خراسان/ دختری 27 ساله، داراری مدرک کارشناس ارشد و کارمند هستم. متاسفانه تاکنون زمینه ازدواج برایم فراهم نشده است، به همین دلیل، احساس ناامیدی می کنم هر چند که بیشتر جوانان همسن و سال من نیز در چنین شرایطی هستند.

پاسخ مشاور

تمایل به تشکیل زندگی مشترک و ایجاد صمیمیت پایدار در انسان با شخصی دیگر، یک تمایل طبیعی محسوب می شود. یکی از مطالبات افراد با ورود به دوران بزرگ سالی ترک خانواده اولیه و تشکیل یک خانواده مستقل است. در ادامه راهکارهایی در این باره در نظر گرفته می شود: موانع ازدواج تان را بررسی کنید از خود سوال کنید چه عواملی منجر می شود زمینه ازدواجی مناسب برای شما مهیا نشود؟ آیا بیش از اندازه مشغول کار کردن هستید و فرصتی برای آشنایی با افرادی که اولویت مشترکی را مانند شما داشته باشند، ندارید؟

آیا به قدر کافی در اجتماع حضور دارید تا با افراد جدید آشنا شوید؟ آیا به ظاهر خود توجه کافی ندارید؟ به پاسخ های خود بیندیشید و درصدد رفع آن برآیید. شما می توانید زمان بیشتری را برای حضور در محیط های جدید و آشنایی با افراد در نظر بگیرید و به فعالیت های جدیدی روی بیاورید تا فرصت های تازه ای را در زندگی خود به دست آورید. دقت کنید محیط های جدیدی که برای فعالیت های خود در نظر می گیرید، محیط هایی مناسب و متناسب با هدف شما باشد و امکان آشنایی با افراد مناسب را برای شما فراهم سازد.

ایده آل های شما چیست؟ معیارهای ازدواج تان را بررسی کنید. آیا تصوری که از مرد زندگی تان دارید، منطبق بر واقعیت است؟ توجه کنید هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست و جست و جو کردن چنین فردی هیچ نتیجه ای جز نیافتن در بر ندارد. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که شما انتظارات صحیحی از همسر آینده خود و ویژگی های او داشته باشید. منظور این نیست که هر فردی را برای ازدواج بپذیرید بلکه لازم است به گونه صحیحی معیارهای ازدواج را در نظر بگیرید و به دنبال فردی نباشید که هیچ گونه کاستی ندارد. رفتارتان چگونه است؟ رفتار خود را زیر نظر بگیرید.

آیا از مهارت های لازم برای برقراری ارتباط مناسب برخوردارید؟ به صورت کلی، نحوه تعاملات تان را با دیگران بررسی کنید. علاوه بر نظر خودتان می توانید نظر دیگران را نیز در این باره جویا شوید. از دوستان خود بپرسید به عنوان یک فرد بیرونی، رفتار شما را با خود و دیگران چگونه ارزیابی می کنند. در صورتی که متوجه شدید تعداد زیادی از آن ها به نکات مشترک و یکسانی درباره ناخوشایند بودن برخی رفتارهای شما اشاره می کنند، سعی کنید آن را برطرف سازید.

آیا ناامیدی برای شما مزایایی دارد؟ در نهایت درنظر داشته باشید که شما 27 سال دارید و هنوز فرصت برای ازدواج تان وجود دارد. در ضمن ازدواج تنها یکی از راه هایی است که زندگی یک بزرگ سال می تواند بدان منتهی شود و تنها راه خوشبختی و تکامل انسان نیست. افراد می توانند از راه های دیگری نیز در زندگی خود معنا کسب کنند. معایب و مزایای احساس ناامیدی خود را بررسی کنید. از خود بپرسید این احساس ناامیدی چه کمکی می تواند به شما بکند و چه موانع و معایبی برای شما به همراه خواهد داشت. بکوشید به زندگی از چشم اندازهای دیگر نیز نگاهی بیفکنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar