همیار عشق/ هرچند در هر روز از زندگی با وقایع مختلفی روبرو می‌شویم و میلیون‌ها چیز جدید را تجربه می‌کنیم، اما بعضی لحظات چنان به یاد ماندنی هستند که هرگز نمی‌توانیم آنها را فراموش کنیم. عشق همواره تجربه‌ای ناب و خاص است، اما عشق اول چیز دیگری است. عشق اول برای بسیاری از افراد تجربه‌ای فراموش نشدنی است که برای همیشه در ذهن و قلبشان حک می‌شود. شاید عشق اول چندان به درازا نکشد، اما خاطره آن همیشه با ما خواهد بود و یادآوری آن انبوهی از احساسات مختلف را در ما بیدار خواهد کرد که بیان آن در قالب لغات بسیار دشوار خواهد بود. ولی در جایی از زندگی شما عمیقاً درون خود احساس می­‌کنید لازم است این عشق و رابطه قدیمی را فراموش کنید تا بتوانید زندگی جدیدی را برای خود بسازید. در این صورت اگر بدانید دلایل اصلی این که نمی‌­توانید به راحتی عشق گذشته خود را فراموش کنید چیست، برای عبور کردن از آن چند قدم جلوتر می­‌افتید. مشاور می‌­تواند در این امر شما را راهنمایی کند تا با بررسی عواملی که عشق اولتان را در ذهن و قلب شما با این قدرت نگه داشته، به شما برای عبور از عشق قدیمیتان کمک کند.

چه عواملی باعث می‌­شود فکر کنیم عشق اول هیچ­وقت فراموش نمی‌شود؟
بسیاری از افرادی که عشق را تجربه کرده‌­اند بر این باور هستند که عشق اول هیچ­گاه از یاد نمی­‌رود. ولی درست‌­تر آن است که بگوییم فراموش کردن اولین عشق کار دشواری است نه غیرممکن. روانشناسان دلایلی را برای این دشوار بودن ارائه می‌­دهند:

عشق اول قدرتمند و نافذ است

نخستین باری که در دام عشق می‌افتید، بهترین حس‌های جهان را تجربه می‌کنید. از اعماق وجود خود به حدی برای معشوق‌تان اهمیت قائل می‌شوید که هرگز فکر نمی‌کردید بتوانید به دیگری تا به این حد توجه کنید. فکر می‌کردید که معنای عشق را می‌دانید، اما وقتی به راستی عاشق می‌شوید، متوجه می‌شوید عشق دریچه‌ای را رو به سوی جهان بی‎انتهایی از هیجان و احساس به سویتان گشوده است که ترس از دست دادن عشق نیز در گوشه‌ای از آن کمین کرده است. عشق اول به هیچ حس دیگری شبیه نیست، به همین دلیل است که این کشف جدید تا ابد در یادتان باقی می‌ماند.

اولین شکست عشقی نیز قدرتمند است
تنها حس و تجربه‌ای در زندگی که از نظر شدت و قدرت با عشق اول برابری می‌کند، شکست عشق اول است. دلتنگی برای عشق اول و اندوهگین شدن برای به شکست انجامیدن آن اکثر اوقات رنگی از غم به خاطراتمان می‌دهد. به همین دلیل است که التیام یافتن قلب پس از نخستین شکست عشقی مدت بیشتری طول می‌کشد. مهم نیست که دوستانه از هم جدا شده‌اید یا با جرو بحث و دعوا به نخستین عشق‌تان پایان داده‌اید، درهرحال هر زمان که آن را به یاد می‌آورید، زخم‌ این عشق نافرجام هنوز دردناک است. پایان دادن به نخستین رابطه عشقی بسیار سخت است، چون باید از حس‌هایی جادویی دست بکشید که در نخستین مواجهه خود با عشق تجربه کرده‌اید. جای زخم عمیق جدا شدن از عشق اول مدت‌های مدیدی آزارتان خواهد داد.

عشق اول پاک و بی‌گناه است
عشق اول حسی پاک و بی‌گناه است که بدون آن که متوجه باشید، بزرگتر و بزرگتر می‌شود. عشق اول بدون برنامه‌ریزی و ناگهان پیش می‌آید و همین است که آن را خاص می‌کند. پس از آن که عشق را برای اولین بار تجربه کردید، متوجه می‌شوید که از روابط آینده خود چه می‌خواهید. بنابراین در روابط بعدی به خودتان فشار می‌آورید که حتماً کسی را پیدا کنید که همان حس ناب را در شما بیدار کند. بنابراین به روش خاصی عمل می‌کنید و به گونه متفاوتی فکر می‌کنید تا بتوانید چنین ارتباطی را دوباره زنده کنید.

با عشق اول‌تان برای نخستین بار ما می‌شوید
حتی اگر قبلاً عضوی از یک گروه بوده باشید، معمولاً با عشق اول‌تان است که برای اولین بار حس می‌کنید که عضو مهمی از یک “ما” هستید. نخستین باری که برای هر دو نفرتان به عنوان یک زوج تصمیم می‌گیرید، زمانی است که برابری و همسان بودن نهفته در مفهوم “ما” را تجربه می‌کنید. این تجربه اول غالباً اهمیت فدا کردن و گذشتن از بعضی اولویت‌ها را برای داشتن یک رابطه‌ی سالم و منصفانه به ما یاد می‌دهد.

عشق اول یادآور ای کاش‌ها و فرصت‌های از دست رفته است

عشق اول، یادآور لحظاتی است که هیچ چیز غیرممکن به نظرتان نمی‌رسید، لحظاتی که آکنده از شور و هیجان تجربه‌ی چیزهای جدید بود. فکر کردن درباره نخستین رابطه عاشقانه باعث می‌شود که از خودتان بپرسید اگر در مراحل حساس زندگی‌تان تصمیم دیگری می‌گرفتید، چه اتفاقی می‌افتاد.

عشق اول تغییرتان می‌دهد
اثر مثبتی که عشق اول‌تان بر شما و شما بر او می‌گذارید، به رشد و بلوغ شخصیتی کمک می‌کند. تجربه مشترک چیزهای جدید و روبرو شدن با ترس‌ها و دغدغه‌های نخستین رابطه عاشقانه منجر به بالندگی شخصیتی می‌شود.

آیا می‌­توان از یک عشق قدیمی گذر کرد؟
با وجود دلایل بالا، شما نیاز دارید یک روز تصمیم بگیرید که به تدریج و مرحله به مرحله عشق اول خود را فراموش کنید. شاید این کار آنقدر به نظر سخت برسد که آن را غیرممکن فرض کنید اما مطمئن باشید ذهن و قلب شما قوی­تر از آن است که فکر می‌کنید. اگر می­‌خواهید دوباره عاشق شدن را تجربه کنید، با فردی برای تمام عمر وارد رابطه‌­ای پایدار شوید و زیر سایه ازدواج به شادی و آرامشی که لیاقتش را دارید دست پیدا کنید، لازم است از عشق گذشته خود عبور کنید. در این مسیر مشاور می‌­تواند بیش از هر کسی به شما کمک کند تا با به کارگیری راهکارهای اصولی برای فراموش کردن عشق اول خود، حفره‌­های قدیمی زندگی خود را با تجربه­‌های جدید پر کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar