تابناک با تو/ قلعه نوان (Navan fort) ايرلند شمالي قرن‌هاست که يک مکان مهم براي افراد مذهبي بوده است. اکنون شواهد جديدي از اين تعصب به دست آمده است. زماني بود که باستان شناسان از دانش حرفه‌اي، خرد و اطلاعات تاريخي خود استفاده مي‌کردند تا بتوانند مکان‌هاي با ارزش را يافته و حفاري کنند.

اين هنوز هم يک روش آزمايش‌شده و واقعي است، اما، همان‌طور که کاوش اخير در ايرلند نشان داده است، تکنولوژي حالا به آن‌ها اجازه مي‌دهد تا پيش از آنکه بيل را به زمين بگذارند تا آثار باستاني دفن شده و سايت‌هاي باستاني را کشف کنند، چيز‌هاي زيادي را بفهمند.

دو دانشگاه کوئينز بلفاست و آبردين، باهم تيمي را تشکيل دادند تا در مورد يک مکان وسيع و قبلاً ناشناخته در قلعه نوان، در نزديکي آرما، پايتخت ايرلند اطلاعاتي کسب کنند. نکته قابل توجه در اين پژوهش اين است که متخصصان بدون انجام يک کاوش کامل بلکه با استفاده از آنچه دکتر پدي گليسون (Paddy Gleeson) "گراديومتر مغناطيسي" مي‌نامد، توانسته‌اند اطلاعات قابل توجهي در مورد آنچه در زير زمين قرار دارد به دست آورند.
 
او به‌تازگي توضيح داد: «گراديومتر مغناطيسي اين امکان را به ما مي‌دهد تا از آثار باستاني مدفوني که هيچ اثري از آن‌ها بر روي سطح زمين قابل مشاهده نيست، نقشه‌برداري کنيم و در مورد ماهيت و روابط اين بنا‌ها اطلاعات دقيقي کسب کنيم.»

دکتر گليسون افزود: «اين ساختار‌هاي بسيار عظيم، به هزاره اول قبل از ميلاد مسيح و هزاره اول بعد از ميلاد مسيح بازمي‌گردد و استفاده از تکنيک گراديومتر مغناطيسي به باستان شناسان اين امکان را مي‌دهد تا نقشه کاملي از ساختمان و سازه‌هاي موجود در آن و همچنين يک تصوير کامل از چيدمان سايت تهيه کنند.»

تيم‌ها اکنون اميدوار هستند که بودجه لازم را براي انجام يک حفاري مناسب و کامل بخاطر آنچه در آنجا کشف کردند، کسب کنند.

امروزه آرما محل قرارگيري هر دو کليساي جامع کاتوليک و آنگليکان در ايرلند است، اما قبل از قرن پنجم ميلادي که مسيحيت تأسيس شد نيز به همان اندازه قابل توجه بود و شواهدي از ريشه‌هاي مذهبي اوليه مانند معابد و ديگر سازه‌ها، همان چيز‌هايي است که تيم‌ها مي‌گويند به هنگام شروع حفاري در محل در انتظار کشف آن‌ها هستند. اين تيم‌ها مي‌گويند که اين منطقه شامل حدود هشت ساختمان در بالاي يک تپه است و احتمالاً بزرگ‌ترين در نوع خود در هرجاي ايرلند است.

اين مورد، يک کشف جالب براي باستان شناسان است. يکي از اعضاي تيم گفته است که اين کشف کمک قابل توجهي به درک و مشاهده اين سايت مي‌کند. او با هيجان ادامه داده است که: «اينجا مکاني است که با تاريخ، جامعه، مذهب و … ارتباط دارد.»

قلعه نوان مدت‌هاست مکاني بسيار مهم براي باستان‌شناسان بوده است. اولين بار در اوايل دهه ۱۹۶۰ حفاري شد، اما آخرين اثر کشف شده اين اهميت را حتي بيشتر کرده است.

دکتر جان اوکيف (John O’Keefe)، بازرس اصلي آثار تاريخي در بخش اجتماعات ايرلند شمالي، مي‌گويد: «دانش جمع‌آوري شده در قلعه نوان در طي ۵۰ سال گذشته بسيار زياد بوده است، اما اکنون چشمگيرتر است. گليسون با او موافق است و به بي‌بي‌سي مي‌گويد که قلعه نوان " يک مکان بسيار مهم " است.»


اوکيف و گليسون هر دو اميدوارند که سرانجام بودجه لازم براي گودبرداري کامل اين سايت را به دست آورند، تا بتوانند از اين معابد عصر آهن و ساير ساختمان‌هاي عظيم پرده بردارند. بااين‌حال، اکنون آن‌ها محتواي جديد و باستاني را يافته‌اند و در عين حال اطلاعات بيشتري درباره گذشته مذهبي و فرهنگي ايرلند کسب کرده‌اند.

اوکيف اميدوار است که زماني برسد که آن‌ها از اين فن‌آوري بيش از بررسي آنچه در زير زمين سايت قرار دارد، استفاده کنند. او توضيح داد: «اين فن‌آوري باعث درخشش دوباره اين بناي يادبود شده است و تحقيقات بيشتر در رابطه با اينکه قلعه نوان براي پيشينيان ما چه معني داشته و چگونه از اين محل استفاده مي‌کردند را به ما اطلاع خواهد داد.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar