دهد که آن‌ها افرادی توانا و سازگار هستند. برعکس تلاش برای مدیریت کودکان معمولاً آن‌ها را به این باور می‌رساند که کار‌های زیادی وجود دارد که نمی‌توانند انجام دهند. این می‌تواند شادی آن‌ها را نه تنها در دوران کودکی بلکه در بزرگسالی نیز محدود کند.

به سنت‌های خانواده اهمیت دهید:
وقتی عادات خاص، فعالیت‌های ساختاریافته و رویداد‌های گروهی را دارید حس یک خانه پایدار را برای کودک ایجاد می‌کنید. ده‌ها روش مختلف برای ایجاد سنت‌های خانوادگی وجود دارد بنابراین می‌توانید آن‌ها را مطابق با ترجیحات خانواده خود تنظیم کنید.

 مزایای احساسات منفی را آموزش دهید:
پرورش شادی کودک را با حذف کامل احساسات منفی اشتباه نگیرید. اگر کودکی را از ابراز ناراحتی، عصبانیت، حسادت یا ترس منصرف کنید آن‌ها یاد می‌گیرند که احساسات خاصی را سرکوب کنند و همچنین هرگز نمی‌آموزند که احساسات دشوار ارزش واقعی دارند. بنابراین هنگامی که فرزند شما یکی از این احساسات را نشان می‌دهد آن‌ها را تنبیه نکنید. بر آموزش روش‌های سازنده و سالم برای کشف و حرکت در احساسات منفی آن‌ها تمرکز کنید. به کودکان کمک کنید تا بفهمند که همه این نوع احساسات را تجربه می‌کنند و می‌توانند تجربیات یادگیری مفیدی باشند.

 به آن‌ها زمان بازی زیادی بدهید:
وسوسه‌انگیز است که در مورد آموزش دوران کودکی بسیار فکر کنید و کودکان را تشویق کنید تا آنجا که ممکن است فعالیت‌های تربیتی را انجام دهند. گفته می‌شود بسیار مهم است که به کودکان اجازه دهیم از یک زندگی بدون نگرانی لذت ببرند. این امر به ویژه در سنین پایین بسیار مهم است، اما شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد این امر تا نوجوانی اهمیت دارد.

جلوی کودک بحث و دعوا نکنید:
اگر نیاز دارید که با یک فرد بزرگسال مکالمه سختی داشته باشید آن را به اتاق دیگری ببرید و مطمئن شوید که مورد توجه شما قرار نگرفته است. علاوه‌بر این تمام تلاش خود را بکنید تا هر زمان که جلوی بچه‌ها هستید با سایر بزرگسالان آرام، صمیمی و منطقی باشید، حتی اگر مسائل حل نشده‌ای برای حل آن‌ها دارید.

 خودتان شاد باشید:
در نهایت فراموش نکنید که یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای کودکان انجام دهید این است که شادی را در زندگی خود پرورش دهید. این نه تنها به آن‌ها فضای مثبتی می‌دهد که در آن رشد کنند، بلکه الگو‌هایی است که چگونه افراد می‌توانند با موفقیت درگیر شوند و بر چالش‌ها غلبه کنند. حفظ شادی خود مستلزم صرف وقت منظم برای سرگرمی‌های خود است. بنابراین اگر لبخند می‌زنید و اوقات خوشی را سپری می‌کنید، آن‌ها احساس آرامش می‌کنند و همین کار را انجام می‌دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar