باشگاه خبرنگاران/ لکه‌های چربی بر روی لوازم آشپزخانه، پیامد رایجی از پختن غذا و استفاده از روغن‌های پخت‌وپز است. ایجاد این لکه‌های چربی بر روی درها، دستگیره‌ها و هر وسیله دیگری در آشپزخانه اجتناب‌ناپذیر است.

این لکه‌ها نه‌تنها درنتیجه ریختن روغن و لمس وسایل با دستان چرب ایجاد می‌شوند، بلکه می‌توانند درنتیجه بخاری که از غذا بلند می‌شود نیز ایجاد شوند. دیدن این لکه‌ها در بسیاری از موارد ناخوشایند است. بااین‌حال، لازم است بدانید راه‌های آسانی برای پاک کردن چربی از روی لوازم آشپزخانه وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

پاک کردن چربی از دریچه‌های هوای مایکروفر

برای اینکه اطمینان حاصل کنید مایکروفر شما ایمنی و عملکرد مناسبی دارد لازم است به‌طور مرتب دریچه‌های هوای دستگاه را تمیز کنید. برای این کار، یک پارچه مرطوب را با سرکه خیس کنید و آن را بچلانید. سپس، از پارچه مرطوب برای تمیزکردن دریچه‌های هوا و قسمت داخلی مایکروفر استفاده کنید. ممکن است لازم باشد برای فرو بردن پارچه در شکاف‌های باریک از مداد یا شیء نازک دیگری استفاده کنید.

این روش برای دریچه‌های هود نیز کاربرد دارد. بنابراین، اگر تصمیم به خرید هود بیمکث از بین مدل های جدید را دارید لازم است بدانید این هود در چندین مدل ازجمله شومینه ای، زیرکابینتی، مخفی و در دو رنگ سفید و مشکی در دسترس است که بسته به مدل، قیمت آن نیز متفاوت است. روشی که برای تمیز کردن چربی مطرح شد برای این مدل‌ها نیز قابل‌استفاده است.

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین را بر روی لکه‌های چربی بریزید و آن‌ها را پاک کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که بهتر است از این روش زمانی استفاده کنید که لکه‌های چربی تازه به وجود آمده‌اند زیرا هر چقدر لکه‌های چربی بیشتر بمانند پاک کردن آن‌ها دشوارتر است. پس از برداشتن چربی، می‌توانید سطح دستگاه را با ترکیبی از آب و سرکه دستمال بکشید.

پراکسید و جوش‌شیرین

پراکسید و جوش‌شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود. سپس، یک اسفنج اسکرابر را به این مخلوط آغشته کنید و آن را بر روی لکه‌های چربی بکشید. مشاهده خواهید که لکه‌های چربی به‌راحتی تمیز می‌شوند. این روش به‌ویژه برای نواحی دشوار مثل اطراف مشعل‌ها، هود اجاق‌گاز و دستگیره‌ها استفاده می‌شود.

آرد
ممکن است برای شما جالب باشد که چه لکه چربی روی اجاق‌گاز باشد و چه روی پیشخوان یا کف آشپزخانه، شما می‌توانید با ریختن آرد بر روی آن، لکه چربی را از بین ببرید. به عقیده متخصصان، آرد چربی را جذب می‌کند و باعث می‌شود که پاک کردن آن بسیار ساده‌تر شود. بنابراین، یکی دیگر از راه‌های موثر برای پاک کردن چربی از روی لوازم آشپزخانه استفاده از آرد است.

تمیز کردن چربی داخل فر با سرکه

اگر لکه‌ های چربی ضخیمی بر روی لوازم آشپزخانه شما وجود دارد و این لکه‌ها چه در داخل فر هستند و چه داخل یخچال، شما می‌توانید بر روی لکه‌ها، سرکه بپاشید و سپس اجازه دهید لکه‌ها حداقل پنج دقیقه خیس بخورند. پس از پاک کردن سطح رویی لکه، می‌توانید از جوش‌شیرین برای پاک کردن بقیه مواد استفاده کنید. 

تمیز کردن چربی داخل مایکروفر

یک کاسه یا لیوان را با آب و سرکه پر کنید؛ به‌طوری‌که نیمی از آن آب و نیمی دیگر سرکه باشد. سپس تایمر دستگاه را بر روی دو دقیقه تنظیم کنید و اجازه دهید مخلوط شروع به جوشیدن کند. در مایکروفر را بسته نگه دارید و اجازه دهید بخار برای چند دقیقه کار خودش را انجام دهد. سپس یک دستمال مرطوب یا یک دستمال کاغذی بردارید تا با آن داخل مایکروفر را تمیز کنید.

تمیز کردن چربی کناره‌های یخچال

اگر یخچال شما نزدیک اجاق‌گاز است احتمالا روغن بر روی یخچال نیز پاشیده است. برای پاک کردن لکه‌های چربی روی یخچال، اتوی خود را بردارید. یک حوله مرطوب (اما نه خیس) بر روی لکه چربی قرار دهید و اتوی داغ را بر روی حوله بچرخانید. این کار باعث می‌شود که چربی‌ها از روی سطح یخچال از بین بروند. سپس باقی‌مانده چربی‌ها را با پارچه پاک کنید. همچنین، ازآنجایی‌که اتو داغ است حتما احتیاط زیادی داشته باشید تا نسوزید. 

درنهایت، اگر شما نیز از مشاهده لکه‌های چربی بر روی لوازم آشپزخانه متنفر هستید حتما از روش‌هایی که در این مقاله مطرح شد استفاده کنید تا لکه‌های چربی بر روی وسایل آشپزخانه از بین بروند. توجه داشته باشید که هر چقدر زودتر از این روش‌ها استفاده کنید لکه‌ها زودتر پاک خواهند شد و بنابراین، پاک کردن چربی‌ها نیز زمان کمتری از شما خواهد گرفت. استفاده از این روش‌ها به شما کمک می‌کند که از عملکرد و کارایی وسایل خود مراقبت بیشتری داشته باشد. بنابراین، این روش‌ها تنها برای زیبا ماندن وسایل به کار نمی‌روند.

منبع:دیجیرو

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar