لست سکند/ یکی از نخستین و بزرگترین مسجد‌های تهران، مسجد سپهسالار است که پس از انقلاب با نام مسجد آیت‌الله مطهری نیز شناخته می‌شود. این مسجد همراه مدرسه‌ای به همین نام در کنار عمارت بهارستان مجلس شورای ملی در میدان بهارستان تهران جای گرفته است.
میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی که صدر اعظم ناصرالدین شاه بوده دستور ساخت مدرسه سپهسالار را در سال ۱۲۵۸ صادر کرد، میرزا مهدی خان شقاقی ملقب به ممتحن الدوله، اولین مهندس و معمار ایرانی طراح این بنا و استاد حسن معمار قمی، معمار آن بوده است. در سال ۱۳۴2 استاد حسین لرزاده تغییراتی در این مجموعه ایجاد کرد و در سال ۱۳۵۷ مهندس سعیدی بازسازی‌های اساسی در گنبد اصلی انجام داد.

مسجد و مدرسه سپهسالار که اولین و بزرگترین مسجد و مدرسه تهران به شمار می‌رود، ترکیبی از معماری ایرانی و معماری مسجدهای استانبول است. طرح این بنا به طور مشخص از مسجد جامع اصفهان، مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول الهام گرفته شده است. ۸ گلدسته این بنا تعدادی غیر معمول و بیش از حد رایج در مساجد ایران است و ۲ گوش خوابیده گنبد، معماری مساجد ترکیه را در خود دارد.

معماری این بنا دارای الگوی چهار ایوانی است. بنای مسجد و مدرسه عالی در مجموع دارای ۸ مناره بلند است و بلندترین آن 37 متر و کوتاه‌ترین آن 25 متر بلندا دارد. همه مناره‌ها از آجر ساخته شده و پوششی با کاشی‌کاری بسیار زیبا دارند.