عصر ايران/ همه کربوهيدرات ها شبيه هم نيستند و شرايط يکساني را ايجاد نمي کنند. کربوهيدرات هاي ساده يعني آنهايي که از قندها و آردهاي پالايش شده سرچشمه مي گيرند مي توانند موجب افزايش سريع و ناگهاني سطوح قند خون شده و در روند کاهش وزن اختلال ايجاد کنند. در مقابل، کربوهيدرات هاي پيچيده که از غلات کامل و سبزيجات سرچشمه مي گيرند براي سلامت خوب و بهره‌مندي از شکمي صاف ضروري هستند. افزون بر اين، زماني که به ميزان کافي (حدود ۲۲۵ گرم در روز) کربوهيدرات مصرف نمي کنيد، با احساسي ناخوشايند مواجه خواهيد شد و اين حتي براي افرادي که رژيم غذايي کتو را دنبال مي کنند نيز صادق است.

کمبود فيبر يکي از جدي‌ترين موارد مربوط به سلامت است که دنبال کننده هاي رژيم هاي غذايي کم کربوهيدرات با آن موجه هستند. بدون دريافت فيبر کافي، شما مي توانيد مشکلات مختلفي را از پريشاني دستگاه گوارش تا بي تعادلي در روده بزرگ و گرسنگي مداوم را تجربه کنيد. اين در شرايطي است که کربوهيدرات ها تنها روش طبيعي براي دريافت فيبر هستند.

در ادامه برخي نشانه هاي هشدار دهنده که نياز به مصرف کربوهيدرات هاي بيشتر را يادآوري مي کنند، ارائه شده اند.
سردردهاي بدي را تجربه مي کنيد

کربوهيدرات ها به هيچ پردازش اضافه براي ساخت گلوکز نياز ندارند، از اين رو به طور کارآمد مي توانند سطوح قند خون را پايدار نگه دارند. اما زماني که به ميزان کافي کربوهيدرات ها (يا به طور کلي غذا) مصرف نمي کنيد، افت سطوح قند خون مي تواند موجب سردرد شود. در شرايطي که تجربه گاه و بيگاه سردرد شرايطي عادي است، تجربه روزانه آن پس از آغاز يک برنامه کاهش وزن کم کربوهيدرات مي تواند نشانه اي از زياده‌روي شما در محدود کردن مصرف کربوهيدرات ها باشد. برخي مواد غذايي سرشار از کربوهيدرات مانند سيب، گلابي و هويج را مي توانيد به رژيم غذايي خود اضافه کنيد تا در شرايطي که به روند کاهش وزن شما آسيبي وارد نمي شود از بروز سردردهاي آزاردهنده نيز پيشگيري شود.

اغلب با احساس سرما مواجه هستيد
در شرايطي که دماي اتاق عادي و مطلوب است آيا دندان هاي شما مرتب به هم مي خورند؟ اگر بيمار نيستيد و تب نداريد، اين احتمالا نشانه اي از افت سطوح قند خون است. افرادي که رژيم هاي غذايي کم کربوهيدرات را دنبال مي کنند در معرض خطر افت عملکرد تيروئيد قرار دارند که مي تواند تنظيم دماي داخلي بدن را دشوار کند.

با بوي بد دهان مواجه هستيد
با دنبال کردن يک رژيم غذايي کم کربوهيدرات بدن شما چربي ذخيره شده را به عنوان سوخت استفاده مي کند. اگرچه اين ممکن است به کاهش وزن و اندازه دور کمر کمک کند اما همچنين امکان تجربه بوي بد دهان را نيز افزايش مي دهد. زماني که به ميزان کافي کربوهيدرات مصرف نمي کنيد، بدن از چربي و پروتئين به عنوان منبع سوخت استفاده مي کند. اين طي فرآيندي به نام کتوزيس يا کتوز انجام مي شود. متاسفانه، استفاده از پروتئين و چربي به عنوان سوخت مي تواند موجب نفس بدبو و بوي بد دهان شود. اگرچه افزودن کربوهيدرات بيشتر به رژيم غذايي مي تواند کمک کند، مي توانيد ميزان آب مصرفي خود را نيز دو برابر کنيد. اين ترفند ساده مي تواند يک درمان فوري براي بوي بد دهان شما باشد.

اجابت مزاج شما نامنظم شده است
زماني که ميزان کربوهيدرات هاي مصرفي خود، به ويژه غلات کامل را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهيد، در واقع ميزان فيبر دريافتي خود را نيز کاهش مي دهيد و اگر اين مواد مغذي را از منابع غذايي ديگر مانند ميوه ها و سبزيجات دريافت نکنيد، اين مي تواند مشکل‌ساز باشد. اين شرايط مي تواند به مشکلات گوارشي از جمله نفخ شکم و يبوست منجر شود. براي بازگشت به مسير درست مصرف ۲۸ گرم فيبر در روز از سبزيجات غير نشاسته اي کم کربوهيدرات مانند بروکلي، کيل، اسفناج و مارچوبه را مد نظر قرار دهيد.

هنگام انجام تمرينات ورزشي از انرژي کافي برخوردار نيستيد

کربوهيدرات نخستين منبع مورد استفاده براي تامين انرژي بدن است، از اين رو، زماني که ذخاير کربوهيدرات عضلات کم باشد، اين شرايط مي تواند برخي افراد را با بي حالي و ناتواني در انجام تمرينات ورزشي با شدت زياد مواجه کند. پيش از انجام تمرينات ورزشي مي توانيد ميزان کربوهيدرات هاي مصرفي خود را افزايش دهيد تا از تامين انرژي کافي براي انجام ورزش و سوزاندن چربي هاي اضافه اطمينان حاصل شود. پس از انجام تمرينات ورزشي نيز اقدامي مشابه را انجام دهيد تا ذخاير انرژي تخليه شده دوباره احيا شده و براي جلسه بعدي تمرينات ورزشي خود آماده باشيد.

ديگر وزن کم نمي کنيد
در شرايطي که دنبال کردن يک رژيم غذايي کم کربوهيدرات مي تواند در ابتدا به کاهش وزن شما کمک کند، اما اين روند در ادامه مي تواند متوقف شود زيرا در صورت کاهش ناگهاني مصرف کربوهيدرات ها، کبد تلاش مي کند تا با توليد قند اين شرايط را جبران کند. زماني که سطوح قند خون افزايش مي يابد، پانکراس انسولين، هورمون ذخيره کنده چربي، ترشح مي کند، از اين رو، به جاي کاهش چربي با ذخيره آن مواجه خواهيد شد. اين عکس آن چيزي است که هدف قرار داده ايد. شما مي توانيد براي مقابله با اين شرايط طي يک روز در هفته ميزان دريافت کربوهيدرات ها را نسبت به آنچه در حالت عادي مصرف مي کنيد، افزايش دهيد.

همواره گرسنه هستيد
بيشتر کربوهيدرات هاي سالم اغلب سرشار از فيبر سير کننده هستند، از اين رو، اگر آنها با ساير مواد مغذي سير کننده جايگزين نشوند ممکن است احساس مداوم گرسنگي را تجربه کنيد. افرادي که يک برنامه غذايي کم کربوهيدرات را دنبال مي کنند، اغلب از احساس گرسنگي شکايت مي کنند. جايگزيني کربوهيدرات با چربي هاي سالم مي تواند کليد پيشگيري از اين شرايط باشد. يک رژيم غذايي کم کربوهيدرات و کم چربي در واقع دستورالعملي براي فاجعه است.

مغز مه آلود را تجربه مي کنيد

همانند بدن، مغز شما نيز از کربوهيدرات ها به عنوان منبع انرژي استفاده مي کند. زماني که مغز به ميزان کافي سوخت دريافت نمي کند، ممکن است با افت عملکرد رواني خود مواجه شويد. مطالعه اي در دانشگاه تافتس نشان داد، زناني که يک رژيم غذايي کم کربوهيدرات را دنبال مي کردند، نسبت به همتايان خود که يک رژيم غذايي کم کالري و متعادل از نظر مواد مغذي را دنبال مي کردند، امتيازات کمتري در آزمون هاي حافظه کسب کردند. زماني که اين گروه دوباره مصرف کربوهيدرات ها را آغاز کردند، مغز آنها نيز به سرعت به شرايط عادي بازگشت.

کج خلق و تحريک پذير شده ايد
افرادي که رژيم هاي غذايي کم کربوهيدرات را دنبال مي کنند به خوبي مي دانند که عصبانيت ناشي از گرسنگي چه معنايي دارد. زماني که افراد مصرف کربوهيدرات ها را کنار مي گذارند، به ويژه در ابتداي اين مسير، اين مي تواند به واقع بر خلق و خوي آنها تاثيرگذار باشد. يک دليل اين شرايط دريافت کالري کم و سطوح قند خون پايين است. همچنين، کربوهيدرات ها براي توليد سروتونين در بدن ضروري هستند که يک ماده شيميايي مسئول حال خوب است و در مغز توليد مي شود. کربوهيدرات کمتر مي تواند برابر با لبخند کمتر باشد. افزودن کربوهيدرات بيشتر به رژيم غذايي مي تواند به بهبود خلق و خوي اين افراد کمک کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar