تبيان/مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها (CDC) و همچنين ستاد ملي مبارزه با کرونا توصيه مي‌کند در خانه ماندن، مطمئن‌ترين راه پيشگيري از ابتلا يا انتقال کوويد – 19 است؛ اما اگر مجبوريد به دلايلي به سفر برويد بايد اين کار با رعايت کامل پروتکل‌ها باشد.

واکسيناسيون جهاني اين تضمين را به ما مي‌دهد که در برابر کوويد – 19 در امان بمانيم اما اين اتفاق يک شبه نمي‌افتد. شما بايد براي محافظت از خود و ديگران، خصوصاً اگر قصد سفر داريد، همچنان پروتکل‌ها را رعايت کنيد.

   
پيش از سفر به اين سوال‌ها پاسخ دهيد و اگر جوابتان مثبت بود به سفر نرويد
. آيا کوويد – 19 در شهري که در آن زندگي مي‌کنيد يا شهر مقصدتان در حال انتشار است؟ هر چه تعداد موارد ابتلا در شهر مبدأ يا مقصدتان بيشتر باشد، احتمال اينکه شما هم حين سفر کرونا بگيريد يا آن را منتقل کنيد بيشتر است.
. آيا ريسک ابتلا به کروناي شديد در مورد شما زياد است؟ هر کسي مي‌تواند به کوويد – 19 مبتلا شود اما افراد سنين بالاتر و آن‌هايي که دچار يک سري عوارض و بيماري‌ها هستند، بيشتر از بقيه احتمال دارد دچار کروناي شديد شوند.
. آيا با کسي زندگي مي‌کنيد که احتمال زيادي دارد دچار کروناي شديد بشود؟ اگر شما با سفر کردن به کرونا دچار شويد، بعد از برگشتن از سفر مي‌توانيد اين ويروس را به افرادي که با شما زندگي مي‌کنند انتقال بدهيد، حتي اگر علائمي نداشته باشيد.

سفر و تست کرونا
دادن تست کرونا پيش و بعد از سفر مي‌تواند ريسک انتشار کوويد 19 را کاهش دهد. مي‌توانيد يک تا سه روز پيش از سفرتان تست بدهيد. اگر منتظر نتيجه‌ي تست هستيد، سفرتان را به تأخير بيندازيد. هنگام سفر يک کپي از نتيجه‌ي تست‌تان داشته باشيد. تست کرونا را سه تا پنج روز بعد از سفرتان تکرار کنيد. حتي اگر جواب تست‌تان منفي بود، باز هم تا يک هفته از فعاليت‌هاي غيرضروري پرهيز نماييد. اگر هم بعد از سفر تست نداديد، تا ده روز از فعاليت‌هاي غيرضروري اجتناب کنيد.
اگر در هر زماني تست کروناي‌تان مثبت شد، در خانه بمانيد. فوراً خود را ايزوله کرده و طبق توصيه‌هاي بهداشتي عمل نماييد.
اگر لازم شد بين راه به رستوران برويد، رستوران‌ها يا غذاخوري‌هايي را انتخاب کنيد که در فضاي باز از شما پذيرايي مي‌کنند

حين سفر ايمن بمانيد
شما بايد در هواپيما، اتوبوس، قطار و ديگر وسايل حمل و نقل عمومي ماسک بزنيد. ماسک بايد به خوبي روي صورتتان فيت شده و دهان و بيني را کامل بپوشاند.
مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها دستورالعمل‌هاي زير را توصيه مي‌کند تا هم خودتان و هم ديگران حين سفر ايمن بمانيد:
. فاصله دو متر بين خود و ديگران را حفظ کنيد.
. از تماس با هر کسي که بيمار است خودداري کنيد.
. تماس مکرر خود با سطوح مانند دستگيره‌ها، دکمه‌هاي آسانسور و ... را محدود کنيد. اگر مجبوريد به اين سطوح دست بزنيد، بعد از تماس فوراً از ضدعفوني‌کننده‌ي دست استفاده کرده يا دست‌هايتان را بشوييد.
. ماسک پارچه‌اي بزنيد.
. به چشم‌ها و بيني و دهانتان دست نزنيد.
. هنگام عطسه و سرفه جلوي دهان و بيني خود را بگيريد.
. دست‌هايتان را مکرراً تميز کرده يا بشوييد. خصوصاً بعد از استفاده از سرويس بهداشتي، پيش از غذا خوردن، و بعد از عطسه و سرفه يا دست زدن به بيني.
. دست‌ها را حداقل به مدت 20 ثانيه با آب و صابون بشوييد.
. اگر به آب و صابون دسترسي نداريد، از ضدعفوني‌کننده‌ي دست که حاوي دست‌کم 60 درصد الکل است استفاده کنيد. تمام سطح دست‌هايتان را با ضدعفوني‌کننده بپوشانيد و دست‌ها را به هم بماليد تا خشک شوند.

سفر با اتومبيل شخصي
اگر با قطار يا اتوبوس و يا هواپيما سفر مي‌کنيد مطمئناً قوانين بهداشتي به شما ارائه مي‌شوند که ملزم به رعايت آن‌ها هستيد. اما زماني که با اتومبيل خودتان سفر مي‌کنيد، پس بايد توصيه‌هايي به شما بکنيم چون ممکن است تصور کنيد با اتومبيل شخصي خودتان کنترل بيشتري روي محيطتان داريد و ديگر نيازي نيست ماسک بزنيد و ... . اما اينطور نيست:
. سعي کنيد تعداد توقف‌ها در مسير را به حداقل برسانيد اما اگر احساس خواب‌آلودگي کرديد حتماً توقف نماييد.
. چند ماسک و ضدعفوني‌کننده‌ي دست در دسترس داشته باشيد.
. غذا و آب همراه خود داشته باشيد تا مجبور نشويد به رستوران و فروشگاه برويد.
. اگر لازم شد بنزين بزنيد، پيش از دست زدن به نازل بنزين يا دستکش بپوشيد و يا آن را ضدعفوني کنيد. بعد از استفاده نيز دستکش‌هايتان را در سطل زباله انداخته و دست‌هايتان را بشوييد يا ضدعفوني‌کننده بزنيد.
. اگر لازم شد بين راه به رستوران برويد، رستوران‌ها يا غذاخوري‌هايي را انتخاب کنيد که در فضاي باز از شما پذيرايي مي‌کنند.
. اتومبيل را پُر از مسافر نکنيد تا بتوانيد فاصله مناسب بين افراد را حفظ کنيد.
. پنجره‌هاي اتومبيل را پايين نگه داريد تا هواي تازه در جريان باشد و هواي داخل مرتباً تهويه شود. اگر هوا گرم است، استفاده از کولر ضرورت دارد، در اين حالت تهويه هوا را روي غيرچرخشي (non-recirculation mode) تنظيم کنيد.


در پيک نيک چطور ايمن بمانيد؟
اين روزها که به خاطر ويروس کرونا نمي‌توانيم به اماکن عمومي که قبلاً مي‌رفتيم برويم، خيلي از ما سراغ پارک‌هاي محله‌مان مي‌رويم. بودن در طبيعت و استفاده از فضاي سبز خيلي خوب مي‌تواند به کاهش استرس ما کمک کرده و فرصتي براي استراحت و آرامش فراهم کند.
اگر مي‌خواهيد به پارک جنگلي برويد و از طبيعت استفاده کنيد، مواردي را بايد رعايت نماييد:
. به پارکي برويد که نزديک محل زندگي‌تان باشد.
. اول چک کنيد که آيا پارک مورد نظر خدمات عمومي ارائه مي‌دهد.
. فاصله حداقل دو متري با ديگران را حفظ کنيد.
. از زمين بازي با احتياط استفاده کرده و به بچه‌ها کمک کنيد دستورالعمل‌هاي بهداشتي را رعايت کنند.
. در تمام زمان‌هايي که در پارک هستيد حتماً دست‌هاي خود را مرتباً ضد عفوني کرده، به صورت خود دست نزنيد و تا جايي که ممکن است سطوح را لمس نکنيد.

در هتل چگونه ايمن بمانيد؟
گاهي مجبوريد براي اقامت در شهر مقصد به هتل برويد. در صورت امکان پيش از رزرو هتل ابتدا در مورد اينکه آيا هتل مورد نظرتان پروتکل‌هاي بهداشتي لازم را رعايت مي‌کند يا نه تحقيق کنيد. مثلاً هتل‌ها موظفند مکرراً و با دقت همه جا را ضد عفوني کنند و کليدهاي ديجيتال به مسافران ارائه دهند و بين ورود مسافران به اتاق، 24 ساعت فاصله بگذارند. تمام قسمت‌هاي اتاق هتل بايد پيش از اقامت شما کاملاً تميز شود اما بهتر است شما هم خودتان سطوح اتاق را ضد عفوني کنيد.

نکاتي در مورد کساني که در گروه ريسک‌پذيرها قرار مي‌گيرند
هر کسي مي‌تواند مبتلا به بيماري کوويد – 19 شود اما افراد سالمند و کساني که دچار بيماري‌هاي خاصي هستند بيشتر احتمال دارد که مبتلا به کروناي شديد شوند. عوارض و شرايط و بيماري‌هايي که ريسک ابتلا به مورد شديد کرونا را افزايش مي‌دهند شامل سرطان، بيماري مزمن کليه، بيماري مزمن انسدادي ريه، مشکلات قلبي جدي، ضعف سيستم ايمني، چاقي، بارداري، بيماري سلول داسي شکل، سيگار کشيدن و ديابت نوع دوم مي‌شوند.
سفر کردن، احتمال ابتلا به کوويد 19 و انتشار آن را افزايش مي‌دهد. اگر مجبوريد سفر کنيد، حتماً با پزشکتان اين مسئله را مطرح کرده و در مورد دستورالعمل‌هاي بيشتري که لازم است رعايت کنيد راهنمايي بخواهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar