شفقنا/ سنگ کليه رسوبات سختي است که به طور معمول در ادرار يافت مي شود و در دستگاه ادراري جمع مي شوند. به طور معمول، سنگ کليه با تغييرات رژيم غذايي يا دارو درمان مي شود.
 با اين حال، داروهاي خانگي نيز وجود دارد که مي تواند به جلوگيري و حتي درمان سنگ کليه کمک کند، مانند نوشيدني هاي زير:

۱- آب
اگر سنگ کليه داريد يا مستعد ابتلا به آن هستيد، اولين چيزي که پزشک احتمالاً به شما مي گويد اين است که حتماً مقدار زيادي آب بنوشيد.
به گزارش سرويس ترجمه شفقنا، وقتي مواد معدني و نمکي در ادرار جمع مي شوند، سنگ کليه تشکيل مي شود. نوشيدن آب فراوان باعث رقيق شدن ادرار مي شود، بنابراين مواد معدني و نمکي در کليه و مجاري ادرار جمع نمي شوند و به سنگ تبديل نمي شوند. مهم نيست که شما چه نوع سنگ کليه داريد، نوشيدن آب زياد به شما کمک مي کند.

۲- آب ليمو
آب ليمو مي تواند به جلوگيري از سنگ کليه، به ويژه سنگ هاي کلسيم – متداول ترين نوع سنگ کليه – کمک کند زيرا حاوي سيترات است.
کلسيم و اگزالات با يکديگر ميل دارند، به اين معني که آنها به هم مي چسبند و اگزالات کلسيم را تشکيل مي دهند. وقتي اين اتفاق در مجاري ادراري رخ دهد منجر به سنگ کليه مي شود.

۳- آب انار
انار به دليل خاصيت آنتي اکسيداني ممکن است در درمان سنگ کليه نيز مفيد باشد.
آنتي اکسيدان ها به جلوگيري و کاهش استرس اکسيداتيو، که با تشکيل سنگ کليه مرتبط است، کمک مي کنند. استرس اکسيداتيو زماني اتفاق مي افتد که راديکال هاي آزاد يا مولکول هاي زيادي با تعداد ناموزون الکترون وجود داشته باشد که اين امر باعث واکنش بسيار زياد آنها مي شود. وقتي آنتي اکسيدان ها با راديکال هاي آزاد تماس پيدا مي کنند، به راديکال آزاد يک الکترون مي دهند و آن را تثبيت کرده و استرس اکسيداتيو را کاهش مي دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar