بهداشت نيوز/ آيا شما تاکنون دچار احساس سنگيني بيش از حد در معده تان شده ايد؟ آيا شما احساس کرده ايد که معده تان پر از گاز است؟ اگر جوابتان بله مي باشد، مي توانيد سوال هاي ما را به راحتي احساس کنيد.
سنگيني دائم و ثابت در شکم، درد معده، سوء هاضمه، يبوست يا اسهال تمام عواملي هستند که بر خلاف فکر افراد، نفخ معده را از خوردن غذاهاي اسيدي يا نوشيدني گازدار ها مي دانند، بلکه خوردن سريع غذاها ، افزايش وزن، عدم تحمل لاکتوز و... نيز از عوامل اصلي نفخ معده مي باشند.
نفخ شکم ممکن است در افراد در هر سن و سالي که هستند تأثير بگذارد و ممکن است باعث عوارض جدي مانند عفونتهاي روده و... گردد.
به منظور جلوگيري از نفخ معده بهتر است يک رژيم غذايي سالم و ورزش روزانه در زمان معين در اختيار بگيريد. 
 
 1. استفاده از ني :
اگر شما از آن دسته از افرادي هستيد که با استفاده از ني مايعات را مي نوشيد، بايد بدانيد که خطر ابتلاء شما به نفخ معده بيشتر از افراد ديگر هست، چون همراه ميل نوشيدني تان هوا نيز همراه با نوشيدني وارد بدن ميشود.
 
2. نوشيدني هاي گازدار :
اگر شما به مصرف نوشيدني هاي گازدار مانند نوشابه ها علاقه شديدي داريد، قابل توجه است که بدانيد شما هم در معرض ابتلا به نفخ معده مي باشيد و با خوردن اين نوشيدني ها به افزايش توليد گاز معده کمک کرده ايد.
 
3. IBS (سندرم روده تحريک پذير) :
اگر شما از اين بيماري رنج مي بريد حائز اهميت مي باشد که بدانيد نفخ معده مي تواند نشانه اختلال در روده هايتان گردد.
 
4. قرص هاي ضد بارداري :
مصرف خوراکي قرص هاي ضد بارداري در زنان مي تواند باعث نفخ گردد و همزمان با اينکه مسئوليت هورمون هاي خاصي در بدن آنها و به ايجاد و توليد نفخ تغيير مي کند.
 
5. PMS ( سندرم پيش از قاعدگي در زنان) :
خانم ها نفخ معده را چند روز پيش از شروع عادت ماهيانه شان تجربه مي کنند.
 
6. تنبلي :
اگر شما هم از آن دسته افرادي هستيد که از ورزش متنفر هستند و يا به عبارت ديگر هيچ تحرک آنچناني نداريد، ممکن است مقدار زيادي گاز در بدن و يا معده تان انباشته شود که نهايتا مي تواند منجر به نفخ گردد.
 
يکي از نشانه هاي خطرناک بيماري سرطان روده بزرگ، نفخ است. اگر شما نفخ هاي طولاني با درد بيش از معده داريد، زمان اين است که فوراً به پزشک مراجعه کنيد و از خطرات احتمالي پيشگيري کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar