logo
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

طلاق واقعا مسری است

منبع
سيناپرس
بروزرسانی
طلاق واقعا مسری است

سیناپرس/یافته های تحقیقات جدید نشان می دهد اگر دوست صمیمی تان به تازگی طلاق یا جدایی را پشت سر گذاشته است، احتمال دارد که شما نفر بعدی باشید.

پس از سه دهه جمع ‌آوری داده‌ها از هزاران نفر، محققان دانشگاه هاروارد و براون در ایالات متحده بر این باورند که شکاف در روابط عاشقانه مسری است.

بر اساس یافته ‌های این مطالعه، داشتن یک دوست صمیمی با تجربه طلاق یا پایان دادن به یک رابطه طولانی‌ مدت، احتمال جدایی شما را نیز تا ۷۵ درصد افزایش می ‌دهد. ظاهراً حتی داشتن همکاران طلاق گرفته احتمال طلاق را در رابطه شما تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.

در فرهنگی که همچنان در صدد حفظ نهاد ازدواج و قداست آن است، شاید مسری دانستن شکست ازدواج اشتباه به نظر برسد اما این ادعای جدیدی است که جدایی ممکن می تواند تأثیرات سرایت کننده در سایر روابط در حلقه اجتماعی افراد داشته باشد.

یک همسر عاقل در یک رابطه به طور ناگهانی با شریک خود دچار اختلافات آشتی ناپذیر نمی شود و صرفاً به این دلیل که رابطه دوستش شکست خورده است، آن را ترک نمی کند.به گزارش سیناپرس، با این حال، در طول قطع رابطه، زنان با هم جمع شده و با روحیه حمایتی خود تمایل دارند چیزهایی را که در روابط خودشان درست پیش نمی ‌رود به اشتراک بگذارند. آیا این لحظات اشتراک گذاشتن مشکلات می تواند بذر ظن در رابطه افراد کاشته و بعد از رشد طولانی مدت باعث پایان یک رابطه باشد؟

جدایی به خصوص زمانی که کودکان درگیر هستند، کاری سخت است چراکه انواع برچسب های اجتماعی را در پی دارد. این اقدام معمولاً شجاعت و شادی می ‌طلبد زیرا فرد با ناراضایتی عمیق سعی در یافتن راه خوشبختی می کند.

بنارد موستی (Benard Moseti) انسان شناس فرهنگی مستقر در نایروبی معتقد است که این ویروسی نیست که بتوان به آن مبتلا شد. او معتقد است که نگرش های مربوط به جدایی و طلاق می تواند در اطراف محافل اجتماعی جریان یابد. در مواقع دیگر، جدایی در گروه‌های اجتماعی می تواند نتیجه ضرب المثل مرغ همسایه غاز است، باشد چراکه شادتر دیدن دیگران در نتیجه یک تصمیم خاص در رابطه و تصور همان تصمیم شما را خوشحال می کند.

دلیل اینکه طلاق می تواند مسری باشد این است که خود ازدواج اغلب نتیجه فشار همسالان است. اگر تصمیم شما برای خواستگاری، ازدواج و حتی شروع به بچه ‌دار شدن تحت تأثیر اطرافیانتان باشد، می ‌توانید به راحتی به همان اندازه تحت تأثیر قرار بگیرید که ازدواج را پایان دهید.

به گزارش سیناپرس،برای کنترل رابطه های مضر، نیاز نیست که دوستانتان را ترک کنید. با این حال بسیار حیاتی است که تلاشی آگاهانه انجام دهید تا خود و رابطه تان را از منفی نگری حفظ کنید. این بدان معناست که به طور کامل از دوستان خود دوری نکنید، بلکه به خاطر داشته باشید که نگرش آنها می تواند بر روابط شما تأثیر بگذارد. 

میشل وینر-دیویس (Michele Weiner-Davis) مشاور ازدواج، معتقد است که خودآگاهی و دانستن اینکه این خطر وجود دارد، به شما کمک می کند سطح دیدگاه بالاتری داشته باشید. او می گوید، دانستن اینکه رابطه شما در معرض خطر است، شما را ترغیب می کند که در محافظت از آن هوشیارتر باشید.

زمانی که یک زن در مورد رابطه اش تردید دارد چه باید بکند؟ به گفته میشل، به جای دویدن به سمت دوستان خود، به سراغ شریک زندگی خود بروید و در مورد ترس ها و ناامنی خود با آنها صحبت کنید. اگر این گزینه برایتان وجود ندارد، با یک شخص ثالث بی طرف صحبت کنید.

از طرف دیگر، اشکال مختلف جدایی می ‌تواند اثر معکوس داشته و شما را به سمت شروع مجدد سوق دهد. به جای شک و تردید، می تواند شما را وادار کند که با چالش رابطه ناقص خود روبرو شوید.

به گزارش سیناپرس، از آنجایی که تأثیر طلاق می تواند به هر دو صورت باشد، به نظر می رسد که کلید ادامه مسیر در رابطه، درک نقش اطرافیان است. در حالی که دوستان شنوندگان خوبی هستند، ممکن است همیشه بهترین منبع توصیه مفید نباشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره