مشرق/ شايد براي ساليان زيادي به خود مي گفتيد اگر روزانه يک عدد مولتي ويتامين بخورم، عمر طولاني تري خواهم داشت. اما آيا هر نوع مولتي ويتاميني که استفاده کنيم نتيجه همان است؟
سازمان هاي نظارت بر شرکت هاي توليد مولتي ويتامين دريافتند که بعضي مولتي ويتامين ها، مقدار خيلي زياد و يا خيلي کمي از برخي ويتامين ها دارند. همچنين در بعضي از اين مکمل ها، مواد خطرناکي مانند سرب به کار رفته است.
سپس مقاله اي جنجالي توسط نشريه ها در دانمارک و ديگر کشورهاي اروپايي پخش شد که در آن ادعا مي شد: مولتي ويتامين نه تنها باعث طول عمر نمي شود، بلکه عمر را کوتاه مي کند.
واقعا داستان چيست؟ به همين دليل با متخصصان تغذيه و اساتيد دانشگاه هاي معتبر صحبت کرديم تا اين ابهامات گيج کننده که درباره مولتي ويتامين ها به وجود آمده است رفع شود.

آيا مولتي ويتامين ها بي خطر هستند؟
ساليان زيادي است که مکمل هاي ويتامين توصيه مي شوند. اين ويتامين ها به کساني که رژيم دارند و يا از نظر مصرف ميوه و سبزيجات محدوديت دارند کمک مي کند ويتامين هاي کليدي را دريافت کنند. بعيد است يک مقاله انتقادي بتواند نظر متخصصان را درباره مولتي ويتامين ها عوض کند. همچنين مولتي ويتامين هاي بدون سرب هم ساخته مي شود که ديگر آن مواد خطرناک را در خود ندارند.

مقاله انتقادي که منتشر شده بود به اين مسئله اشاره اي نکرده بود. بهترين کاري که مي توانيد انجام دهيد، اين است که از مکمل هاي تاييد نشده استفاده نکنيد. روي بسته هاي مولتي ويتامين ها به دنبال برچسب بدون سرب و براي مصرف روزانه بگرديد تا مطمئن شويد ناخالصي ندارد. همچنين به دنبال تاييد مراکزي همچون (NSF) (USP) و (CL) که روي بسته بندي نوشته شده است، باشيد. البته اين را هم بدانيد مکملي که مي خريد حتما لازم نيست همه تاييد ها را داشته باشد.

چگونه مولتي ويتامين مناسب خود را پيدا کنيم؟
در سال هايي که توانايي باردار شدن را داريد، مطمئن شويد ۴۰۰ ميکروگرم فوليک اسيد داشته باشد که به رشد سلول هاي جديد کمک مي کند. در دوران بارداري، مولتي ويتامين مورد استفاده بايد ۶۰۰ ميکروگرم فوليک اسيد داشته باشد. اين ماده مغذي باعث کاهش بروز نقايص هنگام تولد، مانند نقص لوله عصبي اسپينا بيفيدا مي شود.
 
زنان پيش از يائسگي بايد به دنبال مولتي ويتامين هاي با آهن بالا باشند. زيرا در دوران قاعدگي خون از دست مي دهند، اما زنان يائسه بهتر است مولتي بدون آهن مصرف کنند. زيرا ميزان بالاي آهن، باعث بروز بيماري هاي قلبي مي شود. کساني که سرطان دارند بايد مواظب باشند که چه مولتي استفاده مي کنند چون سلول هاي سرطاني هم براي رشد، نياز به ويتامين دارند. پس چنين افرادي قبل از استفاده حتما بايد با پزشک خود مشورت کنند

چطور بگوييم که برنامه غذايي مان کامل است يا خير؟
آب سبزيجات را با غرور سر مي کشيم، بشقاب ناهار خود را با انواع سبزيجات رنگارنگ مي کنيم ( بعضي وقت ها البته ) و مولتي ويتامين روزانه مان را هم سر وقت مي بلعيم! همه اين کارها براي چه؟ فقط براي اينکه مطمئن شويم ويتامين و مينرال مورد نياز خود در طول روز را گرفته ايم.

اما، اين کار ساده نيست، هر چقدر هم بروکلي بخوريد گاهي برخي ويتامين ها و مينرال ها را جا مي اندازيد، چون نمي توان گفت سطح هر کدام از اينها جدا گانه چه مقدار است. ابتدا اجازه دهيد يک خبر خوب بدهم، روزهايي که يک فرد بر اثر کمبود شديد ويتامين و مينرال دچار بيماري هايي نظير بري بري مي شد گذشته است و ما همچين موردي را شاهد نيستيم. اما مشکل امروز افرادي هستند که بيماري هاي دستگاه گوارش دارند و يا برنامه هاي غذايي استفاده مي کنند موجب کاهش سطح ويتامين و مواد معدني در بدنشان مي شود. کمبود مواد معدني بيشتر از کمبود ويتامين است و بهترين راه براي فهميدنش نگاهي جامع به برنامه غذايي است که داريم.

اگر رنگين کماني از ميوه ها و سبزيجات، غلات کامل، روغن هاي سالم و پروتئين بدون چربي مصرف کنيد و اگر عملکرد گوارشي طبيعي داشته باشيد، شانس اينکه کمبود مواد مغذي داشته باشيد تقريبا صفر است.

اگر بعد از مصرف مولتي ويتامين، حالت تهوع داشتيم چه کار کنيم؟
يکي از راه ها تغيير مولتي ويتاميني است که استفاده مي کنيد. آزمون و خطا، بهترين راه براي پيدا کردن مارکي است که با معده سازگار است و آن را تحريک نمي کند.
 
آيا مصرف ويتامين به صورت شربت بهتر از قرص است؟
با اينکه گفته مي شود بهتر است تمام مواد مغذي مورد نياز بدنمان را از برنامه غذايي متعادل و سالم دريافت کنيم اما با وجود تلاش زيادي هم که مي کنيم باز ممکن است مشغله زياد کاري، مسافرت و کلي دليل ديگر باعث شوند عادت غذايي مان آنطور که بايد پيش نرود و براي جبران دريافت مواد مغذي دست به دامان مکمل ها شويم.

انتخاب يک مکمل مناسب از ميان انواع بي شماري که وجود دارد کارِ مشکلي است. بنابراين با کمک متخصصين به شما مي گوييم چه ويتامين هايي ارزش دريافت دارند. مکمل ها مي توانند ويتامين هايي که از غذاها دريافت مي کنيد را افزايش دهند و کمک کنند به اندازه نياز روزانه بدن برسند. دريافت کافي ويتامين هايي که بدنتان نياز دارد کمک مي کند احساس و عملکرد بدنتان در بهترين حالت خود قرار بگيرد.

انتخاب هاي ضعيف غذايي و برنامه هاي غذايي نا متعادل روي ميزان دريافت مواد مغذي تاثير مي گذارد و به همين خاطر است که بسياري از افراد نمي توانند ويتامين ها و مواد معدني ضروري بدنشان را به اندازه کافي دريافت کنند.

دريافت ناکافي ويتامين هاي ضروري منجر به کمبود مي شود و خطر ابتلا به مشکلات شايع سلامت از جمله بيماري هاي قلبي، انواع سرطان ها، ضعف سلامت استخوان ها و ديابت نوع ۲ را افزايش مي دهد. مواد مغذي اصلي که بيشتر مواقع مردم دچار کمبودشان مي شوند عبارتند از ويتامين B۲، منيزيم و زينک.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar