سیناپرس/ انکوباتورهای مراقبت های ویژه نجات دهنده نقش مهمی در شروع زندگی نوزادان دارند، اما محققان دریافته اند: ممکن است نوزادان را در معرض صداهای بلندتر و طنین انداز قرار دهد که خطر آسیب شنوایی حساس آنها را افزایش می دهد.
در حالی که سروصدا در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) و تأثیر آن بر بیماران آسیب‌پذیر موضوع بسیاری از مطالعات بوده است، این یافته‌ های جدید واقعیت های ناگفته ای را بر انکوباتورهایی که نوزادان اولین روزها، هفته‌ها یا گاهی ماه‌ها را در آن سپری می‌ کنند، باز می کند.
در مطالعه مشترک دانشگاه پزشکی وین (MUV)، با دانشمندانی از هامبورگ، مونیخ و اسنابروک، اندازه ‌گیری‌های دقیق صدا از شبیه‌ سازی پیچیده مدل‌های داخل و خارج انکوباتور نشان داد که فرکانس‌های خاصی در داخل فضا طنین انداز شده و آلودگی صوتی را تا سطح ۲۸ دسی بل افزایش می‌دهند.

کریستوف رویتر (Christoph Reuter) از دانشگاه وین و یکی از محققان این مطالعه گفت: انگیزه تیم تحقیقاتی چند رشته ای ما به این سوال مربوط می شود که چرا تعداد بیشتری از نوزادان نارس از اختلالات شنوایی رنج می برند. ما معتقدیم که آنچه در مطالعات خود اندازه گیری کرده ایم می تواند یک علت اصلی باشد.  
به گفته او، بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان خود محیطی پر سر و صدا است که اغلب از سطح ۴۵ دسی بل که توسط آکادمی اطفال آمریکا توصیه شده است، بالاتر می رود. اختلال شنوایی در ۲ تا ۱۰ درصد از نوزادان نارس که نیاز به انکوباتور دارند، رخ می دهد.

در حالی که سر و صدا دارای انواع اثرات منفی فوری مانند آپنه است، اختلال شنوایی در این سن می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت مانند تاخیر در رشد زبان شود. دستگاه های نگهدارنده نوزادان میزان زیادی از سطوح صدای بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را کاهش می دهند، اما این مطالعه نشان می دهد که آنقدرها که تصور می شد کامل نیستند.
ماتیاس برتش (Matthias Bertsch) از دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین و یکی از پژوهشگران این مقاله گفت: مطالعه ما بر روی صداهای مختلف واقعی زندگی و سطوح آن‌ها و همچنین بر ویژگی‌های صدای آن‌ها با دو هدف اصلی متمرکز بود. اول، توصیف بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان و محیط انکوباتور و دومً، ایجاد آگاهی با ارائه مطالب تعاملی از موقعیت‌های واقعی زندگی.

به گفته محققان، برخلاف رحم مادر که اکثر صداها توسط مایع آمنیوتیک خفه می شوند و در فرکانس های پایین پخش می شوند، محیط های دستگاه های نگهدارنده نوزادان دارای عناصر با فرکانس بالا و صداهای ناگهانی هستند. از آنجایی که صدا در محیط بیرون نسبتاً بلندتر است، صدای این تعامل با انکوباتورها دست کم گرفته می شود.
نتایج مطالعات سطوح بسیار بالاتری از دسی‌بل‌های بدون وزن را نشان می ‌دهد که در روش‌های معمول اندازه‌گیری در انکوباتورها دست کم گرفته می شوند. رویتر در خاتمه هشدار داد: نتایج ما به همه انکوباتورهای موجود در بازار قابل تعمیم نیست.
محققان اضافه می کنند:در حالی که صدا یک جنبه حسی مهم رشد برای نوزادان است، باید آگاهی بیشتری از نحوه طنین اندازی صداها در داخل انکوباتورها وجود داشته باشد. این امر می ‌تواند به طراحی و استفاده بهتر از این تجهیزات پزشکی حیاتی کمک کرده و خطر آسیب شنوایی را کاهش دهد.
شرح کامل این مطالعه در مجله Frontiers in Pediatrics منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar