ايرنا/ رضا قنواتي در نشست مجازي متخصصان غدد با بيان اينکه با استفاده از داروهاي جديد مي‌توان خطر ابتلا به مشکلات قلبي و عروقي را در بيماران مبتلا به ديابت به ميزان زيادي کاهش داد، افزود: درمان ديابت در سال‌هاي اخير با تحولات زيادي همراه شده که سبب مي‌شود بيماران کمتر گرفتار مشکلات قلبي و عروقي شوند و از بروز اين عارضه در آنها پيشگيري شود.

وي اظهار داشت: برخي داروهايي که در جهان براي درمان ديابت تا قبل از سال ۲۰۰۰  تجويز مي‌شد، سبب کاهش پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي نمي‌شد بلکه حتي برخي از اين داروها افزايش بروز بيمارهاي قلبي و عروقي را به همراه داشت.
اين متخصص قلب و عروق با بيان اينکه در گذشته از ميان داروهاي کاهنده قند خون در بيماران مبتلا ديابت، فقط متفورمين بر اساس مطالعات، اثرات مفيدي بر روي پيشگيري از بيماري‌هاي قلب و عروق داشته است، گفت: اولين علت مرگ بيماران ديابتي، مشکلات قلبي و عروقي ناشي از اين بيماري است.
وي تصريح کرد: بر همين اساس و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA)   الزامي براي شرکت‌هاي دارويي مطرح کرد که داروهاي توليدي در حوزه ديابت، بايد سبب کاهش مشکلات قلبي و عروقي شود.
 قنواتي با اشاره به اينکه اکنون در کشور داروهاي جديد مقابله با مشکلات قلبي عروقي ناشي از ديابت وجود دارد، اظهار داشت: برخي از پزشکان و بسياري از بيماران از داروهاي جديد اطلاعي ندارند، در حالي که استفاده از اين داروها مي تواند جهت افزايش طول عمر بيمار و کاهش عوارض ناشي از ديابت بسيار موثر باشد.
وي تصريح کرد: داروهاي جديد نه فقط خطر ابتلا به مشکلات قلبي و عروقي را در ميان بيماران ديابتي را کاهش مي‌دهد بلکه خطر تکرار عوارض قلبي و عروقي ايجاد شده را در بيماران ديابتي، کمتر مي‌کند و تغيير گايدلاين‌هاي درماني در حوزه ديابت يا همان راهنماهاي باليني در حال حاضر بر اساس رويکرد توجه به داروهاي نوين ضرورت دارد و در کنار اين مسئله بيماران نيز بايد اطلاعات جديدي در مورد اين داروها کسب کنند و پزشکان هم داروهاي جديد را جايگزين داروهاي قديمي کنند.

به گفته قنواتي، زماني که بيمار آگاهي يابد که اگر از داروهاي نوين درمان ديابت استفاده کند، خطر ابتلا به مشکلات قلبي و عروقي و يا سکته قلبي در وي کاهش مي‌يابد، اين مطالبه در او به وجود خواهد آمد که از پزشک خود درخواست تجويز داروهاي جديد را داشته باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar