ايسنا/ فوق‌تخصص گوارش، کبد و کيسه صفرا گفت: سرطان روده بزرگ يکي از بيماري‌هاي بدخيمي است که مي‌توان با غربالگري از آن جلوگيري کرد.

مريم جامه‌شوراني در رابطه با سرطان روده بزرگ، اظهار کرد: روند سرطان روده بزرگ (کولورکتال) با رشد تومور يا بافت در رکتوم و يا کولون آغاز مي‌شود؛ اگر اين رشد غيرطبيعي که تحت عنوان پوليپ شناخته مي‌شود، سرطاني تشخيص داده شود مي‌تواند تومور را روي ديواره رکتوم يا کولون تشکيل دهد و سپس در عروق خوني و يا لنفاوي رشد مي‌کند و احتمال متاستاز به ساير مناطق را افزايش مي‌دهد.

وي با بيان اينکه سرطان روده بزرگ سومين عامل مرگ و مير در جهان است، افزود: سن، رژيم غذايي، سابقه بيماري‌هاي قبلي، انتقال وراثتي، بيماري‌هاي التهابي روده (IBD)، چاقي، مصرف الکل و استفاده از موادمخدر از جمله عوامل افزايش‌دهنده سرطان کولورکتال يا روده بزرگ است.

اين پزشک با بيان اينکه اکثر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بالاي ۵۰ سال هستند ولي امکان ابتلا در هر سني وجود دارد، تصريح کرد: سرطان روده بزرگ رابطه مستقيمي با رژيم غذاي پرچرب، کم‌فيبر و مصرف کم ميوه و سبزيجات وجود دارد.

فوق‌تخصص گوارش، کبد و کيسه صفرا با بيان اينکه افرادي که سابقه کوليت اولسروز يا کرون داشته‌اند، احتمال ابتلاي آن‌ها به سرطان روده بزرگ بيشتر است، ادامه داد: گفتني است در افراد ديابتي يا خانم‌هايي که سابقه سرطان‌هاي رحم، تخمدان و سينه داشتند، شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ بيشتر است.

جامه‌شوراني با تاکيد بر اينکه افرادي که نزديکان درجه يک آن‌ها به سرطان روده بزرگ مبتلا بودند بايد قبل از ۵۰ سالگي تحت نظر پزشک قرار گيرند، اظهار کرد: اگر فرد سابقه کانسر آدنوکارسينوم روده بزرگ و يا پوليپ در يکي از بستگان نزديک (که سنش در زمان ابتلا کمتر از ۶۰ سال بوده) داشته باشد، بايد از ۱۰ سال کمتر از سن فرد مبتلا، کولونوسکوپي انجام دهد. گفتني است مصرف آسپرين براي پيشگيري از پوليپ‌هاي آدنوماتوز موثر است.

وي در رابطه با پيشگيري از ابتلا به سرطان روده بزرگ، خاطرنشان کرد: سرطان روده بزرگ يکي از بيماري‌هاي بدخيمي که مي‌توان با غربال‌گري از آن جلوگيري کرد، بنابراين به همه افراد بالاي ۵۰ سال توصيه مي‌شود براي کولونوسکوپي مراجعه کنند، زيرا اين سرطان در اکثر موارد قبل از ايجاد بدخيمي مرحله پيش بدخيمي به نام پوليپ دارد که با خارج کردن کامل آن مي‌توان از تبديل آن به بدخيمي پيشگيري کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar