نماد آخرین خبر

آیا باید در محیط‌های بسته هم ضدآفتاب بزنیم؟

منبع
ايرنا
بروزرسانی
آیا باید در محیط‌های بسته هم ضدآفتاب بزنیم؟

ايرنا/ بعد از ماه‌ها درگيري با همه‌گيري کروناويروس، احتمالاً با هنجار جديد کار در خانه، فاصله اجتماعي و محدود کردن زمان حضور در فضاهاي عمومي، سازگار شده‌ايد. برخي از افراد مي‌توانند در خانه کار کنند و بيشتر روزهاي خود را در خانه مي‌گذرانند. شايد شما هم هنوز دورکاري مي‌کنيد و گوشه‌اي از خانه رو به پنجره، بالکن يا حياط خود را به دفتر کار تبديل کرده‌ايد. اما آيا اين بدان معني است که شما بايد داخل خانه هم ضد آفتاب بزنيد؟ بهترين ضد آفتاب براي صورت شما در خانه چيست؟ در اين گزارش به سوالات شما پاسخ داده مي‌شود.

اگر حتي تمام روز را در محيط‌هاي بسته حضور داريد، فراموش نکنيد که پوست شما همانند قبل در معرض اشعه‌هاي آفتاب قرار دارد. پس تصور استفاده از ضد آفتاب تنها براي بيرون از محيط خانه را پاک کنيد و حتما از ضد آفتاب در طول روز استفاده کنيد. در اينجا سه دليل اصلي وجود دارد که کارشناسان مي‌گويند شما بايد در محيط داخلي از SPF استفاده کنيد.

ضد آفتاب و اشعه ماوراي بنفش (UVA)

طبق بنياد غيرانتفاعي سرطان پوست، اشعه ماوراي بنفش که مي‌تواند با از بين بردن خاصيت انعطاف‌پذيري، نشانه‌هايي از پيري مانند چين و چروک در پوست ايجاد کند، از طريق پنجره‌ها و حتي در هواي ابري در پوست نفوذ مي‌کند. متأسفانه، تا زماني که در يک اتاق بدون پنجره نباشيد، خطر نفوذ UVA بر پوست شما وجود دارد. فکر نکنيد يک روز تاريک زمستاني يا هوايي پر ابر و باراني دليل منطقي است که شما در استفاده از ضد آفتاب سستي به خرج دهيد. استفاده از ضد آفتاب با طيف گسترده در طول سال در داخل خانه بسيار مهم است. نور UVA با تجزيه کلاژن و بافت الاستيک، باعث پيري زودرس پوست مي‌شود. همچنين در تشکيل سلول‌هاي سرطاني در پوست نقش‌آفريني مي‌کند.

ضد آفتاب و اشعه ماوراي بنفش (UVB)

اشعه ماوراي بنفش UVB، نور ديگري است که مي‌تواند پوست شما را در معرض خطر قرار دهد. اين اشعه به DNA پوست آسيب مي‌رساند، التهاب پوستي ايجاد مي‌کند و مي‌تواند باعث آفتاب سوختگي و نابودي سلول‌ها شود. سلول‌هايي باقي مانده نيز با  قرار گرفتن مداوم در تماس با اي اشعه، آسيب مي‌بينند و منجر به سرطان پوست مي‌شوند.

ضد آفتاب و نور آبي

نور آبي ساطع شده از صفحه‌هاي ديجيتال از جمله رايانه، تلفن همراه، تبلت و تلويزيون مي‌تواند از دو طريق روي پوست شما تأثير بگذارد. نخست اينکه نور آبي مي‌تواند توليد ملانين يا رنگدانه را در پوست افزايش دهد، که اين اتفاق منجر به ايجاد لکه‌هاي پيري بر روي پوست مي‌شود. نور آبي همچنين مي‌تواند با ايجاد راديکال‌هاي آزاد، باعث التهاب، تجزيه کلاژن و بافت الاستيک در پوست شود. بنابراين، سستي در مصرف ضد آفتاب در محيط داخلي را فراموش کنيد و مانند زماني که بيرون مي‌رويد، ضد آفتاب بزنيد. البته با توجه به اينکه پوست شما در محيط‌هاي داخلي، اشعه کمتري جذب مي‌کند شما نياز به تمديد مداوم ضد آفتاب در هر دو ساعت مانند زماني که بيرون از خانه هستيد، نداريد.

نمي‌خواهيد در محيط داخلي از ضد آفتاب استفاده کنيد؟

اگر اين سوال در ذهن شما نقش بسته، راه حل آن ساده است: از آفتاب دور بمانيد. پرده‌ها را بکشيد يا صندلي خود را جابجا کنيد. در کل از تمام اشعه‌هايي که مي‌توانند به پوست شما آسيب برسانند، دور بمانيد. وقتي داخل خانه هستيد، پرده‌ها را بکشيد يا در محيطي قرار بگيريد که پنجره‌اي به بيرون ندارد. اما اگر مي‌خواهيد جلوي پنجره بنشينيد، انتخابي جز مصرف ضد آفتاب نداريد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar