نمناک/ روز اول مدرسه و شروع سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان استرس زیادی دارد اما والدین باید با رعایت چند نکته ساده این اضطراب کودکان را کاهش دهند.
روز اول مدرسه شروعی جدید برای دانش آموزان
روز اول مدسه برای برخی از دانش آموزان به علت مواجه شدن با چیزهای جدید مثل معلم های جدید، دوستان جدید یا حتی شاید مدرسه ای جدید ترسناک و اضطراب آور خواهد بود.
خوشبختانه این ترس ها و نگرانی ها زمان زیادی دوام ندارند و اغلب خود به خود و به مرور زمان رفع می شوند. اما نکته مهم این است که چگونه کودک خود را برای مدرسه رفتن آماده کنیم ؟ در ادامه این بخش از نمناک به این موضوع مهم پرداخته ایم .
صبر و تحمل داشته باشید
تغییر مدرسه و رفتن دانش آموز به مقاطع بالاتر در سال جدید تحصیلی ممکن است مشکلاتی برای دانش آموز پیش آورد . مثلا ممکن است در مقطع جدید معلم های بیشتری داشته باشند، شیوه آموزش و درس خواندن آنها هم با سال قبل تفاوت خواهد کرد و... والدین و معلم ها باید با تحمل، صبوری و همراهی بیشتری به دانش آموز کمک کنند تا با شرایط جدید بخوبی کنار آید.

خواب کامل شبانه فراموش نشود
دانش آموزان شب قبل از شروع مدرسه باید خواب کامل داشته باشند و عادت دیر خوابیدن و دیر از خواب بیدار شدن خود را در دوران مدرسه کنار بگذارند.
وسایل دانش آموز را شب قبل آماده کنید
برای این که روز اول تبدیل به روزی خوب و دوست داشتنی شود، وسایل مدرسه، از کیف و کفش و لباس گرفته تا لوازم التحریر را شب قبل آماده کنید زیرا آماده کردن وسایل در صبح روز اول کار خیلی سختی است. این کار بظاهر ساده باعث می شود صبح روز اول مدرسه ترس و نگرانی ها کمتر شود.
برای کم کردن اضطراب کودک با او صحبت کنید
اکثر کودکان هنگام جدایی از والدین، درجه هایی از اضطراب و ناراحتی را نشان می دهند و در پایان اولین روز احساس بدی نسبت به مدرسه دارند . برای اینکه این احساس دانش آموز از بین برود اندکی زمان لازم است پس کمی به کودک فرصت دهید تا با قوانین جدید، مدرسه، معلم ها و دوستان جدید کنار آید. اگر باز هم احساس خوبی نداشت، بهتر است پدر، مادر، معلم یا مشاور مدرسه با کودک صحبت کنند.
صبحانه فراموش نشود
قبل از رفتن به مدرسه زمانی را برای خوردن صبحانه ای مغذی و سلامت تعیین کنید زیرا صبحانه خوردن سبب بهبود عملکرد دانش آموز می شود.
سر ساعت درس و تکالیف مدرسه را انجام دهند
بچه ها باید از همان روزهای اول مدرسه برنامه منظمی برای انجام تکالیف مدرسه داشته باشند و به موقع و سر ساعت تکالیف خود را انجام دهند.همچنین به کودکان یاد دهیم که مدرسه مکان درس و تفریح در کنار هم است. می توان در مدرسه و با رعایت قوانین تفریح و شادی هم داشت.
یک چکاپ کامل بدنی انجام دهید
همه ی بچه مدرسه ای ها در هر سنی باید یک چکاب بدنی کامل انجام دهند . معاینه چشم، گوش و دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما حواستان به واکسن بچه ها باشد.

برخی کودکان به علت مشکلاتی که در گوششان دارند و یا چشمشان ضعیف است ، تبدیل به شاگردی تنبل می شوند و به این علت دچار افت تحصیلی می شوند . بچه ها زمانی نتایج بهتری کسب می کنند که از سلامت خوبی برخوردار باشند.
پوست سر او را بررسی کنید
چند روز مانده به مدرسه پوست سر بچه ها را با دقت بررسی کنید، چون تماس بچه ها با هم در مدرسه زمینه را برای تکثیر شپش سر فراهم می کند.موهای بچه ها را ببندید و به آنها یاد بدهید که لوازم شخصی مانند شانه، کلاه، شال گردن و غیره را به بچه های دیگر ندهند و از لوازم شخصی آنها نیز استفاده نکنند.اگر متوجه وجود شپش در سر آنها گشتید،با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای ضدشپش، این مشکل را رفع کنید.
از نظر روحی روانی آنها را آماده کنید
با کودکتان در خصوص مدرسه و شرایط تحصیلی گفتگو کنید و او را از نظر روحی روانی برای پذیرش دنیای جدید و آدم های جدید آماده کنید. به او بگویید اگر مشکلی پیش بیاید در کنار او هستید و به کمک هم هر مشکلی را از پیش رو برخواهید داشت . بگویید که قرار است با بچه های جدیدی آشنا شود که متفاوت هستند و او را برای انجام کارهای جدید، درس خواندن، مشق نوشتن و غیره آماده کنید.
استرس مسیر خانه تا مدرسه را کاهش دهید
مسیر ناشناخته برای کلاس اولی ها و یا بچه هایی که برای اولین بار به مدرسه ی جدید می روند، کمی استرس آور است.پس قبل از روز اول مدرسه، با هم چندین بار مسیر خانه تا مدرسه را طی کنید و او را به داخل مدرسه ی جدید برده و حیاط، کلاس ها و محیط را به او نشان دهید. شناخت بیشتر محیط، استرس را کاهش و اعتماد به نفس بچه ها را افزایش می دهد.
احترام به معلم را به او یاد دهید
به او یاد بدهید که معلمش را باید «خانم یا آقا به همراه نام خانوادگی معلم» خطاب کند. به فرزندتان بگویید که استفاده از عنوان مناسب، نشانه ی احترام است. کودک شما باید بداند که معلم در کلاس صاحب اختیار است و دانش آموزان باید به او احترام بگذارند. مدرسه و خصوصا کلاس درس قوانین خاصی دارد. ازمعلم بخواهید قوانین را برای کودک بازگو کند .

احترام به بچه های دیگر را به او یاد دهید
احترام به هم مدرسه ای ها برای داشتن تجربه ای مثبت از دوران مدرسه ضروری است. به کودکان خود یاد دهید نباید چیزهایی مانند تکالیف، میان وعده و خوراکی سایر بچه ها را بردارند. او باید در بازی با دوستانش نوبت را رعایت کند و از وسایل استفاده مشترکی کنند و رعایت نکات ایمنی در حین بازی را رعایت کند. بچه ها باید بدانند که هل دادن، تنه زدن و به هم زدن صف کار صحیحی نیست.
به کودکتان بیاموزید کودکان با هم متفاوتند
به کودکان تان بیاموزید که میان دانش آموزان یک کلاس تفاوت های زیادی مانند تفاوت در نژاد، مذهب، انواع شرایط زندگی و … وجود دارد ویا ممکن است یکی از همکلاسی های او دچار معلولیت جسمی باشد ، بنابراین او باید این تفاوت ها را بپذیرد.
آرامش داشته باشید
اولین نقش شما در دوران تحصیلات آرامش است بنابراین روز اول مدرسه را یک روز عادی بدانید و استرس نداشته باشید زیرا استرس شما به کودکتان منتقل می شود.
نگران گریه روز اول کودکتان نباشید
اکثر کودکان هنگام جدایی از والدین، درجه هایی از اضطراب و ناراحتی را نشان می دهند که این موضوع هم برای کودک و هم برای والدین او دردناک است. اولین روز مدرسه برای بسیاری از بچه ها با ترس جدایی از والدین و ورود به محیطی جدید همراه است و همین ترس ها است که باعث اشک ریختن کودک در اولین روز های ورود به مدرسه می شود. البته جای هیچ نگرانی نیست چرا که پس از گذشت چند روز این مشکل برطرف خواهد شد.
بگذارید خود فرزندتان کارش را انجام دهد
به بچه‏ ها امر و نهی نکنید و کار بچه‏ ها را انجام ندهید . البته در موارد خاص که آنها از شما طلب کمک نمودند کارهای او را انجام دهید.
کودکتان را مرتب و تمیز به مدرسه بفرستید
هنگام رفتن به مدرسه فرزندتان دقت کنید که لباسش، بدنش، قیافه ظاهری اش، دفتر و کتابش تمیز باشند زیرا ظاهر تمیز اعتماد به نفس را افزایش می‏دهد.
برای کودکتان اغذیه مناسب بگذارید
بچه‏ ها را با اغذی ه‏ایی که دوست دارند روانه مدرسه کنید. حتما برای کودکتان خوراکی های مفید و میان وعده مناسب مانند میوه و.. بگذارید زیرا معده بچه‏ ها کوچک است، زود سیر می‏شوند و زود هم گرسنه.

توصیه های دیگر به والدین برای آماده کردن کودکان :
اجازه گرفتن،سلام کردن و با نوبت صحبت کردن را در منزل تمرین کنید.
به کودک این اطمینان را بدهید که اگر در مدرسه مشکلی داشت، آن مشکل را با معلّم یا مدیر مدرسه در میان بگذارد.
به موقع حرف زدن به موقع سکوت کردن و به موقع اظهار وجود کردن را حتماً به او یاد بدهید.
آداب دستشویی رفتن و رعایت بهداشت فردی را به طور کامل در او کنترل کنید.
نحوه ی صحبت کردن بلند، آرام، مودب و دوستانه حرف زدن را با او تمرین کنید.
کلاس ها ،سرویس بهداشتی ،حیاط و دفتر را به او نشان دهید.
پوشیدن و در آوردن لباس ها و کفش ها را با او تمرین کنید.
نگهداری و حفظ وسایل را به او یاد بدهید.
استفاده از لیوان و دستمال و سایر وسایل مربوط به طرز خوردن تغذیه در مدرسه را در منزل تمرین کنید .
پیاده و سوار شدن به سرویس و آداب استفاده از سرویس و نکات ایمنی را به آموزش دهید.
هر کودک مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد است پس هرگز کودکتان را با کسی مقایسه نکنید.
محیط خانه را گرم و صمیمی کنید و از بحث های بیهوده در منزل بپرهیزید.
نحوه ی پاک کردن مطالب و نحوه ی تراشیدن مداد ها را به او آموزش بدهید.
طرز گرفتن مداد و نشستن را به او آموزش دهید.
مکان مناسب را برای انجام تکالیف تعیین کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar