خراسان/ افزايش سن تنها عامل بروز مشکلات مفاصل نيست و عوامل بسياري وجود دارد که تضعيف و بيماري‌هاي استخواني را به همراه دارد
 معمولا براي اين که فردي استخوان‌هاي قوي داشته باشد و در سنين بالا دچار پوکي استخوان و درد مفصل ، آرتروز و ... نشود توصيه به مصرف لبنيات ،ورزش و مصرف کافي ويتامين D  مي کنيم . ادامه مطلب را  براي آگاهي از پيشنهادهاي بيشتر مطالعه کنيد:
 
  سبک زندگي و سلامت استخوان 
انجام برخي کارها و کنار گذاشتن عادات ناسالم مي‌تواند سرعت و ميزان تحليل رفتن استخوان‌ها را کاهش دهد و به برخورداري از يک سبک زندگي سالم‌تر کمک کند.روزنامه «تايمز آو اينديا»، در مطلبي به برخي از عادات ناسالم اشاره کرده است که سلامت استخوان‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد:
   استعمال سيگار و راديکال‌هاي آسيب‌رسان
 با استعمال سيگار نوعي اتم موسوم به راديکال هاي آزاد در بافت بدن توليد مي شود.راديکال هاي آزاد توليد شده نه تنها براي ريه ها مضر  است بلکه به سلامت استخوان ها هم آسيب وارد مي‌کند. ميزان تراکم استخوان در افرادي که دخانيات مصرف مي کنند، کمتر است.
   کم تحرکي
 افراد کم تحرک بيشتر در معرض تحليل رفتن سريع استخوان‌ها قرار دارند. انقباضات عضلاني باعث استحکام استخوان‌ها مي شود. از اين رو ورزش کردن و داشتن فعاليت بدني براي برخورداري از 
استخوان هاي سالم بسيار مهم است.
   مصرف مواد غذايي پرنمک
 بين مصرف زياد نمک و کاهش تراکم استخوان رابطه وجود دارد. با بالا رفتن ميزان مصرف سديم، بدن کلسيم بيشتري از طريق ادرار دفع مي کند. 
در حقيقت زنان ممکن است هر سال تنها با مصرف يک گرم سديم بيشتر طي روز يک درصد از تراکم استخوان خود را از دست بدهند.
    حضور نداشتن  در فضاهاي باز
ويتامين D براي حفظ استحکام استخوان‌ها حائز اهميت است. کمبود اين ويتامين موجب ضعيفي و شکنندگي استخوان‌ها مي‌شود. يکي از روش‌هاي تامين ويتامين D مورد نياز بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشيد است بنابراين اگر فرد زمان کافي را در فضاي باز سپري نکند، ممکن است با کمبود اين ماده مغذي مواجه شود.
    پيشنهادهايي براي تقويت استخوان غذاهاي غني شده 
ممکن است غذاهاي غني‌شده کلسيم نداشته باشد اما با مواد معدني غني ‌شده که براي سلامت استخوان ها مفيد است.
  مکمل کلسيم
بهترين کار اين است که مواد مغذي مورد نياز خود را از غذاها دريافت کنيد اما اگر نمي توانيد از رژيم غذايي مقادير کافي را دريافت کنيد، مکمل‌ها مي‌تواند نياز شما را برطرف کند. براي جذب بهتر، بيشتر از ۵۰۰ ميلي‌گرم در هر بار مصرف نکنيد.
  مغزها و دانه ها
مغزها و دانه ها به شکل هاي مختلف سلامتي استخوان را حفظ مي‌کند. گردو و بذر کتان، غني از اسيدهاي چرب امگا۳ است.
 بادام زميني و بادام حاوي پتاسيم است که جلوي از دست رفتن کلسيم در ادرار را مي‌گيرد.
    ورزش هاي تحمل کننده وزن
اين ورزش ها شامل تمام ورزش‌هايي مي‌شود که از وزن بدن يا وزنه براي فشار به استخوان ها و ماهيچه ها استفاده مي‌شود. نتيجه اين مي شود که تراکم استخوان‌ها بالاتر مي‌رود.
  فلورايد
فلورايد جزئي از استخوان هاست و تراکم آن‌ها  را زياد مي‌کند اما بيشتر به‌دليل اين‌که مانع از پوسيدگي استخوان مي‌شود شناخته شده است.
 بسياري از کشورها براي کمک به سلامت دندان اين ماده معدني را به آب آشاميدني اضافه مي‌کنند.
  نکته 
رژيم غذايي غني از گوشت و پروتئين ها براي استخوان ها ضرر دارد. 
در جريان هضم مواد غذايي ، پروتئين هاي حيواني اسيدهايي همچون اسيد فسفريک، سولفوريک و ...آزاد مي کند که PH بدن را تغيير مي دهد. هرچه PH بدن اسيدي تر باشد، مواد معدني بيشتري در استخوان ها از دست مي رود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar