بهداشت نيوز/ به گفته محققان دانشگاه آريزونا، يکي از فاکتورهاي اصلي پرخطر، قرار گرفتن در معرض سموم محيطي، به ويژه قرار گرفتن در معرض مزمن آرسنيک است، که نشان مي‌دهد بر توليد انسولين و حساسيت، سطح قند خون و الگوي ليپيدها، که همه از ويژگي‌هاي شايع ابتلاء و پيشرفت ديابت است، تأثير مي‌گذارد.
از آنجا که آرسنيک يک فلز طبيعي است که در خاک يافت مي‌شود، مي‌تواند يکي از مهمترين آلاينده‌هاي آب آشاميدني در سطح جهان باشد. مشاغلي مانند کار در معدن هم، بيش از ۱۶۰ ميليون نفر در سراسر جهان را در معرض آرسنيک قرار مي‌دهد.
محققان اين مطالعه، مکانيسم بيولوژيکي را کشف کردند که در آن قرار گرفتن در معرض مزمن آرسنيک منجر به مقاومت به انسولين و عدم تحمل گلوکز مي‌شود، که دو ويژگي اصلي ابتلاء به ديابت هستند.
در اين مطالعه تأثير قرار گرفتن در معرض آرسنيک بر فعال شدن فاکتور هسته‌اي موسوم به عامل مرتبط با اريتروئيد ۲ (NRF۲) مورد بررسي قرار گرفت. NRF۲ يک پروتئين است که نقش مهمي در حفظ هموستات سلولي ايفا مي‌کند، به ويژه در زمان فشار اکسايشي که عدم تعادل راديکال‌هاي آزاد اکسيژن و آنتي اکسيدان‌ها در بدن وجود دارد.
فشار اکسايشي طولاني مدت نظير مواردي ناشي از دود سيگار، اشعه، رژيم‌هاي غذايي حاوي قند، چربي و الکل يا سموم محيطي، به ايجاد طيف وسيعي از بيماري‌هاي مزمن از جمله سرطان، ديابت و بيماري‌هاي عصبي کمک مي‌کند.
NRF۲ تنظيم کننده بدن در برابر فشار اکسايشي است. هنگامي که بدن وارد حالت فشار اکسايشي مي‌شود، NRF۲ فعال مي‌شود و فرايند محافظت سلولي آغاز مي‌شود. هنگامي که هموستات سلولي ترميم مي‌شود، سطح NRF۲ به حالت عادي برمي گردد.
تحقيق دريافت که قرار گرفتن در معرض آرسنيک منجر به فعال شدن طولاني مدت و غيرقابل کنترل NRF۲ مي‌شود، که قبلاً مشخص شده بود عامل ابتلاء به سرطان و مقاومت در برابر درمان ضدسرطان است.
در اين مطالعه، آنها دريافتند که قرار گرفتن در معرض آرسنيک منجر به عدم تحمل گلوکز و کاهش حساسيت به انسولين مي‌شود. در واقع، فعال شدن طولاني مدت NRF۲ از طريق قرار گرفتن در معرض آرسنيک باعث تغيير در مسيرهاي کنترل اسيد آمينه، اسيد چرب، کربوهيدرات، چربي و متابوليسم دارو مي‌شود.
يافته‌ها نشان داد که فعال شدن طولاني مدت NRF۲ در واکنش به آرسنيک باعث افزايش توليد گلوکز در کبد و انتشار گلوکز در جريان خون مي‌شود که مي‌تواند محرک اصلي تغييرات گلوکز سيستميک خون باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar