باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می‌شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی‌گنجد.
 

نفیسه حسینی یکتا با اعلام این خبر در نشست «طرح ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت کشور»، گفت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی شاهد رشد ۴۰۰ درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم؛ به نحوی که هم اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، افزود: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در هشت دانشگاه و ۱۳ گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می‌شود.

وی با بیان این که هدف کلی از ادغام آموزه‌های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است، ادامه داد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه‌های شش گانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای شش سال کشور را شامل می‌شود، انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می‌شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی‌گنجد. طب سنتی ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

وی افزود: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها به کار می‌رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می‌یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب‌های اساسی را دارد، شامل می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و ۱۴ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فاز‌های بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می‌شود.

 او اظهار داشت: هم اکنون ۴۰ پست سازمانی در معاونت‌های غذا و دارو، بهداشت و درمان ۶۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آن‌ها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar