خبرآنلاين/ اگرچه همه افراد در معرض آفتاب و آفتاب سوختگي قرار ندارند ولي در روزهاي گرم تابستان اين مشکل به هيچ‌وجه دور از ذهن نيست؛ پس بهتر است پيش از اينکه دچار آفتاب‌سوختگي شويد از بروز آن جلوگيري کنيد و با درمان خانگي و طبيعي آن به‌وسيله مواد غذايي آشنا شويد.

 برخي از پژوهشگران نظريه‌اي ارائه کرده‌اند که مي‌گويد: ما «ساعت پوست» داريم. اين پژوهش که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داد آنزيمي که مي‌تواند آسيب‌ديدگي پوست ناشي از اشعه‌ي فرابنفش را بهبود ببخشد، چرخه‌ي توليد روزانه دارد.

سعي کنيد به جاي مصرف ميان‌وعده‌هاي مضر در ساعت‌هاي نامناسب مانند ساعات پاياني شب، مواد غذايي زير را به وعده‌ي روزانه‌تان اضافه کنيد چرا که براي پوست مفيدند و با مصرف آن‌ها، مي‌توانيد يک رژيم غذايي حاوي ضد آفتاب‌هاي طبيعي داشته باشيد.

۱) بلوبري

بلوبري سرشار از آنتي‌اکسيدان‌هايي است که مي‌توانند با راديکال‌هاي آزاد مقابله کنند. همچنين بلوبري منبع غني ويتامين  C است که از ايجاد چين و چروک جلوگيري مي‌کند. مي‌توانيد بلوبري را در وعده‌ي صبحانه مصرف کنيد و از فوايد آن بهره‌مند شويد.

۲) هندوانه

هندوانه داراي ليکوپن است. مطالعه‌اي در سال ۲۰۱۲ نشان داد ليکوپن، مي‌تواند اشعه‌ي فرابنفش با طول موج کوتاه (UVB) و بلند (UVA) را جذب کند. بعد از چند هفته مصرف روزانه‌ي هندوانه، ليکوپن به عنوان يک ضد آفتاب طبيعي عمل ‌مي‌کند. براي جلوگيري از آسيب‌هاي پوستي مربوط بابه بالارفتن سن، مصرف هندوانه مي‌تواند به تنهايي تأثيرگذار باشد.

۳) چاي سبز

در يک مطالعه‌ي جانوري مشخص شد که چاي سبز، صدمات پوستي ناشي از اشعه‌ي UVA را کاهش مي‌دهد و از پوست در برابر کاهش کلاژن محافظت مي‌کند. بيشتر پروتئين‌ها در بدن ما از نوع کلاژن هستند. اين پروتئين نقش مهمي در سلامت و تقويت پوست دارد.

۴) امگا۳

گردو، شاه‌دانه، بذر کتان و دانه‌ي چيا حاوي اسيدهاي چرب امگا۳ هستند. مصرف اين چربي‌ها براي حفظ سلامتي لازم و براي پوست هم مفيد است. ماهي و تخم مرغ هم منبع غني اسيدهاي چرب امگا۳ هستند. امگا۳ به حفظ سلامتي پوست کمک مي‌کند و خاصيت ضد التهابي دارد.

۵) هويج و سبزيجات برگ‌دار

بدن ما بتاکاروتن را به ويتامين A تبديل مي‌کند که نقشي حياتي در سلامتي پوست دارد. دريافت بتاکاروتن به مدت ۱۰ هفته موجب مي‌شود تا اين ماده به عنوان يک ضد آفتاب طبيعي عمل کند. هويج و سبزيجات برگ‌دار (کلم‌برگ و اسفناج) حاوي بتاکاروتن هستند. اين سبزيجات داراي لوتئين و زآگزانتين نيز هستند که به عنوان ترکيباتي مؤثر در محافظت از پوست شناخته مي‌شوند و از ايجاد چين و چروک، آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد و حتي ابتلا به سرطان پوست جلوگيري مي‌کنند.

منبع: هلث‌لاين / الهه جعفرزاده

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar