ایسنا/ مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: درمان اعتیاد با متادون باعث کاهش مسمومیت‌های ناشی از مصرف مواد مخدر، کاهش بزه‌کاری در معتادان، کاهش پرداخت به شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، حذف مسئله تزریق مواد مخدر، حذف علائم محرومیت و ترک مواد و ماندگاری بالای بیماران در درمان می‌گردد.

فاطمه مصدقی فر به مناسبت دهم آذرماه روز جهانی مبارزه با ایدز و جامعه ایمن در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار کرد: اعتیاد به مواد مخدر از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری و یکی از ناگوارترین آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به مشکلات ناشی از اعتیاد در جنبه‌های مختلف بهداشتی و اجتماعی آن بیان کرد: اعتیاد به مواد مخدر در رتبه‌بندی بیماری‌ها به‌عنوان چهارمین بیماری پس از سوانح و حوادث، بیماری‌های قلبی - عروقی و افسردگی قرار دارد.

مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان تصریح کرد: اعتیاد نه تنها منجر به آسیب‌های شدید و عمیق جسمی و روحی در فرد می‌شود بلکه باعث آسیب‌های اجتماعی متعددی نظیر طلاق، بزه‌کاری، بیکاری، مشکلات تندرستی، فقر، خشونت، رفتار مجرمانه و طرد اجتماعی می‌شود.

مصدقی فرد همچنین اضافه کرد: اعتیاد به‌صورت تزریقی از شایع‌ترین عوامل انتقال عفونت‌های منتقله از راه خون، به‌خصوص ایدز و هپاتیت است.

وی با اشاره به قابل‌پیشگیری و درمان بودن بیماری اعتیاد گفت: برنامه‌های مؤثر در درمان اعتیاد به نوعی از اجزای مختلفی تشکیل‌شده که هرکدام به درمان یکی از جنبه‌های بیماری اعتیاد و عوارض آن می‌پردازد.

مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان تصریح کرد: بهترین نتایج درمانی زمانی به دست می‌آید که رویکردی چند رشته‌ای و جامع شامل مداخلات متنوع دارویی و روان‌شناختی برای پاسخ به نیازهای گوناگون به کار گرفته شود.

مصدقی فرد افزود: با توجه به گسترش مصرف مواد افیونی و محرک‌ها در جامعه و مرگ‌ومیر ناشی از آن و همچنین بروز عفونت‌های ایدز و هپاتیت در مصرف‌کنندگان مواد، برنامه درمان نگه‌دارنده با متادون یکی از اصلی‌ترین راه‌های درمان اعتیاد به حساب می‌آید.

وی عنوان کرد: درمان نگه‌دارنده با متادون به‌صورت مؤثری می‌تواند شاخص‌های مرگ‌ومیر مرتبط با مواد افیونی، مصرف مواد افیونی، تزریق مواد، جرائم مرتبط با مصرف مواد مخدر و تن‌فروشی در ازای پول یا مواد مخدر را بهبود بخشد.

مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان ضمن اشاره به تصور ساده‌انگارانه رایج در سطح جامعه مبنی بر تبدیل یک نوع اعتیاد به اعتیاد دیگر در درمان نگه‌دارنده با متادون افزود: درمان با متادون باعث کاهش مسمومیت‌های ناشی از مصرف مواد مخدر، کاهش بزه‌کاری در معتادان، کاهش پرداخت به شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، حذف مسئله تزریق مواد مخدر، حذف علائم محرومیت و ترک مواد و ماندگاری بالای بیماران در درمان می‌گردد.

مصدقی فرد بیان کرد: ارائه درمان‌های غیر دارویی مکمل (درمان‌های روان‌شناختی) و استفاده از فرصت درمان نگه‌دارنده برای بازگشت فرد معتاد به جامعه بسیار مهم است، چرا که فرد فارغ از مجازات و پیگیری‌های قانونی، سرزنش خانواده و اجتماع و همچنین صرف هزینه زیاد برای تأمین مواد مخدر به یک زندگی عادی برمی‌گردد.

وی یادآور شد: به خاطر داشته باشیم حتی اگر مصرف مواد مخدر در مصرف‌کنندگان متادون به صفر هم نرسد ولی تقلیل شدت اعتیاد، انواع بزه‌کاری‌ها و نابسامانی‌های ناشی از مصرف مواد کاهش چشمگیری در سطح جامعه خواهد یافت که این امر کمک شایانی به زندگی سالم و ایمن افراد جامعه می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar