دیجیاتو/ سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که گونه جدید ویروس کرونای اومیکرون ریسک بسیار بالایی را در بر گرفته و می‌تواند به سرعت کشورهای جهان را درگیر کند. این سازمان از اعضای خود خواسته تا مراقبت‌ها را افزایش داده و با جدیت بیشتری به واکسیناسیون ادامه دهند.

سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه‌ای از ریسک بسیار بالای کرونای اومیکرون در سراسر جهان خبر داده و می‌گوید این ویروس جهش‌یافته می‌تواند عواقب شدیدی برای برخی از نقاط دنیا به دنبال داشته باشد. در اطلاعیه این سازمان آمده است: «با توجه به جهش‌هایی که می‌توانند احتمال گریز از سیستم ایمنی و سرایت‌پذیری را افزایش دهند، شانس گسترش هرچه بیشتر امیکرون در سطح جهانی بالاست.»

این سازمان بین‌المللی افزود: «بر اساس این خصوصیات، ممکن است شاهد اوج‌گیری شمار مبتلایان به کووید-۱۹ باشیم. این موج جدید می‌تواند وابسته به برخی عوامل از جمله محل وقوع، پیامدهای سنگینی به دنبال داشته باشد. ریسک کلی گونه نگران‌کننده‌ی امیکرون در سطح جهانی بسیار بالا ارزیابی می‌شود.»


تاکنون هیچ مورد مرگ و میری در ارتباط با این واریانت جدید اعلام نشده، اما باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد تا مشخص شود که ویروس کرونا امیکرون تا چه اندازه می‌تواند ایمنی حاصل از تزریق واکسن یا ابتلاهای قبلی به کووید-۱۹ را دور بزند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «اومیکرون دارای جهش‌های بی‌سابقه‌ای در پروتئین اسپایک است که برخی از آن‌ها می‌توانند در تعیین مسیر همه‌گیری اثر بالقوه داشته باشند.»

«تدروس ادهانوم»، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در آغاز جلسه‌ای که به منظور جلوگیری از همه‌گیری‌های بعدی تشکیل شده بود، اظهار داشت: «ظهور سویه جهش‌یافته ویروس کرونا امیکرون نشان می‌دهد که شرایط ما تا چه اندازه مخاطره‌آمیز و متزلزل است. امیکرون بیان می‌کند که چرا جهان به پیمان جدیدی در رابطه با همه‌گیری‌ها نیاز دارد: سازوکارهای فعلی ما باعث بی‌انگیزگی کشورها نسبت به صدور هشدار درباره تهدیداتی می‌شود که دیر یا زود به خاک بقیه کشورها هم خواهد رسید.»

پیمان جدیدی که قرار است تا ماه مه ۲۰۲۴ اجرایی شود، موضوعاتی مثل اشتراک‌گذاری داده، دنباله‌های ژنتیکی ویروس‌های جدید و واکسن‌های بالقوه‌ای را پوشش می‌دهد که ممکن است در آینده طراحی شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar