خراسان/ ثابت ماندن وزن شما زماني که رژيم گرفته ايد، ممکن است علل مختلفي داشته باشد از جمله مصرف کربوهيدرات و کنار گذاشتن تمرين هاي هوازي  
 فرض کنيد به‌تازگي رژيم غذايي و برنامه‌ تمريني خاصي را آغاز کرده‌ايد و به‌شدت هيجان‌زده‌ايد. در ابتدا همه‌چيز عالي به‌نظر مي‌رسد و به‌صورت هفتگي و حتي روزانه وزن کم مي‌کنيد اما پس از مدتي متوجه مي‌شويد روند کاهش وزن‌تان کُند يا حتي متوقف شده است. شايد هم آن‌قدر دلسرد شويد که تلاش‌هاي‌تان را نيمه‌کاره رها کنيد اما ثابت ماندن وزن شما و متوقف شدن  آن ممکن است علل مختلفي داشته باشد از جمله:

کاهش وزن نامحسوس
گاهي اوقات ممکن است عقربه‌ ترازو براي چند روز (يا حتي چند هفته) از جايش تکان نخورد، اما اين بدان معنا نيست که شما چربي از دست نمي‌دهيد. وزن بدن ممکن است تا چندصد گرم نوسان داشته باشد. اين موضوع به غذاهايي بستگي دارد که مي‌خوريد. هورمون‌ها نيز مي‌تواند بر مقدار آبي که بدن‌تان به خصوص در خانم‌ها نگه مي‌دارد، تأثير زيادي بگذارد.همچنين ممکن است همزمان با از دست‌دادن چربي، عضله اضافه کنيد. اين مسئله به‌نفع شماست، چون چيزي که واقعا مي‌خواهيد اين است که چربي بدن‌تان کاهش يابد، نه اين که فقط وزن کم کنيد.
نظارت کنيد
کساني که هر روز غذاهاي مصرفي‌شان را يادداشت مي‌کنند يا از وعده‌هاي غذايي‌شان عکس مي‌گيرند، نسبت‌به ديگر افراد، وزن بيشتري از دست مي‌دهند.
پروتئين و باز هم پروتئين
پروتئين، مهم‌ترين ماده‌ غذايي براي کاهش وزن است. اختصاص‌دادن ۲۵ تا ۳۰درصد از کالري مصرفي‌تان به پروتئين مي‌تواند متابوليسم شما را حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کالري در روز افزايش دهد. همچنين مي‌تواند هوس‌هاي غذايي و ميل به خوردن هله‌هوله را به‌طور قابل‌توجهي در شما کاهش دهد.
کالري بيش‌ازحد
درصد زيادي از افرادي که در از دست‌دادن وزن مشکل دارند، درحقيقت کالري بيش‌ازحد مصرف مي‌کنند. نتايج مطالعات نشان مي‌دهد افراد معمولا کالري مصرفي‌شان را کمتر از ميزان واقعي تخمين مي‌زنند.
تنطيم اشتها با غذاي کامل
کيفيت غذا درست به‌اندازه کميت آن مهم است. خوردن غذاهاي سالم مي‌تواند سلامت‌تان را بهبود ببخشد و به تنظيم اشتهاي شما کمک کند. مواد غذايي سالم و کامل معمولا بيشتر از غذاهاي فراوري‌شده، شما را سير مي‌کند.‌
قهر با تمرين !
يکي از کارهاي بسيار مهمي که مي‌توانيد هنگام از دست‌دادن وزن انجام دهيد، انجام يکي از انواع تمرين‌هاي مقاومتي مانند بلندکردن وزنه است. اين کار به شما کمک مي‌کند توده‌ عضلاني باارزش‌تان را که در صورت ورزش‌نکردن به‌همراه چربي بدن سوزانده مي‌شود، حفظ کنيد.
پرخوري مي‌کنيد
پرخوري يکي از عوارض جانبي شايع هنگام رژيم‌گرفتن است. پرخوري يعني خوردن سريع مقدار زيادي غذا که اغلب بسيار بيشتر از نيازهاي بدن شماست. برخي از اين افراد در خوردن هله‌هوله و برخي در مصرف غذاهاي سالم ازجمله آجيل، کره‌ مغزها (بادام‌زميني، پسته و ...)، شکلات تلخ، پنير و... زياده‌روي مي‌کنند.
تمرين هوازي چي شد؟ !
دويدن، پياده‌روي سريع، شنا و... جزو تمرينات کارديو هستند که در سوزاندن چربي شکم بسيار مؤثر است.
شکر عشق ممنوع
نوشيدني‌هاي شيرين، چاق‌کننده‌ترين اقلام در رژيم‌هاي غذايي‌اند و شما حتي با کم‌کردن ديگر غذاهاي مصرفي‌تان نيز نمي‌توانيد کالري بالاي اين نوشيدني‌هاي شيرين را جبران کنيد. اين موضوع فقط درباره نوشيدني‌هاي شيريني مانند نوشابه و دلستر صدق نمي‌کند، بلکه شامل نوشيدني‌هاي سالم‌تري مانند آب‌هاي ويتامينه که سرشار از شکراست هم مي شود.
خواب کم
مطالعات نشان مي‌دهد خواب بي‌کيفيت يکي از عوامل بسيار اثرگذار در افزايش خطر چاقي است. احتمال دچارشدن به چاقي در ميان بزرگ‌سالاني که خواب بي‌کيفيت دارند، ۵۵درصدبيشتر است. اين رقم در کودکان به ۸۹درصد مي‌رسد.
کربوهيدرات دشمن کاهش وزن
در پژوهش‌هاي کوتاه‌مدت مشخص شده کاهش وزن ناشي از اين نوع رژيم غذايي، دو تا سه برابر کاهش وزن مربوط به رژيم غذايي کم‌چرب استانداردي است که اغلب توصيه مي شود.
نوشيدن آب
نوشيدن آب به کاهش وزن کمک مي‌کند. در پژوهشي ۱۲هفته‌اي درباره  کاهش وزن مشخص شد افرادي که ۳۰ دقيقه قبل از وعده‌هاي غذايي‌شان حدود نيم ليتر آب مي‌نوشند، ۴۴درصد بيشتر وزن کم مي‌کنند.
مشکل پزشکي
برخي مشکلات پزشکي مي‌تواند باعث افزايش وزن شود و پايين‌آمدن وزن را بسيار سخت‌تر کند. برخي از اين مشکلات عبارت‌اند از: کم‌کاري تيروئيد، سندروم تخمدان پلي‌کيستيک و آپنه‌ خواب و مصرف بعضي داروها. اگر فکر مي‌کنيد ممکن است يکي از موارد بالا شامل حال شما شود، با پزشک‌تان مشورت کنيد.

نويسنده : مصطفي‌عاشوري / فيزيولوژيست ورزشي

منبع : pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar