ديجياتو/ يک شرکت‌ علوم زيستي جديد اعلام کرده با استفاده از فناوري‌هاي تازه مي‌تواند ماموت پشمالو (Woolly Mammoth) منقرض شده را به زندگي برگرداند. شرکت «Colossal» که با بخش ژنتيک دانشگاه هاروارد همکاري مي‌کند، گفته با استفاده از الگويي گونه‌هاي انقراض يافته يا آسيب ديده را احيا مي‌کند تا روي تغييرات اقليمي تاثير مثبتي داشته باشد.

مدير اجرايي و هم‌بنيانگذار Colossal، «بن لام» اعلام کرده تا به حال بشريت نتوانسته از اين فناوري براي بازسازي اکوسيستم، درمان کره زمين و حفظ آينده خود از طريق بازسازي حيوانات منقرض شده استفاده کند. از اين فناوري علاوه بر بازگرداندن گونه‌هاي منقرض شده باستاني مانند ماموت‌ها، مي‌توان براي حفظ گونه‌هاي در خطر يا حيواناتي که انسان‌ها در مرگ آن‌ها نقش داشته‌اند نيز استفاده کرد.

ماموت‌هاي پشمالو بيشتر در مناطق قطبي وجود داشتند و با انسان‌هاي اوليه که گياهخواران مقاوم به سرما را براي غذا شکار مي‌کردند و از عاج و استخوان‌هاي ماموت‌ها به عنوان ابزار استفاده مي‌کردند، همزيستي داشتند.

اين حيوانات حدود ۴ هزار سال پيش از بين رفتند و دانشمندان تا چندين دهه تکه‌هاي عاج ماموت، استخوان‌ها، دندان‌ها و موهاي آن‌ها را براي بازيابي و تعيين DNA جمع‌آوري مي‌کردند. Colossal مي‌گويد بقاياي اين موجودات در قطب که دست نخورده باقي مانده، جمع‌آوري کرده و اکنون از ژنوم آن‌ها مي‌توان حيوان دورگه فيل و ماموت به وجود آورد. اين کمپاني مي‌گويد فيل آسيايي و ماموت‌هاي پشمالو ۹۹.۶ درصد DNA مشابهي دارند.

استاد ژنتيک دانشگاه هاروارد و يکي از مديران شرکت، «جورج چرچ» از تکنيک‌هاي پيشگام از جمله فناوري CRISPR براي مطالعه گونه‌هاي منقرض شده استفاده مي‌کند. او مي‌گويد: «فناوري کشف شده و چشم‌انداز بزرگ پيش روي آن يعني راه رفتن ماموت‌هاي پشمالو، مي‌تواند فرصت‌هاي بسيار مهمي در حفاظت از طبيعت و فراتر از آن ايجاد کند. الگوهاي مهاجرت گسترده ماموت‌هاي پشمالو براي حفظ محيط زيست و قطب شمال، بسيار مهم تلقي مي‌شود. احياي جانوران مي‌تواند باعث احياي علفزارهاي قطبي و مبارزه با تغييرات آب و هوايي شود.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar